Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Objevily se snímky elektromobilu Jamese Dysona, ve kterém utopil 500 mil. liber

18.5.2020, Milan Šurkala, aktualita
Jedním z mnoha lidí, kteří chtěli přijít s vlastním elektromobilem, byl i James Dyson, známý výrobce vysavačů a jiné techniky. Jenže projekt nedopadl vůbec dobře, a tak nyní jen ukázal, jak by mohl vypadat, kdyby se podařil.
V roce 2017 James Dyson oznámil, že jeho společnost známá spíše výrobou vysavačů, vysoušečů rukou a mnoha dalších zařízení, chce přijít se svým prvním elektromobilem (s kódovým označením N526). Projekt ale nedopadl dobře a koncem loňského roku Dyson oznámil, že projekt ukončuje a nový elektromobil nebude. Ten měl být zajímavý mnoha vlastnostmi. Měl přinést např. solid-state akumulátory, které mají pevný elektrolyt a které jsou díky tomu mnohem bezpečnější. Také dojezd měl dosahovat stěží uvěřitelných 600 mil (960 km).
 
 
Za to ale mohly právě obří akumulátory s blíže neurčenou kapacitou, které jsou také důvodem, proč vůz vážil 2,6 tuny. Jeho délka měla být kolem 5 metrů, šířka 2 metry a výška 1,7 metru. Vevnitř mělo být dostatek prostoru pro 7 lidí. Se dvěma 200kW motory dosahoval celkového výkonu 400 kW a maximálního točivého momentu 650 Nm, což stačilo na akceleraci z 0 na 100 km/h za 4,8 sekundy. Maximální rychlost byla omezena na 125 mph (201 km/h). Projekt vyšel na 500 milionů britských liber, které z velké části nyní přišly vniveč. Otázkou ale je, zda se některé z technologií nevyužijí i jinde. Fotografie vozu se objevila v rozhovoru na serveru The Times (za paywallem).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama