Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nikola: brzké zahájení objednávek elektro pickupu Badger, který může být na vodík

8.6.2020, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Nikola Corporation vznikla sloučením Nikola Motors a VectoIQ a již brzy spustí objednávky na svůj pickup Badger. Ten může být poháněn elektřinou z akumulátorů nebo palivových článků na vodík.
Automobily Nikola sice nejsou zdaleka tak známy jako Tesla, přesto jsou hodně zajímavé. Automobilka nabízí vodíkové nákladní vozy, pro něž už buduje infrastrukturu, má i elektrickou čtyřkolku Zero. Do nabídky se ale velmi brzy dostane i elektrický pickup Badger, který má být konkurencí Tesle Cybertruck. Již brzy budou totiž zahájeny objednávky. Nikola Motors se nedávno sloučila se společností VectoIQ a nyní pod názvem Nikola Corporation funguje dále a už je i na burze (NKLA). Společnému podniku se daří vše rychleji, a tak Trevor Milton z Nikoli na Twitteru oznámil, že už 29. června budou spuštěny rezervace na nový pickup. Akcie společnosti tak dnes vyletěly o 61 % nahoru. Nyní jde o $57,65 za akcii a hodnota firmy je tak 21,3 mld. USD (hodně to ale lítá, jen během psaní této aktuality byla cena $55 i $61). Pro srovnání, Tesla má hodnotu 172,7 mld. USD.
 
Nikola Badger
 
Novinka bude k dispozici ve dvou verzích. V obou případech to bude elektromobil, otázkou ale bude, jak se ve voze vezme elektřina. První verze bude elektromobilem s akumulátorem (BEV), druhá pak vodíkovým vozem, který si elektřinu bude vyrábět pomocí palivového článku (FCEV). Obě verze mají mít dojezd okolo 600 mil (960 km), na 60 mph (96 km/h) jim má akcelerace trvat jen 2,9 sekundy. O tu se mají starat elektromotory o celkovém výkon 906 koní (676 kW) a točivém momentu 1329 Nm. Pickup nabídne i 15kW elektrický výstup pro napájení elektrických zařízení např. na stavbě a má tak nabídnout 12 hodin provozu. Jen pak s vozem asi neodjedete. Nikola tvrdí, že její lithiové akumulátory mají 4krát větší energetickou hustotu než konkurenční články. Co je na tom pravdy, těžko říci.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama