Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nabíječky Tesla Supercharger už pro nové elektromobily nebudou zdarma

8.11.2016, Milan Šurkala, aktualita
Majitelé automobilů Tesla mohli doposud využívat síť nabíječek Supercharger zadarmo. Zatímco pro ty stávající se prozatím nic nemění, budoucí majitelé těchto elektromobilů už budou muset za využití těchto nabíječek platit.
Stávající majitelů elektromobilů Tesla (Roadster, Model S a Model X) mohou využívat síť nabíječek Teslacharger zadarmo. Pro Teslu jde tedy o značně ztrátový podnik. Protože se příští rok chystá zahájení prodeje Modelu 3, na nějž má Tesla už stovky tisíc objednávek, je nutné tuto síť dále rozšiřovat. Bohužel Superchargery zdarma by v mnohem větším měřítku Tesla jen těžko utáhla, a tak pro nové zákazníky bude tato služba placená. To umožní vybudovat další nabíječky a zamezit enormnímu nárůstu ztrát.


Tesla Model S na nabíječce Supercharger


Placení se bude týkat nejen majitelů Modelu 3, ale i majitelů Modelu S a Modelu X, které budou objednány od 1. ledna 2017 a budou dodány po 1. dubnu 2017. Zatím není jasné, jaká bude cena nabíjení, výrobce ale slibuje, že bude nižší ve srovnání s provozem benzinového auta. Ostatně jak jsme si ukázali v našem nedávném článku o emisích CO2, v českých podmínkách je provoz Tesly S 3krát levnější než v případě srovnatelného benzinového auta, nicméně v našich podmínkách je to dáno z velké části vysokou spotřební daní benzinu.

Poplatky za elektřinu v Superchargerech se budou lišit na základě toho, jak se bude vyvíjet lokální cena elektřiny. Nicméně i noví majitelé elektromobilů Tesla dostanou každý rok 400 kWh zdarma, což by mělo stačit na 1000 mil (okolo 1600 kilometrů).

Zdroj: tesla.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama