Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Na vlajkovou loď Nokia 9 si možná počkáme do podzimu, cena nejspíš nepotěší

10.4.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Jsou tady nové informace o očekávaném smartphonu Nokia 9, který se patrně stane vlajkovou lodí této značky. Pokud jsou pravdivé, můžeme se těšit na opravdu špičkově vybavený model, který ovšem přijde až za půl roku a nebude stát zrovna málo.
O Nokii 9 jsme naposledy psali před měsícem, ale od té doby se na internetu objevila řada nových informací o tomto smartphonu. Má to ovšem háček, ne všemu se totiž dá věřit. Řada uniklých informací nepůsobí zrovna důvěryhodně a velmi často si údaje navzájem odporují. Je tak prakticky nemožné rozlišit, co by mohla být pravda co jsou jen výmysly některého z nedočkavých fanoušků. Naposledy o Nokii 9 napsal web Nokiapoweruser.com, který přitom vycházel z informací získaných od anonymního zdroje. To je první důvod, proč bychom měli být obezřetní. A potom je to fakt, že se rozcházejí s tím, co o vlajkové lodi víme z dřívějška.
Nákres možné podoby Nokie 9 založený na jednom z údajně uniklých obrázků


Pokud bychom věřili posledním uniklým údajům, mělo by k představení Nokie 9 dojít na přelomu července a srpna. K uvedení na trh by ovšem mohlo dojít mnohem později, konkrétně se spekuluje nejdříve o konci třetího čtvrtletí. Důvodem by nejspíš měla být omezená dostupnost procesoru Qualcomm Snapdragon 835. O toto výkonné osmijádro má totiž zájem řada výrobců smartphonů, ale kvůli nasazení pokročilejšího 10nm výrobního procesu se nedaří uspokojovat poptávku. Dočasnou exkluzivitu v současné době drží Samsung, který Snapdragon 835 využívá ve dvojici Galaxy S8 a S8+.

Z další výbavy je očekáván 5,5“ AMOLED displej, který by měl nést Quad HD rozlišení. Po tom nejlepším patrně výrobce sáhne i v případě operační paměti, kdy je očekávána 6GB RAM. Na výběr možná bude ze 64GB a 128GB interního úložiště. Na zadní stranu by mohl být umístěn 22MPx duální fotoaparát s optikou Carl Zeiss, vpředu potom snad nalezneme 12MPx selfie kamerku. 3800mAh baterie bude údajně podporovat rychlé nabíjení Quick Charge 4.0 a k dispozici budou možná také hned dvě technologii zabezpečení pomocí biometrických údajů – čtečka otisků prstů a skener oční duhovky.


Trocha fantazie. Takhle si Nokii 9 představuje jeden z šikovných fanoušků


Telefon pochopitelně poběží na operačním systému Android. Tělo zařízení by mohlo být voděodolné, konkrétně se spekuluje o certifikaci IP68. Cena Nokie 9 na evropských trzích je odhadována na 750 eur, tedy bezmála 20 000 Kč. Už letos na jaře by mohly být představeny další dva high-endové modely s finskou značkou – Nokia 7 a Nokia 8. Oba telefony budou nejspíš poháněny Snapdragonem 660, první přidává Full HD a druhý Quad HD displej.

Zdroj: Nokiapoweruser.com
reklama