Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Mercedes-Benz chce elektrickou variantu všech svých modelů a ukázal Concept EQA

12.9.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Mercedes-Benz také odtajnil své plány na elektrickou budoucnost svých vozidel. Do roku 2022 chce automobilka nabídnout alternativu ke všem nabízeným vozidlům. Ve Frankfurtu byl také představen elektromobil Concept EQA s pohonem všech kol.
Mercedes-Benz také vidi budoucnost v alternativních pohonech, ale na rozdíl od některých jiných automomobilek zatím přímo nevěstí konec spalovacích motorů. Naopak by měl Mercedes-Benz zpočátku nabídnout elektromobily jako alternativu, přičemž do roku 2022 by měla existovat elektrická verze všech osobních vozidel této značky. Celkem se můžeme těšit na pět desítek vozidel s elektrickým či hybridním pohonem. Do roku 2020 chce automobilka nabídnout také plně elekrickou verzi malých městských vozidel značky Smart.
 
 
Se zvyšujícími se prodeji elektromobilů by však mohlo dojít k poklesu zisku, neboť marže z tohoto typu vozidel je nižší než v případě modelů se spalovacím motorem. Důvodem je použití dražších součástek, jako jsou baterie. Koncern Daimler, do kterého spadá Mercedes-Benz, proto plánuje do roku 2025 ušetřit 4 miliardy eur, aby mohl kompenzovat případné ztráty při prodeji elektromobilů. Připomeňme, že mnohem agresivnější plány při nástupu elektricky a hybridně poháněných vozidel mají automobilky Volvo či Aston Martin.

 

Mercedes-Benz Concept EQA: elektromobil s virtuálním chladičem

 
 
Na probíhajícím autosalonu ve Frankfurtu ukázala Mercedes-Benz také nový koncept elektricky poháněného dvoudveřového kupé. Concept EQA zaujme samozřejmě už na první pohled svým futuristickým designem, který je podtržen použitím virtuální masky chladiče, která se rozsvítí až po nastartování vozidla a může měnit svůj barevný nádech podle nastaveného stylu jízdy (např. modrá při klidné a červená při agresivní jízdě). Zajímavostí je také použití kombinace optických vláken s laserovým zdrojem světla namísto tradičních světlometů.
 
 
Mercedes-Benz Concept EQA využívá dva elektromotory, které dohromady zajišťují stálý pohon všech čtyř kol. Celkový výkon se má vyšplhat na 270 koní a zrychlení z 0 na 60 km/h zvládne vozidlo za pět sekund. Energii dodává lithium-iontová modulární baterie od Daimler Deutsche Accumotive s celkovou kapacitou přes 60 kWh. Dojezd je odhadován na přibližně 400 km a díky rychlému nabíjení by k doplnění kapacity pro dojezd 100 km mělo stačit 10 minut.
 


reklama