Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Lucid Air: levnější alternativa k elektromobilům Tesla

25.3.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Společnost Lucid oznámila startovní cenu svého první luxusního elektromobilu, která bude nižší než v případě Modelu S od Tesly. Navíc už v základu nabídne velmi solidní výbavu zahrnující systém autonomního řízení.
Před deseti lety založená americká společnost Lucid Motors brzy uvede na trh svůj vůbec první vůz. Dlouho se společnost zabývala pouze technologiemi pro elektricky poháněné automobily, ale v roce 2014 odhalila koncept vlastního modelu. Lucid Air, jak zní jeho název, se nakonec stane sériově vyráběným vozem. Tento měsíc byly zveřejněny ceny, které velmi příjemně překvapí. Základní varianta se totiž bude prodávat za 52 500 dolarů, v přepočtu asi 1,3 milionu korun. Ano, je to vysoká částka, ale stále je to o dost méně, než za kolik je aktuálně nabízena Tesla Model S (od 71 300 dolarů). Připravovaný Tesla Model 3 sice bude ještě o dost levnější, ale to už se dostáváme do jiného segmentu elektromobilů.
Lucid Air si díky futuristickému designu na silnici rozhodně nespletete


Lucid Air navíc v základu nabídne poměrně luxusní výbavu včetně veškerého hardwaru, který je potřeba k autonomnímu řízení – za tuto položku si přitom Tesla účtuje příplatek 10 tisíc dolarů. Základní model se může pochlubit dojezdem 240 mil (386 km), výkonem 400 koní s pohonem zadních kol a hliníkovou střechou. Kromě prostorného interiéru jsou k dispozici dva zavazadlové prostory, jeden v přední a druhý v zadní části vozidla. Posádka může využívat celkem čtyři obrazovky, z nichž tři jsou dotykové, a audio systém s deseti reproduktory. Aktualizace budou probíhat bezdrátově, podobně jako u již zmiňované Tesly.
Přední světlomety využívají technologii LED


Za příplatek lze získat verzi s dojezdem až 400 mil (643 km) a výkonem 1 000 koňských sil, který je díky dvěma elektromotorům rozdělen na všechna kola. V případě zájmu je možné přidat prosklenou střechu, 21“ kola (v základu jsou 19“) či audiosystém s 29 reproduktory a aktivním potlačením okolního hluku. V plné výbavě bude Lucid Air stát více než 100 000 dolarů, ale konkrétní částku zatím výrobce nezveřejnil. První se na trh dostanou právě vybavenější verze, která nese označení Lucid Air Launch Edition. Zájemci z USA a Kanady už si mohou automobil za poplatek rezervovat. Termín zahájení prodeje zatím nebyl zveřejněn, stejně tak ani dostupnost na evropských trzích.

Zdroj: Engadget.com
reklama