www.svetmobilne.cz
>
>

Londýn spustil 100 nových rychlonabíječek nejen pro elektrická taxi

Londýn spustil 100 nových rychlonabíječek nejen pro elektrická taxi
, , aktualita
Londýn má velké problémy s čistotou ovzduší a jedním z řešení má být elektrifikace taxíků. Naftové verze se tam již nemohou registrovat a město zprovoznilo 100 nových rychlonabíječek. Polovina z nich bude právě pro elektrická taxi.
K oblíbeným
reklama
Doprava je ve městech jedním z největších zdrojů znečištění, a tak se nelze divit tomu, že se města snaží buď zakazovat vjezd neekologickým vozidlům (v některých německých městech např. naftovým) nebo propagovat ta čistější (alespoň pokud jde o jejich emise při provozu ve městě). Britský Londýn tak už od 1. ledna letošního roku nepovoluje registrace nových taxíků s naftovým motorem, čímž tlačí na nákup těch elektrických. Aby ale něco takového mohlo fungovat, je nutné nejprve budovat infrastrukturu, aby to nedopadlo jako v Oslu v Norsku, kde tak nesmyslně tlačili elektromobilitu (a stále tlačí), že nestíhají budovat nabíjecí místa.
 
LEVC TX
 
LEVC TX (zdroj: levc.com)
 
Transport for London, orgán zodpovědný za londýnskou dopravu, tak spolu s magistrátem města spustil provoz 100 nových rychlonabíječek pro elektrická auta. 51 z nich pak bude vyhrazeno právě pro nová elektrická taxi (např. LEVC TX). Rychlonabíječky by měly zvládat nabíjet auta za 20 až 30 minut, pochopitelně ale záleží na velikosti jejich baterie. V Londýně je registrováno zhruba 10 % z celkových 118 tisíc elektromobilů (0,3 % zastoupení mezi všemi auty), tedy okolo 12 tisíc. Pro ně je tu připraveno zhruba 2000 nabíjecích míst a 100 nových nabíječek tak zvyšuje počet míst pro nabití o přibližně 5 %.
 
Připomeňme, že prodeje elektromobilů a plug-in hybridů ve Spojeném království rychle rostou a jen za Q3/2017 to bylo 14600 nových plug-in vozidel. Pro zajímavost, prodeje dieselů zde obecně klesají, nyní se pohybují okolo 40,5 %, benzinová auta pak tvoří 54,1 %. Hybridy pak mají 3,1% zastoupení na nových registracích a plug-in vozidla pak 2,3 %. Mezi těmi v Q3/2017 vedl Mitsubishi Outlander (17,5 % mezi plug-in vozidly), NIssan Leaf (14,6 %) a BMW 3 (12,0 %).
 
Vraťme se ale k taxíkům. Ty se podle výzkumů podílí na 16 % emisí NOx v Londýně a dokonce na 31 % emisí pevných částic PM2,5. Aby se přechod na "zelené" černé taxíky uspíšil, město rozjelo projekt s rozpočtem 42 milionů liber. Majitelé taxíků, které jsou staré 10 až 15 let, tak mohou využít šrotovné ve výši 5000 liber za svůj starý naftový taxík. Spolu s vládním programem podporujícím nákup vozů s "nulovými" emisemi, který činí 2500 liber, se tak podpora vyšplhá až na 7500 liber.
 
Bylo by dobré poznamenat, že elektřina se nevyrábí úplně čistě, takže o nulové emise rozhodně nejde, i tak půjde ve výsledku o čistější řešení, jak jsme si už kdysi dokázali i pro elektromobily provozované v ČR. Navíc se toto menší znečištění z elektráren přesune z center měst jinam.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h
Je dobře známo, že Čína a její společnost CRRC Corporation chystá nové rychlovlaky typu maglev. Nyní představila výsledek svého vývoje, který bude v budoucnu brázdit Čínu rychlostí přes 600 km/h.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km
Mercedes-Benz se chce rychle stát automobilkou vyrábějící jen elektromobily. Vizi takové budoucnosti nyní ukazuje jeho koncept Vision EQXX, který by měl přinést excelentní efektivitu a nízkou spotřebu.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů
Tesla vybudovala obrovskou síť nabíječek Supercharger, ty ale byly dostupné výhradně elektromobilům Tesla. To by se ještě letos mělo změnit. Musk hodlá nabíječky otevřít i pro jiné značky elektromobilů.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují
Vypadá to, že velmi dlouho očekávaný elektrický truck Tesla Semi se přeci jen začne už brzy vyrábět. Přípravy na výrobu jsou v závěrečné fázi a vozu bychom se tak mohli dočkat už v následujících měsících.
21.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88 MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88
MediaTek přichází s aktualizovanými procesory pro mainstreamové a levnější telefony. Představuje 8jádrové procesory Helio G96 a Helio G88. V obou případech počítejte nanejvýše se 4G LTE připojením.
19.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář