Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Lime stahuje část koloběžek, dochází k jejich prasknutí

11.11.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Lime řeší další závažný problém se svými elektrokoloběžkami. Část z nich se rozhodl odstranit z ulic, neboť u nich často dochází k prasknutí konstrukce. Tato závada už možná způsobila i smrtelnou nehodu.
Kalifornský startup Lime vznikl teprve v lednu 2017, ale už provozuje své služby ve více než stovce měst po světě. Rychlá expanze s sebou ovšem přináší i řadu problémů, některé z nich souvisí s bezpečností používaných elektrokoloběžek. Lime totiž ve své síti využívá několik modelů od různých výrobců. Ani ne před dvěma týdny jsme psali o koloběžkách, které mohou mít vadnou baterii způsobující požár. Ačkoliv se problém údajně týkal méně než 0,01 % zelenobílých vozítek, potenciálně nebezpečné kusy byly dočasně staženy z ulic. A nyní zmizí z měst další část koloběžek, tentokrát všechny modely od čínského výrobce Okai.
 
 
(Autor fotografie: Ted_Z, Reddit.com)
 
Důvodem je vadná konstrukce u některých kusů, která by mohla způsobit prasknutí koloběžky. Lime tvrdí, že určení problémových kusů je problematické, proto raději stahuje z flotily všechny koloběžky od Okai a odmítá odhadovat, kolik z nich může mít uvedenou vadu. Lime koloběžky dodávané tímto výrobcem údajně používá v městech po celém světě, ale funkčnost služeb podle zástupce společnosti není ohrožena. Odstraněné kusy totiž jsou nahrazovány nejnovějšími modely LIme-S Gen 3, které jsou údajně nejbezpečnější ve své třídě. A právě vyšší odolnost konstrukce je jednou z výhod, kterou přináší nová generace zelených koloběžek.
 
Po internetu už delší dobu kolují fotografie z ulic zachycující elektrokoloběžky prasklé „vejpůl“, některé z nich pocházejí i z Prahy. Tzv. juiceři, kteří ve městech sbírají a dobíjejí koloběžky, si problému údajně všimli už dříve. Jeden z nich uvedl, že si všiml prasklin přibližně u pětiny kusů, se kterými přišel do styku. V září proto informoval podporu společnosti Lime prostřednictvím e-mailu, ve kterém problém popsal a doplnil o fotografie i identifikační čísla dotčených koloběžek, ale nedočkal se relevantní odpovědi. Od svého spuštění už byly na koloběžkách Lime zaznamenány minimálně dvě smrtelné nehody. Při jedné z nich zemřel 24letý Jacoby Stoneking z Dallasu při cestě domů a koloběžka, na které jel, byla policí nalezena rozpadlá na dvě části.
 
Podle americké Komise pro bezpečnost spotřebitelských výrobků vše nasvědčuje tomu, že produkty neodporují bezpečnostním standardům. K nehodám údajně dochází z důvodu neznalosti pravidel používání a absenci ochranných pomůcek.
 


reklama