Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

LG zvažuje smartphone s 16 fotoaparáty

27.11.2018, Jáchym Šlik, aktualita
LG si patentovalo smartphone, který disponuje šestnácti zadními fotoaparáty a zrcátkem pro selfie. Tato nezvyklá konfigurace by společně s umělou inteligencí umožnila jedním stiskem spouště pořizovat snímky z více úhlů nebo využívat pokročilé efekty.
Výrobci si často patentují různé podivnosti, které snad ani nemohou mít v plánu uvést na trh. V případě LG se jedná o smartphone vybavený šestnácti zadními fotoaparáty. Jihokorejský výrobce o takový patent úspěšně zažádal u amerického patentového úřadu a obdržel jej minulý týden. Poprvé o něm informoval nizozemský web LetsGoDigital. Fotoaparáty by byly umístěny ve čtvercové matici (s uspořádáním 4 x 4), která může mít několik různých variant včetně vypouklých a vydutých. K čemu by ovšem taková konfigurace měla sloužit? V patentu můžeme najít hned několik příkladů.
 
 
Jedním stisknutím spouště zvládne smartphone pořídit šestnáct snímků, každý z jiného úhlu a případně s rozdílnými parametry (např. širokoúhlý, s různou světelností). Později si můžete v klidu vybrat, která z fotek se vám líbí nejvíce. Další zajímavý příklad ukazuje, jak lze otáčet hlavou vyfoceného plyšového medvěda. V případě portrétů by bylo možné snadno vyměnit obličej osoby za jiný, třeba z fotografie pořízené dříve. Nabízí se také možnost obdobným způsobem měnit jiné objekty na snímku. Z toho vyplývá i snadná zneužitelnost těchto funkcí – místo dlouhé práce v grafickém programu bude stačit i laikovi jen pár sekund k případné manipulaci se snímkem.
 
 
Telefon rovněž zvládne spojit více dříve pořízených fotek dohromady a vytvořit z nich panorama. Ve většině situací by se uplatnila umělá inteligence, která se velmi rychle stala pomocnou rukou fotoaparátů ve smartphonech. Šestnáct snímačů by také pomohlo zdokonalit snímky s rozšířeným pozadím, přičemž uživatel by mohl detailně upravovat hloubku ostrosti i po pořízení snímku. Vniveč by monstrózní fotoaparát nepřišel ani při focení selfie, protože by mohl nahradit i čelní kameru. V takových situacích by přišlo vhod malé zrcadlo, které by umožnilo správně zaměřit obličej. Fotoaparát by potom zachytil selfie z až šestnácti úhlů najednou, přičemž tato konfigurace otevírá cestu dalším úpravám a efektům.
 
 
Tento výstřední patent nejspíš skončí jen na papíře, ale počet fotoaparátů ve smartphonech nadále roste. Samsung nedávno uvedl na trh Galaxy A9 se čtyřmi zadními snímači, připravovaná Nokia 9 by potom podle spekulací měla mít na zádech pětici objektivů.
 


reklama