Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Lenovo Z5 Pro oficiálně: přes 95 % čelní plochy zabírá displej

1.11.2018, Jáchym Šlik, aktualita
„Vysouváky“ se zase vrací do módy. Lenovo představilo zatím cenově nejdostupnější smartphone s tímto typem konstrukce. A podle výrobce se jedná dokonce o model s nejtenčími rámečky na světě.
Lenovo se snaží vyžehlit ostudu, kterou si na mezinárodních trzích udělalo s modelem Z5. U něj totiž čínský výrobce proklamoval, že půjde o bezrámečkový telefon, ale výsledek byl trochu jiný. Vylepšená varianta Z5 Pro okraje okolo displeje ještě ztenčila a dokonce se zbavila kontroverzního výřezu. Jak je to možné?
 
 

Nejtenčí rámečky na světě

 
 
Lenovo použilo vysouvací konstrukci, která umožňuje jemným pohybem „odsunout“ displej, za kterým se schovává přední kamera. Stejné řešení už se objevilo před pár dny u modelů Xiaomi Mi Mix 3 a Honor Magic 2, ale proti konkurenci je Lenovo Z5 Pro s přehledem nejlevnější. Čínský výrobce navíc tvrdí, že displej u jeho nového telefonu zabírá více než 95 % čelní plochy – a v tomto ohledu je tedy nejlepší na světě. Tento údaj bychom ovšem měli brát se špetkou prozíravosti, neboť výrobci při jeho výpočtu často švindlují, nebo přesněji ignorují vnější rám smartphonu, takže výsledné číslo je o pár procentních bodů vyšší. O odolnost vysouvacího mechanismu údajně nemusíme mít obavy, testován byl pro 300 tisíc použití.
 
Lenovo Z5 Pro využívá 6,39” Super AMOLED displej s rozlišením 2340 x 1080 pixelů (Full HD+) a poměrem stran 19,5:9. Čtečka otisků prstů byla integrována do displeje, takže nijak nenarušuje design zařízení. Alternativně je možné k odemykání používat funkci pro rozpoznávání obličeje. Uvnitř běží osmijádro Snapdragon 710, který výrobci umožnil jít s prodejní cenou smartphonu níže než konkurence využívající vlajkové procesory (Snapdragon 845 nebo Kirin 980). i tento čip ovšem nabídne dostatek výkonu, navíc byl kombinován s velkorysými 6 GB RAM.
 
 
Ze zadní strany na uživatele koukaji objektivy duálního zadního fotoaparátu – 16MPx primárního a 24MPx sekundárního. Oba jsou od Sony a chlubí se světelností f/1.8. Také selfie lze pořizovat pomocí dvojitého fotoaparátu, tentokrát mají rozlišení 16 MPx a 8 MPx. Dále zbývá zmínit ještě kapacitu baterie 3 350 mAh, vylepšení zvuku Dolby Atmos a Android 8.1 Oreo s rozhraním ZUI 10, které obsahuje vychytávky využívající umělou inteligenci.
 
 

Dostupnost a ceny

 
V úvodu jsme naznačili, že Lenovo Z5 Pro je nabízeno za atraktivní cenu. A kolik to je konkrétně? Na čínském trhu zaplatí zájemci 1 998 juanů (6 500 Kč bez DPH) za 64GB variantu, respektive 2 298 juanů (7 500 Kč) za 128GB.


reklama