Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Lenovo pohřbí svou značku ZUK, stihla představit jen několik smartphonů

27.4.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Před necelými dvěma lety založená značka ZUK končí. Lenovo se totiž rozhodlo všechny své telefony prodávat pod názvem Moto. Za svůj skoro jepičí život stihl ZUK představit jen pět modelů, které však nabídly kvalitní parametry v kombinaci s atraktivními cenami.
Lenovo se už dlouho netají tím, že chce všechny své smartphony prodávat pod značkou Moto, kterou získalo akvizicí Motoroly. Tento krok se ovšem podle analytika Pan Jiutanga nejspíš dotkne také společnosti ZUK Mobile, kterou čínský výrobce založil před dvěma lety. ZUK fungoval relativně samostatně, takže jeho telefony byly dost odlišné od jiných modelů Lenovo/Motorola. Mnohdy dokonce telefonům své zakladatelské firmy konkurovaly. V květnu 2015 výkonný ředitel Lenova Yang Yuanqing prohlásil, že vznik značky ZUK je jednou z nejvýznamnějších transformací čínského giganta v internetové éře. Od té doby bylo představeno jen pět smartphonů, které nesly logo ZUK.

Společným znakem všech modelů byla high-endová výbava v kombinaci s přijatelnou cenou. Na domácím čínském trhu dosahovaly smartphony docela slušných prodejních výsledků a oficiální cestou se dostaly také na mezinárodní trhy, i když v České republice byla dostupnost komplikovanější. Zpočátku ZUK využíval Android ve formě Cyanogen OS, i když partnerství moc dlouho nevydrželo. V dalších telefonech bylo místo toho uživatelské rozhraní ZUI, které nejspíš přežije celou značku. Lenovo totiž hodlá ZUI využívat v telefonech Moto prodávaných v Číně.

Tým pracující pro ZUK nejspíš nebude rozpuštěn, ale mohl by být včleněn do Lenova. ZUK Z3 tedy již představen nebude, ovšem nepřímý nástupce se pod značkou Lenovo Moto nejspíš objeví.

ZUK Mobile byl založen v květnu 2015, ale první model ZUK Z1 spatřil světlo světa až o tři měsíce později. Tento vlajkový model nabídl 5,5“ Full HD displej, port USB Type-C nebo baterii o nadprůměrné kapacitě 4 100 mAh. S těmi nejlepšími smartphony se ovšem přece jen nemohl rovnat, do vínku totiž dostal už v té době zastarávající procesor Snapdragon 801.

V následujícím roce došlo k odhalení telefonu ZUK Z2 Pro, který vsázel na menší 5,2“ displej a o dost výkonnější procesor Snapdragon 820 v kombinaci s až 6GB RAM. Až později následoval menší ZUK Z2 disponující jen 5“ panelem, který se dočkal také varianty Z2 Rio Edition představené k příležitosti letních olympijských her.

A zcela posledním telefonem se stal ZUK Edge z konce loňského roku, který překvapil především tenkými rámečky okolo displeje.

Zdroj: Gizchina.com
reklama