Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Smartphony Moto přijdou o „čistý“ Android, ale zatím jen v Číně

25.4.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Jedním ze znaků smartphonů značky Motorola byl Android bez zbytečných nadstaveb, což se nezměnilo ani po akvizici Lenovem. V budoucnu telefony Moto přijdou o tuto výhodu, naštěstí ovšem pouze na čínském trhu. Co výrobce vede k tomuto kroku?
Většina výrobců upravuje Android ve svých smartphonech, aby jej odlišila od konkurence po stránce designu i funkční výbavy. Výjimkou je už řadu let Motorola, která operační systém upravuje jen minimálně. Většinou si vystačí s přidáním pár funkcí, vlastních tapet, widgetů a dalších drobností, které snad nikoho neurazí. I díky tomu může výrobce své modely poměrně rychle aktualizovat na novější verze Androidu. „Čistý“ systém bez uživatelských nadstaveb zůstal i poté, co Motorolu koupilo Lenovo. Prodeje telefonů značky Moto však nejsou zrovna uspokojivé, a tak čínský vlastník chystá na domácím trhu změnu.

Modely prodávané v Číně budou vybaveny uživatelským rozhraním ZUI, které Lenovo používá u své značky ZUK. Na sociální síti Weibo to údajně potvrdil vice prezident Lenova Alex Chen Yu, podle kterého pomůže přidání nadstavby lepším prodejům na čínském trhu. Mezi tamními uživateli je totiž výrazně upravený Android velmi žádaný, což dokazuje obliba rozhraní MIUI od Xiaomi, Flyme OS od Meizu nebo EMUI od Huawei. První dvě jmenované jdou dokonce proměňují Android takřka k nepoznání a po grafické stránce jej přibližují spíše konkurenčnímu Apple iOS používanému v iPhonech.
ZUI na telefonu ZUK


V Číně jsou navíc služby Googlu oficiální cestou nedostupné, a tak tam výhody neupraveného Androidu ani nedávají takový smysl jako například v Evropě. I z tohoto důvodu je velmi pravděpodobné, že mezinárodní varianty smartphonů Moto budou nadále vybaveny Androidem bez uživatelských nadstaveb, který nemalá část zákazníků ocení. I u jiných výrobců je v poslední době patrný trend „zeštíhlování“ uživatelských nadstaveb, které se více podobají „čistému“ Androidu a neobsahují tolik předinstalovaných aplikací. Tímto směrem se dokonce vydal i Samsung, jehož rozhraní TouchWiz bylo ještě nedávno synonymem nepříliš oblíbené nadstavby. Jistě to souvisí také s tím, že operační systém Android postupem času dospěl, a tak i verze vydaná přímo Googlem je bez problémů použitelná.

Preferuje v telefonu spíše „čistý“ Android, nebo jste si oblíbili některou z uživatelských nadstaveb?

Zdroj: Gizmochina.com
reklama