reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Lenovo láká na konečně bezrámečkový smartphone

8.5.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Šéf Lenova na internetu zveřejnil obrázek nového smartphonu, který můžeme označit za téměř bezrámečkový. Displej by totiž měl zabírat více než 95 % čelní plochy. Jak to výrobce vyřeší s předním fotoaparátem či reproduktorem?
Mohlo by se zdát, že Lenovo vlna smartphonů s tenkými rámečky minula. Ve skutečnosti ovšem čínský výrobce v tichosti pracuje na modelu, jehož displej bude zabírat více než 95 % čelní plochy. To je zatím patrně nejvíce, kolik jsme mohli u telefonů vidět. První ochutnávku nepředstaveného smartphonu přinesl na sociální síti Weibo vice president Lenova Chang Cheng.
 
 
Ze zveřejněného obrázku je patrné, že telefon bude mít naprosto zanedbatelné rámečky na bocích i horní straně, takže displej bude zasahovat až k okrajům. A zároveň si můžeme všimnout, že chybí výřez obrazovky známý z iPhonu X. Kam tedy telefon ukryje komponenty, které jsou běžně umístěné na přední straně? Jak ukázalo v minulosti například Xiaomi, běžný telefonní reproduktor může být nahrazen piezoelektrickým, který může být uklizen pod zobrazovací panel.
 
Selfie fotoaparát a senzor přiblížení lze přesunout do spodní části, což sice není tak praktické, ale může to fungovat. Další variantou, která se však zatím objevila jen v konceptech, je malý výřez displeje v pravém horním rohu, kam je umístěna právě přední kamerka. A problémem není ani čtečka otisků prstů, kterou je možné buď přesunout na záda nebo integrovat přímo do displeje. Jak tyto problémy vyřešilo Lenovo se dozvíme až ve chvíli, kdy uvidíme celý smartphone, ne pouze malou část.
 
Jak už jsme zmínili výše, čínský výrobce plánuje zakrýt displejem 95 % přední strany zařízení. Pro srovnání se můžete níže podívat, jaký je poměr plochy displeje vůči čelní ploše u jiných modelů, které jsou často považovány za „bezrámečkové“:
 
Smartphone Screen-to-body ratio*
Apple iPhone X 82,9 %
Xiaomi Mi Mix 2S 81,9 %
Xiaomi Mi Mix 2 80,8 %
Samsung Galaxy S9+ 84,2 %
Huawei P20 Pro 82,0 %
LG G7 ThinQ 82,6 %
Asus Zenfone 5Z 83,6 %
Oppo R15 Pro 84,9 %
Essential Phone 84,9 %
*Podíl displeje vzhledem k celkové ploše čelní strany telefonu
 
Pokud by se tedy Lenovu podařilo splnit tento cíl, máme se opravdu na co těšit, neboť by konkurenci předběhl na plné čáře. Na oficiální představení si ovšem ještě nějaký čas počkáme, smartphone by měl spatřit světlo světa až 14. června 2018. Prozatím nemáme k dispozici žádné další detaily o výbavě či ceně, ale můžeme předpokládat, že půjde o zástupce high-endové kategorie. Také není jasné, zda Lenovo svou novinku nabídne pouze na asijských trzích, nebo také v Evropě, kde v současné době nabízí jen modely Moto.
 
Na vývoji bezrámečkového smartphonu nejspíš spolupracovali také bývalí zaměstnanci značky ZUK, kterou Lenovo rozpustilo před více než rokem.
 


reklama
reklama
reklama