Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Legendární Volkswagen Microbus v novém: elektrický pohon a autonomní řízení

18.1.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Na tradici slavných dodávek, které proslavilo i hnutí hippies, se snaží navázat koncept elektromobilu I.D. Buzz. Volkswagen s ním cílí především na aktivní rodiny, které ocení prostorný a variabilní interiér, počítáno je také se zcela samostatným autopilotem.
Před pár měsíci Volkswagen ukázal koncept elektromobilu I.D. na platformě MEB který má nabídnout rozměry Golfu a nižší cenu než konkurenční Tesla Model 3. Na stejné, jen rozšířené platformě MEB-XL, je postaven také koncept I.D. Buzz volně navazující na původní VW Transporter, respektive Microbus. K dispozici jsou dva elektromotory, každý pohánějící jednu nápravu, dohromady nabízející výkon 369 koní a zrychlení z nuly na 100 km/h za přibližně pět sekund. Použitou baterii, která umožňuje dojezd přes 430 km, je možné dobít na 80 % kapacity za pouhých 30 minut pomocí tzv. kombinovaného dobíjecího systému (CCS).

K dispozici je rovněž plně autonomní řízení I.D. Pilot, které by mohlo být připraveno do roku 2025. K aktivaci autopilota dojde jemným zatlačením na volant, který se následně ukryje v přístrojové desce. Ke sledování okolí využívá systém laserové, radarové i ultrazvukové senzory, stejně jako kamery snímající prostor před vozidlem a po jeho bocích. Velkou předností je variabilní interiér, který se skládá z přesunovatelných, otočitelných a vyjímatelných sedadel. Podle potřeby je tedy možné do automobilu naskládat až osm pasažérů, případně využít dva zavazadlové prostory.

Ve středové konzoli je umístěn vyjímatelný tablet, na sklo potom mohou být s využitím rozšířené reality promítány informace o okolí. Tablet je vyjímatelný, stejně jako Bluetooth reproduktor značky Beats, který je možné odnést z automobilu například do kempu. Vůz také rozpozná svého řidiče, a podle toho nastaví systém podle jeho preferencí. Něco podobného umí koncept Chrysler Portal. V exteriéru bylo bohatě využito LED osvětlení, které slouží k informování ostatních účastníků silničního provozu.

Koncept I.D. Buzz od Volkswagenu se nejspíš nikdy nedočká realizace, alespoň ne v nastíněné podobě, ale některé prvky by mohly být použity v jiných modelech této značky.

Zdroj: Techcrunch.com
reklama