Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Chrysler Portal: koncept elektromobilu, který pozná řidiče

3.1.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Na veletrhu CES 2017 je přítomna také automobilka Fiat Chrysler, která mimo jiného zveřejnila koncept automobilu na elektrický pohon, který je prošpikován moderními technologiemi, jako je autopilot nebo rozpoznání obličeje a hlasu.
Chrysler Portal je koncept elektromobilu budoucnosti, který reaguje na moderní trendy. Nejedná se o sportovní vůz ve stylu Tesly, ale spíše minivan, který reaguje na současnou oblibu selfie a sociálních sítí. Jak bývá u podobných konceptů zvykem, zvolen byl futuristický design, který ještě podtrhuje otevírání dveří směrem od sebe (odtud možná pochází název Portal) a využití barevných diodových pásů. Automobil má být pohodlným a moderním dopravním prostředkem určeným především pro mladé rodiny. Společnost se dokonce nebojí vůz nazvat jako „třetí místo“, kde budou jeho pasažéři trávit svůj čas mimo domov a kancelář.

V interiéru nalezneme bohatě prosklenou střechu a tři řady sedadel po dvou místech, přičemž každý pasažér má k dispozici displej a kameru pořizující selfie, které lze potom jednoduše sdílet na sociálních sítích. Systém zvládne brát v potaz požadavky více cestujících a naplánovat podle toho trasu. Komunikaci mezi řidičem a pasažéry na zadních sedadlech usnadňuje palubní telefon. Zajímavostí je také blíže neupřesněná funkce Personal Zoned Audio, která umožňuje každému poslouchat hudbu podle jeho preferencí, aniž by se navzájem rušili. Automobil také rozpozná pomocí obličeje a hlasu řidiče, takže pokud jej střídavě využívá více lidí, pamatuje si systém jeho nastavení trasy, hudby či osvětlení.

Z technického hlediska využívá vozidlo elektrický pohon, přičemž baterie by měly nabízet dojezd přes 560 km. A díky technologii 350kW rychlého nabíjení je možné doplnit energii pro dalších 240 km za méně než 20 minut. K dispozici je rovněž funkce autopilota, i když v základu se počítá jen s úrovní 3, to znamená samořízení ve známých oblastech. Aktualizace by potom mohla systém povýšit na úroveň 4, takže by autopilot fungoval kdykoliv i bez nutnosti pozornosti řidiče. Pro tyto účely je automobil vybaven lidarem, radarem, ultrazvukovými senzory či kamerami.

Chrysler Port nejspíš zůstane jen „na papíře“, jak to ostatně u podobných konceptů bývá. To ovšem neznamená, že by automobilka nemohla využít některé prvky ve svých budoucích, běžně prodávaných vozidlech.

Zdroj: Theverge.com
reklama