Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Komplikace pro Honor 20 Pro. Nezískal certifikovaný Android od Googlu

25.5.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Zdá se, že americké sankce proti Huawei odnesl první smartphone. Nový Honor 20 Pro prozatím nezískal licenci, která by výrobci umožnila používat Android se všemi službami od Googlu. Levnějšího modelu se tyto komplikace netýkají.
Tento týden byla s velkou pompou představena nová řada Honor 20, a to teprve pár dnů po vydání zákazu, který společnosti Huawei pořádně zkomplikoval podnikání. Připomeňme, že Huawei byl umístěn na černou listinu ministerstva obchodu USA, takže mu americké firmy nesmí dodávat softwarové ani hardwarové součástky. Po několika dnech sice došlo ke zmírnění vydáním licence, která se vztahuje na komponenty pro zařízení dostupná na trhu. Problém s novými modely to ovšem nijak neřeší. A možná vůbec první obětí této obchodní války bude Honor 20 Pro. Ačkoliv se Honor snaží dlouhodobě vystupovat jako samostatná značka, stále patří pod Huawei, a tak se na něj vztahuje i tento americký zákaz.
 
 
Huawei sice může nadále používat Android, ale pouze samotný operační systém (šířený pod licencí open source). Problém nastává v případě služeb přidávaných Googlem, ke kterým patří třeba Obchod Play. Aby totiž výrobce mohl telefony distribuovat s nepostradatelnými aplikacemi, musí nejprve získat patřičnou certifikaci pro konkrétní model. Honor 20 Pro ovšem na tuto certifikaci stále čeká a vzhledem k americkým sankcím se dost možná ani nedočká. Nepatří totiž k zařízením, která byla uvedena na trh, takže se na něj nevztahuje ani dočasná licence vydaná americkým ministerstvem kvůli podpoře existujících produktů. To by mohlo zkomplikovat uvedení telefonu na trh. Bez Obchodu Play a dalších služeb Googlu by neměl na trhu příliš šanci, tedy s výjimkou domovské Číny.
 
Huawei sice nabízí některé alternativy, mezi nimi obchod s aplikacemi AppGallery, ale mezinárodní zákazníci jsou zvyklí na služby Googlu. Potom se hovoří ještě o vlastním operačním systému od Huawei, ale ten podle spekulací nebude připraven dříve než v příštím roce. Největší nadějí pro Huawei je proto stále dohoda s USA, která by znamenala ukončení kontroverzního zákazu. Honor ovšem tvrdí, že svůj model Honor 20 Pro uvede na trh v červenci  2019 a brzy prý zveřejní další detaily o dostupnosti. Levnější telefon Honor 20 měl větší štěstí, potřebnou certifikaci totiž získal ještě před přidáním společnosti na černou listinu.
 


reklama