www.svetmobilne.cz
>
>
>
>
>
>

Potvrzeno: Huawei ztratí přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play

Potvrzeno: Huawei ztratí přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
, , aktualita
Google potvrdil, že bude muset odstřihnout budoucí telefony Huawei od většiny svých služeb. Na stávajících telefonech ovšem bude Play Store fungovat i nadále. Své kroky potvrdil také Qualcomm a Intel. Dvakrát doplněno.
K oblíbeným
reklama
Doplněno 20. 5. 2019 23:00: Huawei ujistil uživatele, že existující smartphony a tablety budou nadále dostávat softwarové a bezpečnostní aktualizace. Společnost také hodlá pokračovat „ve vývoji udržitelného softwarového ekosystému, který bude poskytovat nejlepší možný uživatelský zážitek“. Informace se týkají rovněž modelů podznačky Honor.
 
Doplněno 20. 5. 2019 10:25: Google potvrdil, že v reakci na zákaz americké vlády omezí obchod se společností Huawei. Dotkne se to především budoucích telefonů, které nebudou obsahovat předinstalované služby a aplikace navázané na licenční dohody s Google, a to včetně Obchodu Play, Gmailu nebo prohlížeče Chrome. Huawei bude mít nadále přístup k Android Open Source Project 'AOSP), tedy otevřené verzi Androidu, ale bez technické podpory a další asistence od Googlu. Google ujistil stávající uživatele smartphonů od Huawei, že nepřijdou o možnost stahovat aplikace a jejich aktualizace z Obchodu Play, stejně tak budou nadále chráněni třeba bezpečnostním štítem Play Protect. Otazník ovšem stále visí nad tím, jak tento krok ovlivní budoucí aktualizace Androidu na telefonech této značky.
 
V případě hardwaru přistoupily společnosti Intel, Qualcomm, Xilinx nebo Braodcom k zastavení většiny dodávek komponentů pro Huawei. To může ohrozit nejen smartphony, ale také notebooky, routery a další produkty tohoto čínského výrobce. K zákazu překvapivě přistoupily i některé neamerické firmy, třeba německý Infineon Technologies rovněž ukončil distribuci součástek pro Huawei.
 
Původní článek z 19. 5. 2019: Dlouhodobě vyhrocený vztah mezi americkými úřady a Huawei vyvrcholil koncem tohoto týdne, kdy prezident Donald Trump vyhlásil stav nouze kvůli možnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí. Ministerstvo obchodu v reakci na to zařadilo Huawei a 68 dceřiných společností na černou listinu. Žádná americká firma proto nemůže Huawei dodávat hardware ani software, pokud od úřadů nezíská výjimku. To se týká součástek od společností jako Qualcomm, Intel nebo Micron, i když v tomto případě může čínský výrobce využít svých vlastních alternativ v podobě procesorů Kirin nebo modemů Balong. Mnohem větší problém patrně čeká Huawei v případě softwaru.
 
 
Podle agentury Reuters musel obchod s Huawei zastavit také Google. Stopku dostal veškerý software s výjimkou toho, který je dostupný pod licencí open source. To znamená, že k samotnému operačnímu systému Android bude mít čínský výrobce přístup i nadále, ale přijde o některé oblíbené aplikace a služby. V telefonech od Huawei možná v budoucnu nenajdeme tržiště s aplikacemi Google Play Store a některé další předinstalované aplikace včetně Gmailu. Společnost sice může využít některý z alternativních obchodů – v záloze má i své vlastní tržiště Huawei AppGallery –, ale žádná z nich nenabídne takový výběr aplikací ani rozhraní a funkce, na které jsou uživatelé zvyklí.
 
Nejhorší možný scénář naznačuje, že by uživatelé také přišli o softwarové aktualizace Androidu na již prodávaných telefonech, a to kvůli problémům s certifikátem. Zdroj, který má k dispozici agentura Reuters, tvrdí, že Google ještě interně diskutuje o konkrétních krocích pro jednotlivé produkty. Pokud americké úřady nezmírní omezení a Huawei s Googlem nenajdou mezeru, která by umožnila obchod se softwarem, čekají čínského výrobce velmi krušné časy. Omezení se dotkne smartphonů této značky nejen v USA, ale po celém světě. Nejmenší dopad bude mít tento krok na situaci v domovské Číně, kde jsou produkty Googlu stejně zakázány vládní cenzurou, takže Huawei tam využívá vlastní alternativy. Tento krok by ovšem mohl Huawei donutit nasadit vlastní operační systém, který údajně dlouhodobě vyvíjí.
 
Případný zákaz se s největší pravděpodobností nevyhne ani dceřiné značce Honor. Problémy může způsobit také při nasazování sítí 5G, neboť Huawei patří v tomto ohledu ke světovým lídrům Kvůli absenci komponentů od amerických firem by ovšem mohlo dojít ke zdržení.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
BMW Vision M Next, koncept hybridního suspersportu BMW Vision M Next, koncept hybridního suspersportu
Automobilka BMW představuje koncept své hybridní sportovní budoucnosti. Nový Vision M Next totiž slibuje výkon 600 koní, přitom má být také úsporným a ekologickým vozem s moderními technologiemi zaměřenými na řidiče.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ford Puma se vrací, tentokrát jako SUV Ford Puma se vrací, tentokrát jako SUV
Ford Puma se vrací do výrobního programu, tentokrát to už ale nebude malé stylové kupé na bázi Fiesty, ale malé SUV. I tentokrát ale bude s Fiestou sdílet podlahovou plošinu. Těšit se můžeme na hybridní pohon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Solární auto Lightyear One má prototyp, ujede 725 km Solární auto Lightyear One má prototyp, ujede 725 km
Před dvěma lety byl oznámen vývoj solárního auta Lightyear One a nyní byl představen první prototyp vozu. Dle výrobce má na jedno nabití akumulátoru ujet 725 km a díky solárním panelům se přes den dokáže nabít na mnoho desítek km.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Apple uvolnil iOS 13 jako veřejnou betaverzi Apple uvolnil iOS 13 jako veřejnou betaverzi
Pokud chcete běžně vyzkoušet betaverze produktů Apple, potřebujete mít placený vývojářský účet. iOS 13 a jiné novinky ale nově budete moci vyzkoušet i ve veřejném betatestu. K dispozici je i iPadOS a macOS Catalina.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Plug-in hybridy: proč jsou papírové spotřeby úplně mimo? Plug-in hybridy: proč jsou papírové spotřeby úplně mimo?
Už dobře víme, že se papírové spotřeby aut velmi často rozcházejí s realitou dosahovanou na silnicích. Největší kouzla ale výrobci jednoznačně vytváří u plug-in hybridů. Proč tomu tak je a kdo za to vlastně může?
Včera, článek, Milan Šurkala