www.svetmobilne.cz
>
>
>
>
>
>

Potvrzeno: Huawei ztratí přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play

Potvrzeno: Huawei ztratí přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
, , aktualita
Google potvrdil, že bude muset odstřihnout budoucí telefony Huawei od většiny svých služeb. Na stávajících telefonech ovšem bude Play Store fungovat i nadále. Své kroky potvrdil také Qualcomm a Intel. Dvakrát doplněno.
K oblíbeným
reklama
Doplněno 20. 5. 2019 23:00: Huawei ujistil uživatele, že existující smartphony a tablety budou nadále dostávat softwarové a bezpečnostní aktualizace. Společnost také hodlá pokračovat „ve vývoji udržitelného softwarového ekosystému, který bude poskytovat nejlepší možný uživatelský zážitek“. Informace se týkají rovněž modelů podznačky Honor.
 
Doplněno 20. 5. 2019 10:25: Google potvrdil, že v reakci na zákaz americké vlády omezí obchod se společností Huawei. Dotkne se to především budoucích telefonů, které nebudou obsahovat předinstalované služby a aplikace navázané na licenční dohody s Google, a to včetně Obchodu Play, Gmailu nebo prohlížeče Chrome. Huawei bude mít nadále přístup k Android Open Source Project 'AOSP), tedy otevřené verzi Androidu, ale bez technické podpory a další asistence od Googlu. Google ujistil stávající uživatele smartphonů od Huawei, že nepřijdou o možnost stahovat aplikace a jejich aktualizace z Obchodu Play, stejně tak budou nadále chráněni třeba bezpečnostním štítem Play Protect. Otazník ovšem stále visí nad tím, jak tento krok ovlivní budoucí aktualizace Androidu na telefonech této značky.
 
V případě hardwaru přistoupily společnosti Intel, Qualcomm, Xilinx nebo Braodcom k zastavení většiny dodávek komponentů pro Huawei. To může ohrozit nejen smartphony, ale také notebooky, routery a další produkty tohoto čínského výrobce. K zákazu překvapivě přistoupily i některé neamerické firmy, třeba německý Infineon Technologies rovněž ukončil distribuci součástek pro Huawei.
 
Původní článek z 19. 5. 2019: Dlouhodobě vyhrocený vztah mezi americkými úřady a Huawei vyvrcholil koncem tohoto týdne, kdy prezident Donald Trump vyhlásil stav nouze kvůli možnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí. Ministerstvo obchodu v reakci na to zařadilo Huawei a 68 dceřiných společností na černou listinu. Žádná americká firma proto nemůže Huawei dodávat hardware ani software, pokud od úřadů nezíská výjimku. To se týká součástek od společností jako Qualcomm, Intel nebo Micron, i když v tomto případě může čínský výrobce využít svých vlastních alternativ v podobě procesorů Kirin nebo modemů Balong. Mnohem větší problém patrně čeká Huawei v případě softwaru.
 
 
Podle agentury Reuters musel obchod s Huawei zastavit také Google. Stopku dostal veškerý software s výjimkou toho, který je dostupný pod licencí open source. To znamená, že k samotnému operačnímu systému Android bude mít čínský výrobce přístup i nadále, ale přijde o některé oblíbené aplikace a služby. V telefonech od Huawei možná v budoucnu nenajdeme tržiště s aplikacemi Google Play Store a některé další předinstalované aplikace včetně Gmailu. Společnost sice může využít některý z alternativních obchodů – v záloze má i své vlastní tržiště Huawei AppGallery –, ale žádná z nich nenabídne takový výběr aplikací ani rozhraní a funkce, na které jsou uživatelé zvyklí.
 
Nejhorší možný scénář naznačuje, že by uživatelé také přišli o softwarové aktualizace Androidu na již prodávaných telefonech, a to kvůli problémům s certifikátem. Zdroj, který má k dispozici agentura Reuters, tvrdí, že Google ještě interně diskutuje o konkrétních krocích pro jednotlivé produkty. Pokud americké úřady nezmírní omezení a Huawei s Googlem nenajdou mezeru, která by umožnila obchod se softwarem, čekají čínského výrobce velmi krušné časy. Omezení se dotkne smartphonů této značky nejen v USA, ale po celém světě. Nejmenší dopad bude mít tento krok na situaci v domovské Číně, kde jsou produkty Googlu stejně zakázány vládní cenzurou, takže Huawei tam využívá vlastní alternativy. Tento krok by ovšem mohl Huawei donutit nasadit vlastní operační systém, který údajně dlouhodobě vyvíjí.
 
Případný zákaz se s největší pravděpodobností nevyhne ani dceřiné značce Honor. Problémy může způsobit také při nasazování sítí 5G, neboť Huawei patří v tomto ohledu ke světovým lídrům Kvůli absenci komponentů od amerických firem by ovšem mohlo dojít ke zdržení.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Lucid Air EV: na jedno nabití až 832 km dle normy EPA Lucid Air EV: na jedno nabití až 832 km dle normy EPA
Lucid Motors chce už za pár týdnů představit svůj elektromobil Air EV. Ten má být doslova rekordmanem v dojezdu, který má překonat i Teslu Model S. Hovoří se totiž o 517 mílích, tedy 832 kilometrech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple prý chystá i levnější 4G/LTE variantu iPhonu 12 Apple prý chystá i levnější 4G/LTE variantu iPhonu 12
Na letošní podzim si Apple chystá čtyři nové telefony řady iPhone 12. Půjde o iPhone 12 a 12 Pro, přičemž ke každému z nich bude k dispozici i zvětšená varianta Max. Zatímco tyto modely mají mít podporu 5G, údajně se má chystat i 4G/LTE verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
CPU Apple A14 Bionic má být o 40 % výkonnější než A13 CPU Apple A14 Bionic má být o 40 % výkonnější než A13
Už za pár týdnů by se měly představit nové telefony Apple iPhone 12 a s nimi i nové procesory Apple A14 Bionic. Podle nových úniků by tyto 5nm procesory měly nabídnout výrazně vyšší výkon, hovoří se až o 40 %.
10.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
ČTÚ vyhlásil výběrové řízení na frekvence pro 5G připojení ČTÚ vyhlásil výběrové řízení na frekvence pro 5G připojení
Pomalu se nám blíží doba masivního nástupu technologie 5G. Český telekomunikační úřad tak nyní vyhlásil výběrové řízení, které má přidělit rádiové frekvence pro 5G sítě a počítá i s novými operátory, což se těm starým ani trochu nelíbí.
10.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Huawei v potížích: sklady s procesory dochází, TSMC nebude vyrábět Kiriny Huawei v potížích: sklady s procesory dochází, TSMC nebude vyrábět Kiriny
Huawei má čím dál tím těžší pozici. I když je největším producentem telefonů na světě, brzy nebude mít k dispozici nové procesory. Zásoby se tenčí a TSMC pro něj ani nebude vyrábět nové, takže hrozí konec i jeho vlastním procesorům Kirin.
9.8.2020, aktualita, Milan Šurkala