Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Huawei už 6 let vyvíjí vlastní operační systém jako náhradu Androidu

29.4.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Android je v tuto chvíli bezkonkurenčně nejlepší volbou pro Huawei, ale co kdyby se něco pokazilo? Pro takový případ má Huawei údajně v záloze vlastní operační systém, kterým by mohl Android nahradit.
Od roku 2012 pracuje Huawei na vlastním operačním systému, který je od počátku zamýšlen jako záloha pro případ, že by společnost přišla o přístup k Androidu. Před šesti lety byla totiž dvojice společností Huawei a ZTE vyšetřována americkými orgány, a to kvůli bezpečnostnímu riziko – některá data měla být z telefonů odesílána na servery čínské vlády. Situace se nakonec trochu uklidnila, ale Huawei pokračoval ve vývoji své alternativní platformy. Ve stínu nedávných událostí se to ukázalo jako prozíravé řešení. Americká vláda se totiž nyní zaměřila na čínské výrobce působící v USA. Obrovskou rána potkala konkurenční ZTE, které dostalo sedmiletý zákaz používání hardwaru i softwaru od amerických firem. Znamená to, že společnost přijde o přístup k Androidu, nebo alespoň o jeho plnohodnotnou verzi se službami od Googlu.
 
 Huawei P20
 
Není vyloučeno, že by něco podobného nemohlo v budoucnu potka i další čínské výrobce včetně Huawei. Ten je ovšem na případný zákaz mnohem lépe připraven. Ačkoliv v některých svých telefonech používá procesory Qualcomm Snapdragon, kostru jeho nabídky tvoří modely s vlastními čipy HiSilicon Kirin. A pokud by se náhodou zavřela cesta k Androidu, může být nasazen záložní operační systém. Huawei přesto nepočítá s tím, že by tuto platformu v blízké budoucnosti začal využívat, neboť ve srovnání s Androidem má jisté mezery a neexistuje pro něj příliš mnoho aplikací. Navíc by zákazníci stejně přišli o aplikace Googlu, takže mimo Čínu by systém nebyl příliš použitelný.
Jediným výrobcem, který v tuto chvílí veřejně nabízí smartphony s vlastním alternativním systémem, je Samsung. Jeho modely s Tizen OS jsou ovšem i přes řadu slibů stále dostupné jen na vybraných rozvojových trzích. V minulosti se navíc objevilo několik stížností na slabé zabezpečení Tizenu.
 


reklama