Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

ZTE přijde o plnohodnotný Android, Huawei chystá odchod z USA

18.4.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Problémy čínských výrobců pokračují. ZTE, které nemůže používat americké komponenty ani software, nejspíš přijde o Android se službami Googlu. Po řadě problémů se chce z amerického trhu nejspíš stáhnout Huawei.
Jak jsme vás před pár dny informovali, ZTE ani po několika výzvách americké vlády neuposlechlo žádost o ukončení vývozu svých produktů na severokorejský a íránský trh. USA vadilo, že produkty dovážené na tyto nesvobodné trhy obsahovaly také komponenty a software od amerických společností. Výsledkem je sedmiletý zákaz používání amerického hardwaru i softwaru v zařízeních od ZTE. Čínský výrobce tedy bude muset hledat třeba náhradu za procesory Qualcomm. Alternativu nejpravděpodobněji poskytne MediaTek, neboť Samsung své čipy Exynos poskytuje konkurenci jen výjimečně a Huawei znovu ujistil, že své čipy Kirin chce používat jen ve vlastních zařízeních.
 
 
Ještě větší problém pro ZTE ovšem bude operační systém. Android je sice šířen pod licencí open source, ale než se dostane do většiny smartphonů, je doplněn o balíček služeb a aplikací od Googlu (po zaplacení licenčního poplatku). A právě o tuto možnost nejspíš ZTE přijde, takže budoucí telefony této značky přijdou bez Google Play Store, výchozího vyhledávače Google a dalších nepostradatelných součástí, takže to budou mít na mezinárodních trzích velmi složité. ZTE by muselo jedině vytvořit vlastní ekosystém založený na Androidu, podobně jako to udělal ve svých zařízeních Amazon.
 
Americká vláda nemá vůbec v lásce ani konkurenční Huawei. Před více než pěti lety se objevil skandál, že telefony této značky údajně odesílají některá data na servery vlastněné čínskou vládou. I kvůli této špatné pověsti nechtějí smartphony Huawei nabízet američtí mobilní operátoři, kteří přitom představují hlavní prodejní kanál na tamním trhu. Huawei Mate 10 Pro ze své nabídky nedávno odstranil dokonce největší obchod s elektronikou Best Buy. A varování se objevují i ze sousední Kanady, tamní experti označili produkty Huawei (včetně budovaných 5G sítí) za bezpečnostní riziko.
 
 
Šéf Huawei sice tvrdil, že se jeho společnost nevzdává a chce nadále bojovat s nepřízní v USA, ale poslední kroky svědčí spíše o opaku. Huawei na americkém trhu propustil řadu zaměstnanců včetně lobistů, kteří se snažili přesvědčit tamní zákonodárce. Mezi propuštěnými je také William B. Plummer, který ve firmě působil osm let. Huawei dokonce nyní čelí zákazu působení na americkém trhu, a to z bezpečnostních důvodů. Nebylo by tedy žádným překvapením, že se čínský výrobce snaží upravit svou strategii působení na světových trzích a ve svém novém plánu už nepočítá s USA:
 


reklama