Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Naděje pro Huawei. USA vydaly dočasnou licenci pro dodavatele

21.5.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Ještě včera vypadala situace okolo Huawei velmi bledě, ale nakonec přece jen svitla naděje. Americké ministerstvo obchodu vydalo tříměsíční licenci, která umožní pokračovat v podpoře existujících smartphonů a telekomunikačních sítí.
V neděli večer umístilo americké ministerstvo obchodu Huawei na černou listinu, čímž společnost odstřihlo od hardwaru i softwaru amerických dodavatelů. Netrvalo ovšem dlouho a zákaz navazující na předchozí kroky prezidenta Donalda Trumpa byl zmírněn. Ministerstvo obchodu vydalo firmě Huawei licenci s platností 90 dnů, která umožňuje obchodovat s americkými společnostmi. Ovšem pouze v případech, kdy se jedná o komponenty pro existující telekomunikační sítě nebo softwarové aktualizace pro smartphony, které už jsou dostupné na trhu. Společnost tedy nadále nemůže objednávat třeba procesory od Qualcommu, které by použila v nově vyráběných zařízeních.
 
 
Tento ústupek dává čínské firmě čas do 19. srpna, aby našla náhradu za americké dodavatele. Do té doby ovšem mohou strany dospět k vzájemné dohodě, která by zákaz úplně zrušila nebo vydala novou licenci s širší platností. Ren Zhengfei, zakladatel firmy Huawei, měl v čínské státní televizi CCTV prohlásit, že na podobný scénář se společnost dlouho připravovala, proto pro ni americké embargo neznamená závažnější problém. To ovšem musíme brát se značnou nadsázkou. Ačkoliv si firma vyvíjí třeba vlastní procesory Kirin nebo operační systém, kterým by mohla nahradit Android, závislost na americkém hardwaru i softwaru je nesporná. Skoro 16 % výdajů na komponenty v roce 2018 mělo jít firmám z USA, mezi které patří Qualcomm, Intel nebo Micron Technology.
 


reklama