Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Kodak Ektra: fotosmartphone v retro stylu

20.10.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Kodak je legendou v oblasti fotografie, ale přerod do digitální doby společnost nezvládla. Teď se snaží najít díry na trhu a využít své zvučné jméno třeba v mobilním světě. Ektra je smartphone s kvalitními fotografickými funkcemi, ale také nezvyklým designem.
Kodak zkusil štěstí v kategorii smartphonů poprvé v loňském roce, kdy přinesl model IM5 zapadající výbavou do nižší až střední třídy. Fotoaparát byl v dané kategorii mírně nadprůměrný, ale nic převratného. Druhý smartphone značky Kodak, na který společnost lákala už dva týdny, míří svou výbavou trochu výše. A především klade mnohem větší důraz na fotografické funkce. Název Ektra si Kodak vypůjčil ze svého legendárního 35mm fotoaparátu, který byl vyráběn ve 40. letech. Jednalo se o přístroj s integrovaným dálkoměrem, který na svou dobu přinesl řadu nových funkcí.

Smartphone si od starších fotoaparátů nevypůjčil jen jméno, ale také se inspiroval designem. Na zadní straně nalezneme imitaci kůže, výrazně vystouplý objektiv a tradiční logo Kodaku. Boční strany se potom tváří jako kovové, ale podle některých zdrojů se jedná o plast. Jako příslušenství jsou dostupné kožená pouzdra, která mají rovněž odkazovat na analogové fotoaparáty. Ve výbavě telefonu nalezneme 5“ displej o rozlišení 1920 x 1080 pixelů (Full HD) nebo desetijádrový procesor MediaTek Helio X20 v kombinaci se 3GB RAM a 32GB interním úložištěm rozšiřitelným pomocí micro SD karty.

Kapacita baterie se zastavila na hodnotě 3 000 mAh a jako operační systém poslouží Android 6.0 Marshmallow s garantovanými bezpečnostními aktualizacemi. Kodak Ektra se tedy nezařadí mezi high-endové modely, ale rozhodně svou výbavou neurazí, splňuje totiž všechny současné standardy střední třídy. A jak je na tom parametrově fotoaparát? Výrobce použil 21MPx snímač od Sony a objektiv se světelností f/2.0. K dispozici je fázový detekční autofokus (PDAF), optická stabilizace obrazu, dvoudiodový blesk nebo možnost nahrávání videí ve 4K rozlišení. Jako příjemný bonus je k dispozici fyzická spoušť fotoaparátu, která se nachází na boku přístroje.

O kvalitní selfie se potom postará 13MPx přední snímač. K vytvoření kvalitních snímků je ovšem potřeba také propracovaný software. Aplikace fotoaparátu se chlubí virtuálním kolečkem pro výběr režimu, k dispozici je mimo jiné manuální (možnost ručně nastavit expozici, ISO, vyvážení bílé, rychlost závěrky aj.), HDR, makro, krajina nebo sport. Dále je předinstalován prográmek pro úpravu fotek i videí, který se chlubí širokým výběrem nejrůznějších efektů. A připravena je aplikace usnadňující tisk pořízených snímků. Telefon vám také pomocí widgetu doporučí další aplikace pro práci s fotografiemi, které je možné stáhnout z Google Play Store (např. Adobe Lightroom, VSCO, Prisma).

Kodak Ektra se začne v prosinci prodávat na vybraných evropských trzích s cenovkou 499 eur, v přepočtu asi 13 500 Kč.

Zdroj: Techcrunch.com
reklama