Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jaguar a Waymo vytváří flotilu 20000 autonomních SUV

28.3.2018, Milan Šurkala, aktualita
Jaguar a Waymo budou spolupracovat na vývoji autonomních vozidel. Automobilka proto dodá až 20 tisíc elektrických SUV I-PACE. S jejich pomocí bude Waymo vyvíjet autonomní technologie řízení aut.
I když autonomní vůz Uberu nedávno srazil prvního člověka a taxislužba zastavila další testy, jiné automobilky a společnosti ve vývoji pokračují i nadále. Jednou z nich je např. Waymo (kdysi přímo Google), které se dalo dohromady s automobilkou Jaguar. Jejich cílem je vytvořit obrovskou flotilu autonomních prémiových vozidel. Využije se k tomu nové SUV I-PACE.
 
Waymo Jaguar I-PACE
 
klikněte pro zvětšení
 
Spojí se tak několik moderních trendů dopravy poslední doby. SUV jsou totiž velmi úspěšnou kategorií automobilů, elektrický pohon je pak ten, který se hodně propaguje jako čistější alternativa ke spalovacím motorům (my víme, že výroba elektřiny je sice čistější než spalování benzinu a nafty, nicméně zásadním ekologickým problémem jsou baterie). A do třetice tu máme další moderní trend, autonomní řízení.
 
Waymo Jaguar I-PACE zadní pohled
 
klikněte pro zvětšení
 
Společnost Jaguar dodá Waymu 20 tisíc těchto SUV v následujících dvou letech. Díky dlouhému dojezdu zvládnou s přehledem celodenní městské nasazení a budou tak ideálním vozidlem pro sdílení aut ve vybraných lokalitách. Počítá se, že toto množství vozidel vykoná každý den okolo jednoho milionu jízd. Cílem této flotily, která začne být budována a testována už v tomto roce, totiž bude služba autonomní dopravy.
 
Waymo Jaguar I-PACE v noci
 
klikněte pro zvětšení
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama