www.svetmobilne.cz
>
>

Hyperion XP-1: vodíkový supersport nabídne 1600km dojezd

Hyperion XP-1: vodíkový supersport nabídne 1600km dojezd
, , aktualita
Kalifornský startup Hyperion představil své supersportovní auto poháněné na vodík, model XP-1. Díky jeho dvěma vodíkovým nádržím dokáže na jedno natankování ujet 1000 mil, což je 1609 kilometrů.
K oblíbeným
reklama
Zatímco tradiční automobilky se potácí v problémech, vyrojilo se současně mnoho nových startupů, které chtějí vyrábět automobily na alternativní paliva. Jednou ze společností je i kalifornský Hyperion založený v roce 2011. Tato firma je sice energetickou společností, ale nyní přišla s novým supersportem Hyperion XP-1, který je poháněn vodíkem. Přesněji řečeno jde o elektromobil, který využívá vodíku pro výrobu elektřiny.
 
Hyperion XP-1
 
Vůz má dvě obrovské vodíkové nádrže, které mají vozu zajistit dojezd přes 1000 mil (1609 km). To bude potřeba, protože vodíkových stanic je po světě jen málo a zdaleka není pro automobily tak snadno přístupný přístupný jako elektrické nabíječky. Na druhou stranu natankování vozu má být záležitostí jen na 3 až 5 minut.
 
Hyperion XP-1
 
Novinka má zrychlit z 0 na 60 mph (96 km/h) za pouhých 2,2 sekundy a dosáhnout maximální rychlosti 221 mph (356 km/h). Působivá je také hmotnost, která má činit pouhých 1033 kg u prázdného vozu bez řidiče.
 
Hyperion XP-1
 
Vůz by měl jít do prodeje v roce 2022 a vyrobeno bude pouze 300 kusů. Jde totiž spíše o ukázku toho, čím může být vodíkový automobil. Levnější vozy by mohly následovat v budoucnu. Hyperion plánuje rozšiřovat síť vodíkových čerpacích stanic, kterých ale nemusí být mnoho díky obrovskému dojezdu vozu. Připomeňme, že vodíkových aut moc není a více s nimi experimentuje např. Toyota, Honda nebo Hyundai.
 
Hyperion XP-1
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Apple iPad Pro dostává procesor M1, až 2TB úložiště a mini-LED Nový Apple iPad Pro dostává procesor M1, až 2TB úložiště a mini-LED
Apple představil novou generaci tabletů iPad Pro. Z již tak hodně svižných tabletů se staly ještě větší rychlíci díky procesoru Apple M1. Máme zde minimálně 8 GB RAM, USB 4 s podporou Thunderboltu a větší verze má i displej s mini-LED.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Vážná nehoda Tesly: vůz, který nikdo neřídil, skončil v plamenech Vážná nehoda Tesly: vůz, který nikdo neřídil, skončil v plamenech
Ve Spojených státech se stala kuriózní nehoda vozu Tesla. Automobil neměl nikoho na sedadle řidiče a ve vysoké rychlosti to napálil do stromu. Tam se po nárazu vznítil a dva pasažéři vozu to nepřežili.
19.4.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD
Výrobní vada nemusí být vždy jen ke škodě. V případě telefonu Apple iPhone 11 Pro totiž paradoxně výrazně zvýšila cenu telefonu. Ten měl na zadní straně špatně umístěné logo nakousnutého jablka.
14.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko
Přemíra elektroniky a softwaru dokáže potrápit nejednoho majitele takového produktu. Elektromobily Ford Mustang Mach-E se tak mohou stát velkými těžítky kvůli softwarové chybě. Přestože je hlavní akumulátor nabitý, auto "nemá šťávu".
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře