Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Hyperion XP-1: vodíkový supersport nabídne 1600km dojezd

14.8.2020, Milan Šurkala, aktualita
Kalifornský startup Hyperion představil své supersportovní auto poháněné na vodík, model XP-1. Díky jeho dvěma vodíkovým nádržím dokáže na jedno natankování ujet 1000 mil, což je 1609 kilometrů.
Zatímco tradiční automobilky se potácí v problémech, vyrojilo se současně mnoho nových startupů, které chtějí vyrábět automobily na alternativní paliva. Jednou ze společností je i kalifornský Hyperion založený v roce 2011. Tato firma je sice energetickou společností, ale nyní přišla s novým supersportem Hyperion XP-1, který je poháněn vodíkem. Přesněji řečeno jde o elektromobil, který využívá vodíku pro výrobu elektřiny.
 
Hyperion XP-1
 
Vůz má dvě obrovské vodíkové nádrže, které mají vozu zajistit dojezd přes 1000 mil (1609 km). To bude potřeba, protože vodíkových stanic je po světě jen málo a zdaleka není pro automobily tak snadno přístupný přístupný jako elektrické nabíječky. Na druhou stranu natankování vozu má být záležitostí jen na 3 až 5 minut.
 
Hyperion XP-1
 
Novinka má zrychlit z 0 na 60 mph (96 km/h) za pouhých 2,2 sekundy a dosáhnout maximální rychlosti 221 mph (356 km/h). Působivá je také hmotnost, která má činit pouhých 1033 kg u prázdného vozu bez řidiče.
 
Hyperion XP-1
 
Vůz by měl jít do prodeje v roce 2022 a vyrobeno bude pouze 300 kusů. Jde totiž spíše o ukázku toho, čím může být vodíkový automobil. Levnější vozy by mohly následovat v budoucnu. Hyperion plánuje rozšiřovat síť vodíkových čerpacích stanic, kterých ale nemusí být mnoho díky obrovskému dojezdu vozu. Připomeňme, že vodíkových aut moc není a více s nimi experimentuje např. Toyota, Honda nebo Hyundai.
 
Hyperion XP-1
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama