www.svetmobilne.cz
>
>

Hyperion XP-1: vodíkový supersport nabídne 1600km dojezd

Hyperion XP-1: vodíkový supersport nabídne 1600km dojezd
, , aktualita
Kalifornský startup Hyperion představil své supersportovní auto poháněné na vodík, model XP-1. Díky jeho dvěma vodíkovým nádržím dokáže na jedno natankování ujet 1000 mil, což je 1609 kilometrů.
K oblíbeným
reklama
Zatímco tradiční automobilky se potácí v problémech, vyrojilo se současně mnoho nových startupů, které chtějí vyrábět automobily na alternativní paliva. Jednou ze společností je i kalifornský Hyperion založený v roce 2011. Tato firma je sice energetickou společností, ale nyní přišla s novým supersportem Hyperion XP-1, který je poháněn vodíkem. Přesněji řečeno jde o elektromobil, který využívá vodíku pro výrobu elektřiny.
 
Hyperion XP-1
 
Vůz má dvě obrovské vodíkové nádrže, které mají vozu zajistit dojezd přes 1000 mil (1609 km). To bude potřeba, protože vodíkových stanic je po světě jen málo a zdaleka není pro automobily tak snadno přístupný přístupný jako elektrické nabíječky. Na druhou stranu natankování vozu má být záležitostí jen na 3 až 5 minut.
 
Hyperion XP-1
 
Novinka má zrychlit z 0 na 60 mph (96 km/h) za pouhých 2,2 sekundy a dosáhnout maximální rychlosti 221 mph (356 km/h). Působivá je také hmotnost, která má činit pouhých 1033 kg u prázdného vozu bez řidiče.
 
Hyperion XP-1
 
Vůz by měl jít do prodeje v roce 2022 a vyrobeno bude pouze 300 kusů. Jde totiž spíše o ukázku toho, čím může být vodíkový automobil. Levnější vozy by mohly následovat v budoucnu. Hyperion plánuje rozšiřovat síť vodíkových čerpacích stanic, kterých ale nemusí být mnoho díky obrovskému dojezdu vozu. Připomeňme, že vodíkových aut moc není a více s nimi experimentuje např. Toyota, Honda nebo Hyundai.
 
Hyperion XP-1
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení
Nový mobilní operační systém Apple iOS 14 zažil opravdu rychlý start. Za necelý týden se dostal na více než 25 % zařízení. Novinkou jsou např. widgety, které lze umístit mezi ikonky aplikací.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps
Společnost Sony nadále vyvíjí smartphony a své štěstí chce zkusit s novým modelem Xperia 5 II. Ten je zajímavý především tím, že jako první zvládá natáčení 4K videa při 120 fps. Máme zde i 120Hz displej.
20.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem
Automobilka Mercedes-Benz to zkouší nejen s akumulátorovými elektromobily, ale zkouší i ty vodíkové. Nyní představuje koncept vodíkového trucku GenH2, který bude vodík ukládat netradičně v kapalné formě.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+ Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+
Apple představil už 6. generaci svých chytrých hodinek Apple Watch. Nová varianta přináší především systém pro měření kyslíku v krvi a do některých zemí přijde i nové předplatné, služba Fitness+.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine
Další novinkou z dílen společnosti Apple je tablet iPad 8. generace. Ten dostává výkonnější hardware v podobě procesoru A12 Bionic. Ten obsahuje i Neural Engine. Zůstává 10,2" displej Retina a podpora pera Pencil 1. generace.
17.9.2020, aktualita, Milan Šurkala