Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Huawei nejspíš zkusí hodinky s Tizen OS, Android Wear 2.0 se opozdí

2.10.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Google zveřejnil nové vývojářské preview systému Android Wear 2.0, ale spolu s tím bohužel oznámil zpoždění finální verze na začátek příštího roku. Huawei se mezi tím poohlíží po alternativní platformě pro své chytré hodinky, volba nejspíš padne na Tizen OS.
Ačkoliv se Google poměrně usilovně pracuje na vylepšování své platformy pro nositelná zařízení Android Wear, trhu nadále dominují Apple Watch. V poslední době jsme se nedočkali skoro žádných nových modelů hodinek s operačním systémem od Googlu, světlou výjimkou jsou Asus ZenWatch 3. A do konce letošního roku by se na této situaci nemělo nic změnit, vždyť trojlístek největších výrobců LG, Huawei a Motorola (Lenovo) potvrdil, že v roce 2016 už žádné hodinky s Android Wear nepředstaví. Všichni nejspíš čekají na Android Wear 2.0, který by podle nejnovějších informací měl být vydán až začátkem příštího roku – v tomto termínu také dojde k aktualizaci vybraných stávajících modelů hodinek.
Google Play Store na hodinkách s Android Wear 2.0


Google to oznámil spolu s vydáním třetího vývojářského preview, které přináší jednu významnou novinku. V poslední verzi je možné přistupovat k obchodu s aplikacemi Play Store přímo z displeje hodinek. K dispozici je vyhledávání (pomocí hlasu, klávesnice či ručního psaní), stahování, návrhy i přehled nainstalovaných aplikací, navíc je možné přepínat mezi více Google účty. Aplikace bylo samozřejmě možné na hodinky stahovat i dosud, ale bylo k tomu nutné ještě jiné zařízení – smartphone, tablet či počítač. Celý proces je teď mnohem jednodušší a z vyššího počtu stahování aplikací budou mít jistě radost i vývojáři.

V jihokorejském tisku se mezitím objevila spekulace, že Huawei plánuje chytré hodinky bez Android Wear. Google údajně s čínskou společností dostatečně nespolupracoval, a tak si Huawei začal hledat náhradu. A s největší pravděpodobností ji našel v Tizen OS. Na první pohled to může znít velmi překvapivě, neboť tento systém máme spojený především se Samsungem, jedním z největších konkurentů, který jej používá mimo jiné v chytrých hodinkách Gear S3. Jenže Huawei (stejně jako Intel, Fujitsu a řada dalších výrobců i mobilních operátorů) je členem Tizen Association, a to už od samého počátku. I když žádné zařízení s Tizen OS a logem Huawei se zatím na trhu neobjevilo.
Huawei Watch


Zatím není jasné, kdy by měly být nové chytré hodinky představeny, ale odhadujeme začátek příštího roku, tedy bezmála dva roky po odhalení první generace Huawei Watch. V souvislosti s Huawei se navíc už v minulosti hovořilo o hledání alternativy k platformě od Googlu. Možná bychom se tak v budoucnu mohli dočkat i smartphonu nebo tabletu, který by byl vybaven Tizen OS, nebo dokonce zcela jiným operačním systémem.

Zdroj: Android-developer.blogspot.com, Pocket-lint.com
reklama