Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Google odhalil virtuální realitu Daydream a Android Wear 2.0

19.5.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Na každoroční vývojářské konferenci Google I/O v San Francisku jsme se dočkali virtuální reality integrované přímo v Androidu N a také nových brýlí, které umožní její využívání. Představena byl také systém Android Wear 2.0 pro chytré hodinky s novým designem.
Jednu z hlavních rolí hraje na Google I/O 2016 samozřejmě operační systém Android N. Ten si sice svou premiéru odbyl už v březnu, kdy také došlo k vydání vývojářského preview, ale na konferenci jsme se dočkali beta verze a příslibu, že veřejného sestavení se dočkáme letos v létě. Celkem by měl Android N přinést více než 250 nových funkcí a vylepšení, o některých z nich jsme napsali zde. Sami uživatelé navíc mohou na stránkách Googlu navrhnout název pro tuto verzi systému.


Google Daydream


Novinkou oznámenou až na Google I/O je platforma pro virtuální realitu Daydream, která bude integrována do Androidu N. Funkci ovšem budou moct využívat pouze smartphony, které mají dostatečné hardwarové parametry a projdou certifikací od Googlu, prvním takovým je Huawei Nexus 6P. Daydream je jakousi novou úrovní Androidu fungující ve virtuální realitě – uživatelé tam najdou Play Store obsahující jen aplikace pro VR, a to od Googlu (Street View, YouTube, Filmy, Fotky aj.) i jiných vývojářů.

Ani ve virtuální realitě ovšem nepřijdete o nic důležitého, jako je příchozí hovor nebo zpráva, notifikace totiž Daydream zobrazuje ve 3D. Kromě podporovaného telefonu bude pro využívání funkce nutné mít speciální brýle pro virtuální realitu. Jedny takové navrhl sám Google, oproti papírovým brýlím Cardboard budou kvalitnější a pohodlnější i při delším používání, chybět k nim nebude ani dálkový ovladač s pohybovým senzorem, dvojicí tlačítek a touchpadem.

Android Wear 2.0


Velkou aktualizací prošla platforma pro chytré hodinky Android Wear, která byla představena ve verzi 2.0. Přináší nový vzhled uživatelského rozhraní založený na pravidlech Material Designu a je také samostatnější, k používání aplikací nebude vůbec potřeba připojený smartphone, což se týká třeba i přehrávání hudby. Android Wear 2.0 také rozpozná běh a automaticky spustí příslušnou aplikaci pro jeho měření.

Příjemnou novinkou je i možnost odpovídání na zprávy pomocí ručně psaného textu, který systém zvládne převést a odeslat. Nová verze Android Wear už byla vydána jako vývojářské preview pro chytré hodinky LG Watch Urbane Seccond Edition LTE a Huawei Watch, další modely se dočkají později. Finální verze, která bude vydána jako klasická aktualizace, se nejspíš dočkáme až na podzim.

Zdroj: Googleblog.com
reklama