Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

SmartMaps - rady, tipy, zkušenosti

Pavlucha (1496)|16.3.2005 18:47
[QUOTE="PLANstudio"]
Pokud máte přání či tipy na další databáze, rádi se necháme inspirovat (pokud to bude v našich silách).[/QUOTE]

Prooooosííííím, co databáze restaurací a podobných podniků? Alespoň ve větších městech... :)
shantu (18)|17.3.2005 13:05
Jsem také pro restaurace případně hotely
karlic (707)|17.3.2005 17:50
Potřebuji restauraceéééé. Pokud nemáte databázi, tak ji má firma, která dodává mapu ČR pro Garmina :)
Pokud budete potit vlastní databázi, tak pro začátek by velmi potěšila aspoň databáze MCDonald, KFC a motorestů. Zkrátka rychloobčerstvovadla při hlavních silnicích a dálnicích.
PLANstudio (171)|17.3.2005 18:12
[QUOTE="karlic"]Potřebuji restauraceéééé.
Pokud budete potit vlastní databázi, tak pro začátek by velmi potěšila aspoň databáze MCDonald, KFC a motorestů. Zkrátka rychloobčerstvovadla při hlavních silnicích a dálnicích.[/QUOTE]

OK, McDonaldy jsme plánovali, uděláme je ASAP.
Hotely taktéž.

S restauracemi je obrovský problém, že vznikají a zanikají jako houby po dešti....
Ale pokusíme se něco vymyslet.

Každopádně díky za názory!
Frankie_ce4you (103)|17.3.2005 18:31
[QUOTE="PLANstudio"]Každopádně díky za názory!
[/QUOTE]
Jen se pozeptám, budete moci ještě přidat na hlasitosti? :?:
karlic (707)|17.3.2005 19:06
Hlásím chybu v hlasové navigaci v Praze:
Pokud jedu od Želivského směrem k Ohradě a dále na Novovysočanskou, tak je trasa naplánována správně rovně přes Ohradu. Navigace ale bohužel na Ohradě řekne "Odbočte doprava" i když je trasa vykreslena rovně.
Proto raději koukejte vždy na displej, ta hlasovka má stále chybky.
ipf (2136)|17.3.2005 23:02
[QUOTE="karlic"]....na Ohradě řekne "Odbočte doprava" i když je trasa vykreslena rovně....[/QUOTE]

No jasně, páč Pod plynojemem je díky stavbě nového mostu věčně ucpaná a tak SmartMaps operativně doporučuje trasu: Koněvova - Spojovací :D .
ipf (2136)|17.3.2005 23:05
Já mám ještě jednu poznámku: lupa+ a lupa- jsou dobré, ale v realVGA malé. Nešel by udělat posuvník (třeba podobný tomu, co má Tom-Tom)? Děkuji.
PLANstudio (171)|17.3.2005 23:08
[QUOTE="ipf"]Já mám ještě jednu poznámku: lupa+ a lupa- jsou dobré, ale v realVGA malé. Nešel by udělat posuvník (třeba podobný tomu, co má Tom-Tom)? Děkuji.[/QUOTE]

Pouze kontrolní otázka: využíváte VIRTUÁLNÍ TLAČÍTKA?

S nimi žádné ikonky nepotřebujete...

Navíc doporučuji používat spíše Vrstva+ a Vrstva-, které přepínají měřítka rychleji.
Losos_ce4you (1147)|17.3.2005 23:13
Zasláno: 15. březen 2005, 07:30
--------------------------------------------------------------------------------
Mám dotaz jak je to u Smartmaps s přeplánováním trasy při odchylce s původně naplánované - někde jsem četl že Smartmaps "snesou" pouze jednu nebo dvě odchylky ty přeplánují ale dále pak již nereagují a trasa by se musela nastavit ručně - je to v nové verzi již zprovozněné ??
ipf (2136)|17.3.2005 23:22
[QUOTE="PLANstudio"]...Pouze kontrolní otázka: využíváte VIRTUÁLNÍ TLAČÍTKA?....[/QUOTE]

Teďuž jo :cool: ;) .
shantu (18)|18.3.2005 09:10
[QUOTE="karlic"]Hlásím chybu v hlasové navigaci v Praze:[/QUOTE]


Jezdím po praze a okolí skoro každý den. Navigace je super ale řídit se jen hlasem to bych daleko nedojel. Modrá čára je v pořádku ale ty odbočky ajjajajaj zrovna včera jsem jel po trase Palmovka- Želivského správně mě to navedlo nejkratší trasou přes Švábky ale na křižovatce Ohrada mi to suveréně hlásí zabočte vlevo tak to bych skončil na Jarově nehledě na to že tam se vlevo odbočit nedá nešlo by to celkově nejak skontrolovat narážim na to celkem často:(
ipf (2136)|18.3.2005 09:39
[QUOTE="shantu"]...ale na křižovatce Ohrada mi to suveréně hlásí zabočte vlevo tak to bych skončil na Jarově nehledě na to že tam se vlevo odbočit nedá .... [/QUOTE]

Na podobné problémy narážím také, ale obávám se, že:
- jednak není v silách tvůrců projet celou Prahu, kudy se smí jezdit, kde se nesmí odbočit.....
- pokud by přece jen někdo vyrazil, jezdil by asi hodně dlouho a nás, koncové zákazníky, by to ve finále přišlo pěkně draho,
(např. jedu-li na Flóru z centra po Vinohradské, nesmí se odbočit vlevo do Jičínské, ale musí se komplikovaně Sudoměřskou - Přemyslovskou, atd. Kdo jezdí po Praze často, ví, že takových míst jsou desítky. A teď je všechny hledejte).
Pavlucha (1496)|18.3.2005 10:44
[QUOTE="ipf"]jednak není v silách tvůrců projet celou Prahu, kudy se smí jezdit, kde se nesmí odbočit.....
- pokud by přece jen někdo vyrazil, jezdil by asi hodně dlouho a nás, koncové zákazníky, by to ve finále přišlo pěkně draho,...[/QUOTE]

Testuju teď v Praze Navigon, a ten tohle všechno (zatím) zvládá za 1*.
Dokonce ví, kde se dá přejet tramvajový pás ... ;)
Pro zbytek republiky je ovšem nepoužitelný :sarcastic:
Pavel Stancík (66)|18.3.2005 11:11
To,že nesedí hlasovka s nalezenou trasou bych se připojil i já .Hlasovka špatně hlásí nejen ve velkých městech jak se zde píše,ale i na průjezdných silnicích.Např. na silnici Nýrsko- Klatovy je několik chybných hlášení .V Nýrsku a pak v Janovicích a navíc nesedí ani mapa a to už se jezdí po novu 15 let.Neznalému to pak může pěkně zamotat hlavu.:( :(
Crusader_ce4you (624)|18.3.2005 11:27
[QUOTE="ipf"]
Na podobné problémy narážím také, ale obávám se, že:
- jednak není v silách tvůrců projet celou Prahu, kudy se smí jezdit, kde se nesmí odbočit.....
- pokud by přece jen někdo vyrazil, jezdil by asi hodně dlouho a nás, koncové zákazníky, by to ve finále přišlo pěkně draho,
(např. jedu-li na Flóru z centra po Vinohradské, nesmí se odbočit vlevo do Jičínské, ale musí se komplikovaně Sudoměřskou - Přemyslovskou, atd. Kdo jezdí po Praze často, ví, že takových míst jsou desítky. A teď je všechny hledejte).
[/QUOTE]

Já si naopak nemyslím, že by tvůrci kvůli opravě hlasové navigace museli projezdit celou Prahu nebo Čechy. Jak jsem pochopil, tak grafická navigace je pokaždé v pořádku, chyba je jenom v hlase. Takže by spíše stačilo lépe sesynchronizovat hlasovou navigaci s tou grafickou. Problém by byl, kdyby špatným směrem naváděla i ta grafická navigace, ale ta je zjevně v pořádku.
PLANstudio (171)|18.3.2005 11:50
[QUOTE="Crusader"]
Já si naopak nemyslím, že by tvůrci kvůli opravě hlasové navigace museli projezdit celou Prahu nebo Čechy. Jak jsem pochopil, tak grafická navigace je pokaždé v pořádku, chyba je jenom v hlase. Takže by spíše stačilo lépe sesynchronizovat hlasovou navigaci s tou grafickou. Problém by byl, kdyby špatným směrem naváděla i ta grafická navigace, ale ta je zjevně v pořádku.[/QUOTE]

Opět za výrobce:
Jak správně píšete, data pro hledání jsou vždy v pořádku, občas je jen problém s úhly mezi komunikacemi ve vektorovém modelu, podle kterých navigátor hlásí odbočení. Toto lze naštěstí poměrně snadno opravit.

Vše se snažíme odladit, bohužel v některých případech je toto zjistitelné až v terénu. Proto budeme rádi, pokud nám případné nepřesnosti zašlete na mail:
[EMAIL=pzemlik@planstudio.cz]pzemlik@planstudio.cz[/EMAIL].

Vše vždy opravíme během několika dnů a vy si budete moci stáhnout opravenou verzi dat ze samoobsluhy.
karlic (707)|18.3.2005 17:19
[QUOTE="PLANstudio"]Vše vždy opravíme během několika dnů a vy si budete moci stáhnout opravenou verzi dat ze samoobsluhy.[/QUOTE]
To znamená, že ty dva nahlášené kruháky a Ohrada v Praze jsou již opraveny? :O
PLANstudio (171)|18.3.2005 17:59
[QUOTE="karlic"][QUOTE="PLANstudio"]Vše vždy opravíme během několika dnů a vy si budete moci stáhnout opravenou verzi dat ze samoobsluhy.[/QUOTE]
To znamená, že ty dva nahlášené kruháky a Ohrada v Praze jsou již opraveny? :O [/QUOTE]

Ohrada bude opravena během pondělí.
Kruháče v příštím upgrade programu - drobný šotek je při vyhodnocování dat.
Kocir (836)|18.3.2005 20:02
[QUOTE="PLANstudio"][QUOTE="karlic"][QUOTE="PLANstudio"]Vše vždy opravíme během několika dnů a vy si budete moci stáhnout opravenou verzi dat ze samoobsluhy.[/QUOTE]
To znamená, že ty dva nahlášené kruháky a Ohrada v Praze jsou již opraveny? :O [/QUOTE]

Ohrada bude opravena během pondělí.
Kruháče v příštím upgrade programu - drobný šotek je při vyhodnocování dat. [/QUOTE]

Co takhle ke kazdemu upgrade pridat "change_log" usetri se spousta podobnych dotazu?
Zdeněk O. (5)|19.3.2005 12:31
Mám problém s uloženými body v smartmaps, pokud dojde při tvorbě trasy k smazání ulozeného bodu (omylem), nelze tento bod ze seznamu smazat, ani nově využít, ač program hlásí zvolte existující soubor a stále jej zobrazuje jako existujcí. Dále mám dotaz, zda by bylo možné při ukláání tras využít evidenci data a km. Děkuji.
karlic (707)|19.3.2005 12:42
Já bych měl další prosbu, kromě té velké spousty, kterou jsem již zaslal :))

Chtěl bych mít možnost trvale zobrazit moje uložené body a to i se jménem bodu, stejně jako jsou waypointy v GPS přístrojích.
Beri_ce4you (19)|20.3.2005 14:01
Zdravím,
uvažuji o koupi autoatlasu ČR, nikdy jsem žádnou navigaci neměl, tak bych se chtěl zeptat jak je to se zobrazováním polohy. Podle parametrů GPS je někdy tolerance polohy až 15m (podle typu) a jak jsem se dočetl, tak tento program (SmartMaps) polohu přiřazuje k nejbližší možné silnici aby to nevypadalo že človek jede třeba po poli atd. (jestli tomu doopravdy tak je).
Toto dělá program asi automaticky a tak by mě zajímalo jestli jde nastavit aby mi to zobrazovalo skutečnou polohu co určí GPS, že se opravdu budu pohybovat mimo silnice. Nebo k tomuto je určena turistická mapa kde je to umožněno?
Díky za odpověď.
Beri

P.S. Kdybyste byli tak hodní a uvedli jestli toto eší třeba nějaký jiný program, diky.
karlic (707)|20.3.2005 15:43
Kdyby si nebyl línej číst :) , tak by si se o několik stránek zpět dočetl, že Smartmaps nic na cestu nepřetahujou. Tudíž pojedeš klidně po poli. Přesnost obvykle 6m.
Smartmaps má i turistické velmi přesné mapy. Koukni na jejich stránky a vše se dovíš.
Kup si to, ať podpoříš vývoj stejně jako spousta lidí z této konference :$:
Pavlucha (1496)|20.3.2005 15:43
SmartMaps nepřitahuje značku k silnici. Pokud budeš 5 metrů od ní, na mapě to ukáže stejně (i když 5 metrů už to rozlišení nechytá). Jinak přesnost GPS je pro tento SW naprosto v pohodě. Nestalo se mi, že bych jel mimo silnici. ;)
Beri_ce4you (19)|20.3.2005 16:03
Děkuji za odpovědi, tak to jsem si možná s něčím spletl a nebo mi to někdo řikal, fakt nevím.
Jinak o koupi uvažuju, takže vývoj snad podpořím :))
Beri
Kocir (836)|20.3.2005 18:57
[QUOTE="Pavlucha"]SmartMaps nepřitahuje značku k silnici. Pokud budeš 5 metrů od ní, na mapě to ukáže stejně (i když 5 metrů už to rozlišení nechytá). Jinak přesnost GPS je pro tento SW naprosto v pohodě. Nestalo se mi, že bych jel mimo silnici. ;) [/QUOTE]

Tech 5 metru presnosti asi nebude az tak horke, nebot technologie GPS pro komercni sferu ma presnost 10m.
Myrek_ce4you (188)|20.3.2005 19:14
[QUOTE="Kocir"]Tech 5 metru presnosti asi nebude az tak horke, nebot technologie GPS pro komercni sferu ma presnost 10m.[/QUOTE]
Myslis jako +- 5 m? :D
Jinak samozrejme jakykoliv absolutni udaj o presnosti dany predem je zavadejici, zalezi na momentalni konfiguraci a viditelnosti satelitu - nicmene ta skutecna aktualni presnost byva v lepsich SW (protoze tu presnost lze spocitat) vykreslena jako kruznice, jejiz polomer se dle podminek meni...
ipf (2136)|20.3.2005 20:02
No, vzhledem k tomu, že měřítko mapy ČR je 1:100.000 bych viděl problém s přesností někde úplně jinde.
shantu (18)|21.3.2005 11:04
[QUOTE="Pavlucha. (Nestalo se mi, že bych jel mimo silnici. ;) [/QUOTE]

Tak to já už takovou zkušenost měl (v Praze při odbočování z ulice Žernosecká do ulice Čumpelíkova což nejsou tak úplně miniaturní ulice se mapa rozchází se skutečností cca tak o 50-60 m to jen pro zajímavost jnak to většinou sedíi:D
PLANstudio (171)|21.3.2005 18:45
[QUOTE="Kocir"]Co takhle ke kazdemu upgrade pridat "change_log" usetri se spousta podobnych dotazu?[/QUOTE]

Nova verze dat je v Samoobsluze, opraveny by mely byt vsechny diskutovane pripominky. (Az na kruhove objezdy, ktere vyzaduji drobnou upravu programu - ta by mela byt zitra).

Seznam zmen je zatim bohuzel nerealny, nebot predevsim stale doplnujeme dalsi a dalsi data. Jedna se vzdy radove o stovky rozsireni, pripadne oprav.


svejcar_ce4you (21)|21.3.2005 19:54
[QUOTE="PLANstudio"]

Nova verze dat je v Samoobsluze, opraveny by mely byt vsechny diskutovane pripominky. (Az na kruhove objezdy, ktere vyzaduji drobnou upravu programu - ta by mela byt zitra).


[/QUOTE]

Mám trošku chaos v typech souborů. Co je to .smr? Co obsahuje? Kde má být umístěn? U programu v paměti nebo na kartě u mapových dat?
Díky za odpověď
PLANstudio (171)|22.3.2005 07:45
[QUOTE="svejcar"]Mám trošku chaos v typech souborů. Co je to .smr? Co obsahuje? Kde má být umístěn? U programu v paměti nebo na kartě u mapových dat?
Díky za odpověď[/QUOTE]

Seznam přípon souborů používaných ve SmartMaps:
(Pozn.: všechny začínají písmeny SM = SmartMaps)

*.smr = vektorová data pro routing
*.smv = databáze hlasových povelů a upozornění
*.smp = databáze bodů zájmu (rejstříky)
*.smm = definice mapových úrovní/měřítek mapy
*.sml = mapová data pro jednotlivé úrovně/měřítka mapy

Obecně doporučujeme umístit samotný program "smartnav.exe" umístit do paměti RAM spolu s daty pro výpočet tras "cr.smr" kvůli rychlejšímu hledání tras.
Ostatní data potom umístit na kartu - na rychlost aplikace to nemá vliv.

Cesta v RAM i na kartě je vždy stejná:
/Program Files/Aponia Software/SmartMaps/


Detailnější popis označování souborů s body zájmu/rejstříky:
Databáze jsou pro snadnou orientaci rozlišeny předponou, která rozlišuje jejich obsah a využití následovně:
"dbcr-" = databáze pro Automapu ČR 1:300.000, Autoatlas ČR 1:100.000 a Cykloatlas ČR 1:100.000. Databáze obsahuje zpravidla pouze jednu kategorii.
"dbsr-" = databáze pro Autoatlas Slovenska 1:100.000. Databáze obsahuje zpravidla pouze jednu kategorii.
"dbm-" = databáze plány měst ČR, lze je využít i pro automapy ČR. Databáze vždy obsahuje více kategorií objektů pro celé město.
"TM-" = databáze pro turistické mapy. Databáze vždy obsahuje více kategorií objektů pro celou mapu.

Snad jsem na nic nezapomněl ;-)
PLANstudio (171)|22.3.2005 07:52
-
paveluh_ce4you (300)|22.3.2005 08:04
Chtěl bych se zeptat, jestli se do budoucna počítá s rozšířením plánů měst.
A pak bych chtěl vědět, když SM nemám kolik by mě stál Navigátor ČR+krajská města , platil bych i za upgrade nebo ve verzi kterou bych koupil ted jsou zatím všechny uvedené zmeny a doplnění?
Díky
Pavlucha (1496)|22.3.2005 08:58
[QUOTE="paveluh"]... kolik by mě stál Navigátor ČR+krajská města , platil bych i za upgrade nebo ve verzi kterou bych koupil ted jsou zatím všechny uvedené zmeny a doplnění?
Díky[/QUOTE]

http://www.aponia.cz
Ve verzi Navigátor cca 2.100,- vč. posledních upgradů, ty jsou pak ke stažení na serveru.
pekro (346)|22.3.2005 09:00
Fungují vám po upgrade virtuální tlačítka?

mně nyní nejdou nastavit. Nejde stisknout OK pro potvrzení nastavení.
Pavlucha (1496)|22.3.2005 09:04
[QUOTE="pekro"]Fungují vám po upgrade virtuální tlačítka?

mně nyní nejdou nastavit. Nejde stisknout OK pro potvrzení nastavení.[/QUOTE]

Ano, fungují ....
paveluh_ce4you (300)|22.3.2005 09:11
[QUOTE="Pavlucha"][QUOTE="paveluh"]... kolik by mě stál Navigátor ČR+krajská města , platil bych i za upgrade nebo ve verzi kterou bych koupil ted jsou zatím všechny uvedené zmeny a doplnění?
Díky[/QUOTE]

http://www.aponia.cz
Ve verzi Navigátor cca 2.100,- vč. posledních upgradů, ty jsou pak ke stažení na serveru.[/QUOTE]
No to by sice nebylo tak moc ale na servru je psano 3987, tak nevim kde jsi na tech 2100 přišel ;)


A ještě nebyl by někdo z okolí UH abych se na to mohl podívat jak to funguje? Přece jen ta demo neni to pravé ořechové.
petr22_ce4you (454)|22.3.2005 09:29
2100 me stal Navigator + Praha

A po updatu na nejvyssi verzi to pri zapinani/vypinani/prepinani mapy pise hlasku ze nemuze najit nejaky soubor xxx100.xxx, staci to vzdycky odmacknout ale je to desne otravne
Pavlucha (1496)|22.3.2005 09:37
[QUOTE="paveluh"]No to by sice nebylo tak moc ale na servru je psano 3987, tak nevim kde jsi na tech 2100 přišel ;) [/QUOTE]

Mno, já mám na krabici "Autoatlas ČR a Praha+krajská města", myslel jsem, že chceš tohle a stálo mně to 2.100,- ... tak jsem na to přišel. Netušil jsem, že chceš podrobná krajská města :sarcastic:
petr22_ce4you (454)|22.3.2005 09:39
Na krabici mas sice krajska mesta, jenze zaskrtnuta je jenom Praha :-)

tudiz za 2100 je to autoatlas CR + Praha

Krajska mesta obsahuji i dalsi mesta jako je Brno, Ostrava, Budejovice, Jihlava a pod.
Pavlucha (1496)|22.3.2005 09:47
Díky za vysvětlení .... :D :D :D ... OK prostě jsem se přehlíd ... ;)
petr22_ce4you (454)|22.3.2005 09:48
To je proto aby byl jeden obal pro vsechny edice :-))

zajimave je, ze to ale naviguje skrz mesto spravne, nicmene to nezobrazuje podrobnou mapu
karlic (707)|22.3.2005 19:20
[QUOTE="petr22"]po updatu na nejvyssi verzi to pri zapinani/vypinani/prepinani mapy pise hlasku ze nemuze najit nejaky soubor xxx100.xxx, staci to vzdycky odmacknout ale je to desne otravne[/QUOTE]
Mrkni pár stránek do historie a najdeš řešení ;) . Nejsi vzorný čtenář, protože nečteš vše :D
petr22_ce4you (454)|23.3.2005 11:58
A sakra, na kartu se u me z nejakeho neznameho duvodu neda zapisovat......
wisp_ce4you (200)|24.3.2005 17:47
U Aponia sw v samoobsluze je update na 2.2.9 - nevite nekdo co je noveho?
PLANstudio (171)|24.3.2005 18:10
V Samoobsluze na www.smartmaps.cz najdete novou verzi 2.2.9, která opravuje drobné nedostatky v navigaci, přidává ikonku pro odbočení vlevo u exitů a ikonku pro hraniční přechody.

Zároveň jsou tamtéž k dispozici rozšířená data pro hledání tras.

Doporučuji oboje nainstalovat.
Frankie_ce4you (103)|25.3.2005 08:05
Po upgradu mám v nabídce 2 ženské a 2 mužské hlasy. :?:
PLANstudio (171)|25.3.2005 08:41
[QUOTE="Frankie"]Po upgradu mám v nabídce 2 ženské a 2 mužské hlasy. :?: [/QUOTE]

Bohužel máte hlasy dvakrát - jednou v RAM a jednou na kartě.
Stačí smazat jednu z duplicit (RAM nebo karta).
Jedná se o soubory "voice_f.smv" a "voice_m.smv".

Je nám líto, ale tato situace může vzniknout kdykoliv, pokud instalujete data jinam než původní verzi.