Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

IDOS pro Pocket PC - pohled uživatele

beecher (9270)|22.6.2006 23:54
Vzdyt se vydavaji... ;)
zivan (615)|23.6.2006 09:54
Sakra, toho jsem si vubec nevsimnul...diky za radu
aegisrtcw (9)|27.6.2006 15:35
Ještě by to chtělo aby udělali do programu něco jako oblíbené zastávky pokaždé to hledat je fakt na p**u.

Ale jiank je to coool program
Docent (1234)|1.7.2006 12:18
Na DVD posledního čísla časopisu CHIP (tuším 7) je plná verze pro PPC, údajně zdarma updatovatelná do konce r. 2006.
foton_ce4you (7)|16.7.2006 22:25
Já bych měl také jednu připomínku (či snad dotaz?..) - velmi by se mi hodilo zobrazení ceny za spoj, v IDOSu pro PC to funguje skvěle, ale pro PPC taková funkce neexistuje.. Moje zjedndoušená představa je ta, že se vezme spoj, k němu se vezme odpovídající položka ze souboru s tarify pro daného dopravce, vynásobí se to/zaokrouhlí kilometry a vypíše ke spoji - nebo jsem mimo a je na to zapotřebí nějaká těžce náročná logika, kterou PPC nezvládá?
BoboCop (27)|17.7.2006 07:06
To foton: Algoritmus pro výpočet ceny jízdného není až tak jednoduchý, jak si představujete. Například tarif Českých drah je poměrně složitý (o tarifu PID raději ani nemluvím), nicméně funkčnost výpočtu ceny by měla zajišťovat (pokud se nepletu) knihovna TT.DLL. Aplikace pro Pocket PC však s tarifními soubory zatím pracovat neumí (i když se k datům nakopírují soubory *.ttp, aplikace je nepoužije - nezavede). Beru to jako poměrně podnětnou připomínku a přidám to do seznamu připomínek, které průběžně předáváme programátorovi aplikace. Domnívám se, že tato funkčnost (nebo spíše nefunkčnost) byla zavedena proto, aby se omezila paměťová náročnost dat. Již tak jsou data paměťově hodně náročná (viz některý z výše uvedených příspěvků) a navíc aplikace vznikala tím způsobem, že se zavedla jen ta nejzákladnější funkčnost s tím, že další funkce se budou postupně doplňovat.

S pozdravem
Bohumír Bednařík
CHAPS spol. s r.o.
(idos@chaps.cz)
Atrej_ce4you (16)|22.7.2006 02:11
Idos Pocket Pc jsem v Praze používal, ale po přestěhování moje nové město, ač MHD má, jízdní řád k dispozici pro IDOS Pocket PC nemá. Jsem z toho velmi zklamaný. Nevim, z jakého důvodu nejsou k dispozici všechna města co mají MHD. Co určuje, která města jsou k dispozici. :(
xtonda (811)|22.7.2006 09:38
Vzhledem k tomu, že si MHD provozuje každé město samo, tak to asi bude záviset na tom, jestli je dopravní podnik onoho města ochoten a schopen poskytnout data.
Docent (1234)|22.7.2006 22:36
[QUOTE="Atrej"]Idos Pocket Pc jsem v Praze používal, ale po přestěhování moje nové město, ač MHD má, jízdní řád k dispozici pro IDOS Pocket PC nemá. Jsem z toho velmi zklamaný. Nevim, z jakého důvodu nejsou k dispozici všechna města co mají MHD. Co určuje, která města jsou k dispozici. :( [/QUOTE]
Dal jsem si tu práci a porovnal aktualizace jízdních řádů MHD pro Windows a Pocket PC na webu chaps.cz, města jsou v obou případech naprosto shodná, liší se občas datum aktualizace JŘ.
Pokud tam to město není, tak není jak pro PPC, tak pro Windows. Třeba Sušice, třeba tam vydávají jízdní řády MHD vybubnováním. Nebo si místní obyvatelé mohou JŘ sehnat jinak a turisti MHD stejně nepoužívají...
Atrej_ce4you (16)|22.7.2006 22:54
Jo jo - s tim souhlasim... nevím co kde IDOS běžně nabízí - zajímal jsem se pouze o Pocket PC. Jde mi konkrétně o město Opava. Asi jsem se špatně vyjádřil - omlouvám se. Vůbec nevím na koho se obrátit, aby to tam nějak do té databáze zařadili... jednou jsem to zkoušel a na Chaps mi řekli že to je nedostatek ze strany MHD Opava. Zkusim tam zajít a zeptat se na to.....
Atrej_ce4you (16)|22.7.2006 22:56
[QUOTE="xtonda"]Vzhledem k tomu, že si MHD provozuje každé město samo, tak to asi bude záviset na tom, jestli je dopravní podnik onoho města ochoten a schopen poskytnout data.[/QUOTE]

Asi máš pravdu - nejspíš to tak nějak bubde....
BoboCop (27)|24.7.2006 08:25
V podstatě přesně tak. Viz http://www.chaps.cz/faq.asp?q=15

S pozdravem
Bohumír Bednařík
CHAPS spol. s r.o.
(idos@chaps.cz)
zivan (615)|16.8.2006 14:03
Doufam, ze to tu nikdo uz nepsal...

Jak tak sleduji aktualizaci PID, tak bych uvital moznost automaticke aktualizace. Napr. v pondeli 14.8.06 bylo zmeneno 45 linek a ve stredu 16.8.06 tak 150 (nemam to silu pocitat). Pri tehle frekvenci to nestiham ani stahovat.
xtonda (811)|16.8.2006 14:21
No a ta aktualizace by měla být inkrementální, samozřejmě.
milan.smart (268)|16.8.2006 18:31
To jo no, něco takového by se opravdu hodilo.
Docent (1234)|24.8.2006 17:04
Tak tomuhle říkám smysl pro humor... A těším se, až se to brzy objeví i u jiných obchodníků, třeba "Kupte si u nás týden starý chleba, dostanete k němu zdarma úplně čerstvý".
beecher (9270)|24.8.2006 19:15
Proc smysl pro humor? Konecne ferova nabidka od Chapsu... Pred tim to nebylo a bylo to k nas...i, kdybych si den predtim koupil pro dany rok, kdyz presti den by vysla nova verze a ja bych za to zase musel platit... :yes:
Brco_ce4you (447)|24.8.2006 19:43
[QUOTE="beecher"]Proc smysl pro humor? Konecne ferova nabidka od Chapsu... Pred tim to nebylo a bylo to k nas...i, kdybych si den predtim koupil pro dany rok, kdyz presti den by vysla nova verze a ja bych za to zase musel platit... :yes:[/QUOTE]

No tak kto si kupi licenciu na dany rok tyzden pred jej koncom platnosti je uplny de..l

Docent (1234)|24.8.2006 20:44
Asi tak. Já bych chápal, kdyby udělali akci "Kupte si licenci na příští rok a dostanete k tomu těch pár letošních týdnů zdarma", ale takhle mně to přijde, že dělaj z lidí blbce - "ukažte, že jste debilové a kupte si licenci na pár týdnů, a my vám k tomu velkoryse dáme celý příští rok zdarma" (i když efekt je stejný).
beecher (9270)|24.8.2006 20:46
Chaps asi nema dobry marketing... ;)
zogoth (1)|7.9.2006 00:13
po precteni tohoto clanku jsem nabyl dojmu ze snad autor dostal od spolecnosti tento produkt vyrabejici lahev silneho moku
idos pro ppc jsem si BOHUZEL zakoupil a slibuji ze uz to nikdy neudelam
pokud se mam pozastavit nad cenou za produkt vychazi mi jednoznacne levneji pokud necestuji vice nez jednou denne pripojit se na wap a tam si zobrazit informace kterym se da skutecne verit
idos pro ppc zdaleka nedosahuje kvalit internetovych free verzi spoje ktere jsou kombinaci vlaku a autobusu ktere v internetovych verzich bezne najdete zde bud nenajdete nebo se dozvite nepravdive informace - mohu poskytnout konkretni spoje
3xFUJ
zadarmo davaji cukratka a za sul chteji platit
NAVIC VELKY POZOR Licence neni na rok ale na dobu rotace jizdnich radu takze se vam muze stat ze si koupite produkt za plnou cenu na 3 mesice
10 X FUJ
Docent (1234)|11.9.2006 00:47
Nápad připojit se na wap je velice hezký, ale, přes všechna ujišťování operátorů o 98% pokrytí, jsou u nás stále oblasti, kde se člověk nechytne ani s Osralem, ani s Errortelem, a nejspíš ani s Peageasem (či jak se dnes jmenují). Takže já jsem teď byl týden povděčen za free verzi z Chipu a kupodivu autobusy v Jeseníkách skutečně podle této verze jezdily :-).
atomion (1159)|12.9.2006 08:55
[QUOTE="Docent"]...Osralem, ani s Errortelem, a nejspíš ani s Peageasem (či jak se dnes jmenují)...[/QUOTE]
Vodafone, O2 a T-Mobile :yes:
libb (56)|19.9.2006 22:13
[QUOTE="BoboCop"]Rád bych reagoval na příspěvek pana Zdenka Malinskeho.

Není pravdou, že uživatelé, kteří si zakupují IDOS (ať už pro klasické PC nebo pro Pocket PC), platí za prohlížeč a za data neplatí. Je to právě naopak. Prohlížeč je zdarma. Platí se právě za možnost používání dat. V naší terminologii tomu říkáme licence. Ta se zakupuje vždy na jeden rok, ale nikoliv na kalendářní rok, ale na rok platnosti dat, přičemž se vychází z termínů, které stanovuje Ministerstvo dopravy pro autobusovou a drážní dopravu.
[/QUOTE]

Proč tedy, pokud chci mít IDOS na PC i PPC, musím platit 2x - za každou platformu jednou?
zivan (615)|19.9.2006 22:52
Treba proto, ze data pro PC a PPC nejsou stejna? Jine rozdeleni...atd.
Docent (1234)|20.9.2006 08:11
[QUOTE="Libb"]Proč tedy, pokud chci mít IDOS na PC i PPC, musím platit 2x - za každou platformu jednou?[/QUOTE]
Nemusíš, v lednu byl na CD časopisu Computer program pro PC (s možností aktualizací po dobu 1 roku), v CD Chip 7/06 to samé pro PPC...
libb (56)|20.9.2006 08:13
no co už... už jsem to objednal - asi ty časopisy začnu víc sledovat :-)
xtonda (811)|20.9.2006 09:41
[QUOTE="Zivan"]Treba proto, ze data pro PC a PPC nejsou stejna? Jine rozdeleni...atd.[/QUOTE]
Jak nejsou stejná? jsou to snad ty stejné jízdní řády, to že to má trochu jinou syntax dat pro PPCje snad podružné a pro uživatele nezjímavé.
libb (56)|20.9.2006 09:48
asi je to to samé, jako když u hudby neplatím za nosič, ale za "licenci" k poslechu té hudby - a právě proto je CD dražší a pokud chci kazetu i CD, musím platit 2x a v případě poškození média musím znovy platit prachy za tu "licenci". Prostě nenažranost.
BTW za to, jak se zachoval Chaps k projektu Smartrady by zasloužili... no nevím co.

A ja nevim co udelam tomu, kdo bude citovat posledni prispevky v diskuzi... beecher :evil:
Smolinko (20)|29.11.2006 11:50
Inak na Slovensku podobna aplikacia je od firmy inprop, www.inprop.sk, za 900 sk mate programik so vsetkymi autobusovymi spojmi a aj vlakovymi a mhd podla miest, a program len s vlakovymi spojmi je zadarmo k stiahnutiu. Inak da sa stiahnut aj samotny program a doplnat aktualizacie len chce seriove cislo... urcite by sa dalo zohnat :-) Mimochodom vlaky a autobusy su aj pre Cesku republiku
zivan (615)|29.11.2006 12:52
Zajimalo by me, jestli ma nova verze nejake vylepseni nebo jestli se na zuivatele kasle, staci kdyz plati.
Nemate ji uz nekdo?
Wuffi (1599)|29.11.2006 14:41
Ja si s nimi dopisoval na tema podpory WM5 a softkeys a bylo mi temer arogantne odpovezeno ze napred hodlaji implementovat dle nich dulezitejsi veci, jako je napriklad podpora zastavkovych jizdnich radu.
Nacez jsem je upozornil ze WM5 uz jsou na svete nejaky ten patek a ze nazory uzivatelu by je mely zajimat. Zeptal jsem se take, zda tedy bude podpora zastavkovych jizdnich radu integrovana v nove verzi. Bylo mi receno ze predavaji me e-maily cloveku ktery IDOS pro PocketPC vyviji a ze se mi ozve.
A hadejte co. Od te doby ticho po pesine...
BoboCop (27)|29.11.2006 16:11
Pokud si pozorně přečtete odpověď, která Vám na Váš dotaz přišla, zjistíte, že tam žádná informace o zpětné reakci uvedena není. O případných aktualizacích informujeme hromadně nikoliv jednotlivě (např. zveřejněním na webu www.chaps.cz).

Pokud jde o úpravy IDOSu (a tím myslím IDOS obecně, nejen IDOS pro platformu Pocket PC), pak je nutné tyto úpravy z něčeho zaplatit. Opravdu se domníváte, že se vývoj (tedy práce programátora) zaplatí z ceny produktu, která je 350,- Kč?!

Práce programátorů je velice drahá a není tedy možné se domnívat, že budou nové funkce zaváděny ihned poté, co si je uživatelé "vymyslí". Nejdříve je nutné peníze na vývoj aplikace získat z jiných (lukrativnějších) projektů. Ale pokud chcete vývoj aplikace zaplatit, nikdo Vám nebrání kontaktovat našeho obchodního zástupce. Jistě se s Vámi rád domluví.

S pozdravem
Bohumír Bednařík
zivan (615)|29.11.2006 17:33
Skoda, ze v tehle oblasti neni konkurence.

Myslim, ze kdyz nekdo da 350,- za jizdni rady, tak by dal i 450 v pripade, ze by se zlepsila uzivatelska privetivost programu.

A jako programator si myslim, ze napr. pridat pri vyberu mista historii (treba poslednich 10 zadani) neni tak velky problem.
Wuffi (1599)|29.11.2006 18:01
Nyni jsem si poradne precetl nasi konverzaci a ona zminka o reakci tam opravdu neni, za coz se omlouvam. Patrne jsem odpoved ocekaval v predstave ze solidni spolecnosti e-mail nezahodi a po nejake dobe na nej reaguji pokud dojde k nejakemu vyvoji.
Je mi lito ze projekt IDOS pro PPC nevykazuje dostatecny zisk, ja vsak patrim k platicim zakaznikum, dokonce si poctive kupuji tolik licenci kolik pak skutecne pouzivam, coz by diky pouzite "ochrane" aplikace nekteri mene poctivejsi uzivatele zajiste neudelali. Patrim tedy k tem diky kterym alespon nejaky zisk z projektu mate, diky cemuz si myslim zaslouzim ponekud uctivejsi jednani.
Pouzivani SoftKeys neni zadny vymysl, je to dusledek technologickeho vyvoje, jeden z velkych prinosu WM5. A konkretne u aplikace nalezajici vyuziti v MHD by se ovladani jednou rukou hodilo nejvice. Co se tyce technologie, WM5 jsou zde jiz nejaky ten patek, co se tyce implementace, implementovali ji jiz i autori mnoha freeware aplikaci, kteri maji jako jedinou motivaci ze sve prace dekovne e-maily uzivatelu. Navic - pokud jste zkousel IDOS na WM5, vetsina prvku ovladani bez stylusu umoznuje, stacilo by upravit par chybejicich a dodat podporu softkeys. Tato stavajici zmena by mne potesila mnohem vice nez zastavkove jizdni rady ktere jste zminoval, kazdopadne uvitam jakoukoli zmenu ktera zvysi pouzitelnost IDOSu pro PPC.
Nyni jdu otestovat novou verzi IDOSu neb prave dnes dorazily nove licencni klice. Snad nebude vadit paklize zde uverejnim sve poznatky.
Rad bych nakonec zopakoval ze takto si opravdu komunikaci s platicimi uzivateli nepredstavuji, byt probiha na diskuznim foru.
Wuffi (1599)|29.11.2006 18:26
Funkcni vylepseni po kterych jsme touzili zadna. Pokud jsem si to ale nevsugeroval aby alespon neco, zda se mi ze je vyhledavani spoju rychlejsi. Uvidime pri ostrem provozu:)
libb (56)|29.11.2006 18:27
Nemůžu si pomoct, ale tak arogantní odpoveď, jako o kousek výš, se hned tak nevidí.
Pokud je vám 350 Kč za prohlížeč málo (netvrdili jste nedávno, že prohlížeč je zdarma a platí se za data?), máte zdražit.
Právě se dívám na "novou" verzi a nevidím na ní žádnou změnu.
BoboCop (27)|29.11.2006 20:13
To si opravdu myslíte, že zdražení o stovku by něčemu pomohlo? Produkt by musel být zdražen řádově na tisíce, aby se zaplatila práce programátora a lidí podílejících se na přípravě a distribuci datových souborů. Vy snad nedostáváte za svoji práci zaplaceno?

Komunita uživatelů PPC je zvyklá na to, že má "vše zdarma", ale nežijeme v komunismu, aby vše patřilo všem. Naše společnost je obchodní společnost, jejímž záměrem je realizovat ze svých činností zisk. IDOS pro PPC nepatří mezi projekty, které by byly ziskové. Pokud by se našel nějaký sponzor, rádi aplikaci upravíme. Jinak budeme aplikaci upravovat a přidávat nové funkce až ve chvíli, kdy na to budeme mít dostatek financí a kdy programátoři nebudou vytíženi prací na jiných (ziskových) projektech. Rádi podpoříme Softkeys a podobné věci, ale až ve chvíli, kdy nám za naši práci někdo zaplatí.

Rád bych rovněž vyvedl z omylu ty uživatele, kteří se mylně domnívají, že IDOS je hrazen z peněz daňových poplatníků. V žádném případě tomu tak není.

Pokud jde o novou verzi, tak skutečně k žádným větším změnám nedošlo z důvodu velkého pracovního vytížení programátora, ale došlo k zavedení alespoň těch nejdůležitějších změn, které programátor dělal ve svém volném čase. Konkrétně se jedná o zobrazení datumu vytvoření dat (datum poslední aktualizace) v dialogu s informacemi o datech - pro uživatele jeden z nejdůležitějších údajů, podporu zobrazování IDOSu v seznamu Running programs, opravení chyby s obrazovkou Today a zavedení poslední verze vyhledávací knihovny (jádra celé aplikace). Všechny další funkce se budou dodělávat postupně později (viz výše - tedy buď ve volném čase programátora nebo po získáně nějakého sponzora).

Rád bych upozornil na skutečnost, že zde vyjadřuji pouze svůj osobní názor (i když se znalostí vnitřních informací), nikoliv však stanovisko naší firmy.

S pozdravem,
Bohumír Bednařík
libb (56)|29.11.2006 20:32
Pane Bednaříku, pokud je situace taková, proč jste dělali takové problémy lidem ze Smartřádů, kteří vytvořili - neváhám to říct naplno - lepší aplikaci a zadarmo? Jak to vůbec s nimi dopadlo?
Lidí kolem PPC nejsou zvyklí, že mají vše zadarmo. 350 Kč není zadarmo. Za asi 500 Kč mám aplikace jako PocketInformant, což je aplikace mnohem rozsáhlejší, než je Idos. A mohl bych dát více příkladů aplkací, které jsou cenově srovnatelné a subjektivně mně práce na nich přijde složitější (algoritmy pro vyhledávání i data stejně máte vyvinuté už pro Win32 a servery, takže až tolik práce to zas není). A připsat ukládání oblíbených zastávek bych vám přišel udělat za 2 odpoledne, kdybyste to měli v .NETu (bohužel to asi je v C++, ne?).
Obecně voláme po několika poměrně jednoduchých funkcích, které jsou ve srovnání s náročností vyhledávacího algoritmu jednoduše implementovatené. Produktu jako takovému fandím, ale reakce, jakou jste předvedl vy, mu moc v popularitě nepomáhají. Škoda.
Libor Foltýnek, Brno
xtonda (811)|29.11.2006 22:35
[QUOTE="Wuffi"]Pouzivani SoftKeys neni zadny vymysl, je to dusledek technologickeho vyvoje, jeden z velkych prinosu WM5.

Nyni jdu otestovat novou verzi IDOSu neb prave dnes dorazily nove licencni klice. Snad nebude vadit paklize zde uverejnim sve poznatky.
[/QUOTE]

Také se přimlouvám za vylepšení použitelnosti, idos ppc je aplikace k použití na ulici a proto snadné a rychlé použití je klíčové, zastávkové jízdní řady moc nepoužívám, většinou v relaci kterou potřebuji jede více linek a tak mi přijdou nepraktické.

Mě ještě nedošly, pokud chce chaps šetřit tak Ať první co udělá je odbourání té šílené papírové agendy, celá transakce by mohla proběhnout online během 15 minut bez zásahu člověka a místo osoby co lepí ty registrační kartičky a obálky by se mohl najmout alespoň kousek programátora.
xtonda (811)|29.11.2006 22:54
[QUOTE="BoboCop"]To si opravdu myslíte, že zdražení o stovku by něčemu pomohlo? Produkt by musel být zdražen řádově na tisíce, aby se zaplatila práce programátora a lidí podílejících se na přípravě a distribuci datových souborů. Vy snad nedostáváte za svoji práci zaplaceno?
[/QUOTE]

Je otázka kolik lidí by ten tisíc za to dalo, vzhledem k dostupnosti internetové verze.

Navíc myslím, že to z nákladností PPC verze poněkud přeháníte, data i algoritmy musí existovat i pro ostatní verze, takže jde vlastně jde jen o to GUI a to je ve stávající podobě PPC verze celkem triviální.

Navíc si myslím, že je úplně špatně celý bussines case, co jiného by měli zajistit dopravci pro své klienty, když ne jízdní řády zdarma, toto změnit ale bohužel asi není v moci chapsu, pokud dopravci nemají zájem.

CHAPS možná není placen z daní, ale dopravci jsou placeni částečně z mého jízdného a částečně z mých daní a velmi mi vadí postoj, kdy si data jízdních řádů usurpuje jedna organizace pro své komerční aktivity, toto opět není vina pouze CHAPS ale i dopravců a ministerstva dopravy.

Navíc kdyby data byla volně dostupná, našlo by se spousta nadšenců, kteří by patřičnou aplikaci napsali sami, i teď se o to pokoušejí, ale nutnost vykusovat data z webových verzí JŘ jim práci značně komplikuje.

A víte co je legrační? Když jsem potřeboval JŘ pro platformu Palm, CHAPS vůbec nic nenabízí. Tak jsem šel na web Deutsche Bahn, zdrama si stáhl aplikaci Hafas od firmy Hacon a zdarma do ní navalil data, i když to jde jen po jednotlivých relacích. A firma Hacon je z něčeho živa, za aplikaci jim totiž platí Deutche Bahn aby mohly poskytnout jízdní řády svým klientům.
libb (56)|29.11.2006 23:34
[QUOTE="xtonda"]
Navíc si myslím, že je úplně špatně celý bussines case, co jiného by měli zajistit dopravci pro své klienty, když ne jízdní řády zdarma, toto změnit ale bohužel asi není v moci chapsu, pokud dopravci nemají zájem.
[/QUOTE]

Toto je právě v moci Chapsu. Existuje free prohlížeč (www.smartrady.com) a co udělal Chaps? Hrozil těm klukům soudem, protože si dovolili použít "jejich" data - to, že Chaps udržuje jízdní řády pro ministerstvo dopravy, je v přímém rozporu s tvrzením, že Chaps není placen z našich daní. Na ministerstvu mně sice tvrdili, že to Chaps dělá zdarma, ale pořád to je skvělá reklama. A když mohou být JŘ zadarmo na webu, přijde mně hodně odvážné ohánět se tím, že verze pro PPC není zisková - vebové verze snad jsou?
xtonda (811)|30.11.2006 00:19
Tady jsem vyštrachal z jedné konference o Palmech vyštrachal postoj MI ČR k IDOSU, prošlo to tam někdy v září a šlo tam spíše o to, že webová verze pod záštitou MI ČR nachodila na Palmech.

Dle toho, co se tam píše data patří státu a ten je dává CHAPSu aby z toho profitoval namísto toho aby je jako veřejný statek prostě zveřejnil a ať si s nimi každý dělá co umí, třeba nabízí komerční aplikace pro práci s těmi daty když bude tak skvěla, že zaní někdo bude platit. Nejsem právník, ale skoro mi zavání korupčním jednáním, proč by na státních datech jízdních řádů měla profitovat jediná firma?
[QUOTE]
Vážený pane,

děkujeme Vám za poskytnutou zpětnou vazbu ke službě vyhledávání autobusových a vlakových spojení, zprostředkované Portálem veřejné správy, u níž je, jako jeden ze subjektů, uvedeno i Ministerstvo informatiky ČR. K problematice, se kterou se na nás obracíte, Vám sdělujeme následující.

Webovou stránku http://www.idos.cz, umožňující vyhledávání v systému jízdních řádů veřejných linkových autobusů, železniční dopravy, letecké dopravy a vodní dopravy v České republice, jejímž zřizovatelem je Ministerstvo dopravy ČR, začlenilo Ministerstvo informatiky ČR v roce 2003 na stránky Portálu veřejné správy, v rámci jednotného přístupu občanů a podnikatelských subjektů k veřejným službám. Systémovým integrátorem uvedené webové adresy jsou České dráhy, a.s., Telematika, odštěpný závod, které odpovídají za validitu dat, grafickou podobu stránky zajišťuje firma Pilot, v.o.s., a aktuální polohu vlaků firma OLTIS s.r.o.

Celostátní informační systém o jízdních řádech (dále jen CIS JŘ), vývoj software na jeho provoz a technická podpora systému, je v odpovědnosti firmy CHAPS, s.r.o., se sídlem v Brně, která byla Ministerstvem dopravy ČR v roce 2000 (na základě Metodického pokynu č.3, k organizaci informačního systému o jízdních řádech, realizující ustanovení § 7 vyhlášky Ministerstva dopravy a spojů ČR č.388/2000 Sb. o jízdních řádech veřejné linkové osobní dopravy, na základě zákona č.111/1994 Sb. o silniční dopravě, a v roce 2004 rozšířené i o železniční dopravu ze subjektu České dráhy, a.s.) ustavena jako právní subjekt, realizující tuto veřejnou službu. Firma CHAPS, s.r.o., je soukromým podnikatelským subjektem, bez jakékoliv vazby na stát.

Nabízená služba "Platforma Pocket PC", k níž vznášíte svoje připomínky, není standardní součástí CIS JŘ; je dodatečnou vstřícnou službou provozovatele webových stránek vůči majitelům zařízení PDA s příslušným OS, kterou provozovateli žádná právní norma neukládá za povinnost realizovat - služba je uskutečňována jen na základě strategie firmy CHAPS, s.r.o. Informační systém CIS JŘ byl vytvořen pouze za účelem zpřístupnění a vyhledání dat cestující veřejností, a lze konstatovat, že veřejnost je s ním spokojena. V rámci zpřístupňování dat na CIS JŘ proto není, pro kvalitu služby, rozhodující poměr počtu uživatelů této služby prostřednictvím stolního PC (s jakýmkoliv převládajícím operačním systémem) k počtu uživatelů kapesních počítačů PDA (s jakýmkoliv převládajícím operačním systémem), ale především komplexnost a vyhledatelnost informací o dopravních spojeních, uskutečňovaných přes pole příslušného vyhledávacího software. Výstup dat v různých formátech proto není, a Ministerstv
em informatiky ČR ani být nemůže, pro tento případ specifikován, stejně jako mu ze zákona nepřísluší vykonávat dohled nad dodržováním standardů Internetových protokolů.

Jako významnou přednost uvedeného informačního systému je nutno uvést, že provoz CIS JŘ je uskutečňován bez finanční účasti státu - Ministerstvo dopravy ČR, stejně jako Ministerstvo informatiky ČR, uvedenou webovou stránku finančně �nedotuje�, neboť tyto subjekty nemají, pro tento účel, ustavenu finanční kapitolu. Občané republiky tudíž nejsou jeho provozem jakkoliv finančně zatěžováni. Vstupní data, náležející státu (jejich formát byl stanoven v Metodickém pokynu Ministerstva dopravy ČR č.3/2002 a Příloha č.1 k č.j. 14/2002-140-CIS/1 uvádí pro jejich přenos záznamově orientovaný formát dat CSV, s oddělovači), po úpravě firmou CHAPS s.r.o., jsou veřejnosti poskytována přes vyhledávací pole zdarma, avšak při jejich dalším zpracování a postoupení dalšímu okruhu uživatelů, nad základní rámec veřejné služby (Váš případ), uvedená firma postupuje jako každý jiný podnikatelský subjekt v tržním prostředí. S technickými problémy doplňkových služeb, nabízenými nad základní rámec inform
ačního systému CIS JŘ, je proto nutno se obracet přímo na jejich tvůrce, a snažit se o vzájemnou dohodu. Ministerstvo informatiky ČR, jako ústřední orgán státní správy, nedisponuje pravomocemi vůči samostatně podnikajícím subjektům, a nemůže tak překračovat rámec zákonných norem.

S pozdravem
PhDr. Jiří Hloušek, MBA, PhD.
Sekce e-Goverment
Ministerstvo informatiky ČR
[/QUOTE]
[QUOTE]
Vážený pane Slabý,

na Váš dotaz ke službě vyhledávání autobusových a vlakových spojení, zprostředkované Portálem veřejné správy na webové stránce www.idos.cz, označované jako Celostátní informační systém o jízdních řádech (CIS JŘ), Vám sděluji následující.
Možnost vyhledávání na webové stránce www.idos.cz, prostřednictvím browserů, instalovaných na PDA (s jakýmkoliv OS), není, v rámci provozu Portálu veřejné správy, závazná. Podle sdělení Projektového týmu, byla tato možnost analyzována, o případném zavedení služby se uvažuje v následujících etapách projektu.
Je skutečností, jak uvádíte, že webová stránka www.idos.cz porušuje standardy konsorcia W3C, lze však říci, že na její základní funkčnost to významný vliv nemá. Komplexnost a vyhledatelnost informací o dopravních spojeních v CIS JŘ, je stanovena pro pole příslušného vyhledávacího software na dané webové stránce především prostřednictvím standardních browserů a standardních operačních systémů na osobních počítačích (nikoliv pro PDA), a tu beze zbytku plní. Mohu Vás ujistit, že Ministerstvo informatiky ČR usiluje o to, aby Portál veřejné správy odpovídal požadovaným standardům, což v červenci letošního roku podpořilo vydáním Pravidel pro tvorbu přístupného webu, která jsou ke stažení na webových stránkách úřadu. V nich je mj. uvedeno, že pojetí správně přístupného webu nemá být zaměřeno jen na zdravotně handicapované spoluobčany, ale i na uživatele využívající méně frekventovaná zobrazovací zařízení, operační systémy nebo softwarové vybavení, což je i Váš případ. Ministerstvo i
nformatiky ČR se tak snaží zajistit, aby v prostředí veřejné správy nebyl nikdo v přístupu k informacím diskriminován. Některé věci však vyžadují určitý čas.
K Vašemu požadavku na "úpravu předmětných webových stránek tak, aby odpovídaly platným standardům a byly funkční na větším počtu platforem", Vás proto v další diskusi odkazuji na text odpovědi k předchozímu e-mailu, kde je uvedeno, kdo je zřizovatelem daných stránek, který poskytuje základní data cestující veřejnosti, a kdo za ně nese odpovědnost, Ministerstvo informatiky ČR to však není.

S pozdravem

PhDr. Jiří Hloušek, MBA, PhD.
sekce e-Goverment
Ministerstvo informatiky ČR
[/QUOTE]
ElSoft (1244)|30.11.2006 01:11
Ještě dnes, tedy včera ráno jsem byl odhodlán si tento soft koupit, ale proč bych kupoval nějaký nedodělek? Jediné dvě věci které postrádám k praktickému použití je podpora Landscape modu a Softkeys kláves, což u komerčního programu za který si člověk musí zaplatit každý rok, tedy ne vlastně za software ale za data, který distributor programu dostane zdarma(předpokládám) a jen je zkonvertuje?
[QUOTE="BoboCop"]To si opravdu myslíte, že zdražení o stovku by něčemu pomohlo? Produkt by musel být zdražen řádově na tisíce, aby se zaplatila práce programátora a lidí podílejících se na přípravě a distribuci datových souborů. Vy snad nedostáváte za svoji práci zaplaceno?
…….
IDOS pro PPC nepatří mezi projekty, které by byly ziskové……..
[/QUOTE]
Pokud není ziskový a nezaplatí čas programátora, tak proč se ho držíte zuby nehty a neuvolníte jeho kód jako open-source? Určitě by se našlo dost nadšenců, kteří by práci odvedli zdarma.
[QUOTE="Libb"]..... A když mohou být JŘ zadarmo na webu, přijde mně hodně odvážné ohánět se tím, že verze pro PPC není zisková - webové verze snad jsou?[/QUOTE]
Webová verze je sakra zisková, když vypneme všecky blockery a shlédneme všude přítomnou reklamu
:no: :no: :no: :no:
chromos (116)|30.11.2006 01:40
[QUOTE="xtonda"]Navíc si myslím, že je úplně špatně celý bussines case, co jiného by měli zajistit dopravci pro své klienty, když ne jízdní řády zdarma... [/QUOTE] Konečně se našel alespoň jeden člověk, který dokáže veřejně sdílet můj několikapříspěvkový názor z druhé strany této diskuze. Už jsem si skoro začínal myslet, že jsem nějakej divnej.
BoboCop (27)|30.11.2006 08:15
Pokud by šlo pouze o mě, tak bych IDOS rozšiřoval do aleluja. Bohužel jsem ten poslední, kdo o takových věcech může rozhodovat. Mojí povinností je připomínky evidovat a průběžně je předávat programátorovi aplikace, což dělám. Bohužel když programátor nedostane přidělen čas, není možné očekávat změny. Jsem rád, že vůbec zapracoval do nové verze alespoň to, co tam zapracoval.

Již minimálně rok vedu připomínku k "historii použitých zastávek", či k lepšímu nastavení parametrů spojení. Všechny připomínky uživatelů bereme jako přínos, bohužel však jejich zapracování dochází postupně a pomalu.

S pozdravem
Bohumír Bednařík
BoboCop (27)|30.11.2006 08:17
Pokud jde o Smartrady, tak ti porušovali naše autorská práva. V současné době (pokud je mi známo) probíhají s autory aplikace jednání a řeší se obchodní politika.
BoboCop (27)|30.11.2006 08:46
Znovu opakuji, že zde vyjadřuji pouze můj osobní názor, nikoliv stanovisko naší firmy. Takže způsob, jakým se zde vyjadřuji je pouze moje osobní reakce, nikoliv reakcí naší společnosti.

Bohumír Bednařík
xhladi07 (525)|30.11.2006 09:26
Tak ja taky pridam nazor:

Podpora softkeys a oblibene zastavky. Vim, ze je to tu uz nekolikrat, ale opakovani matka moudrosti, ne? :))

Co se tyce placeni... Nejsem proti zaplatit SW, ale kazdy rok?? Uf.. :no:
Zdenek Malinsky (9781)|30.11.2006 09:39
[QUOTE="BoboCop"]Pokud jde o Smartrady, tak ti porušovali naše autorská práva.[/QUOTE]Mohu se zeptat, čím a jak porušovali autoří Smartrady vaše autorská práva??? Svůj prohlížeč jízdních řádů vytvořili sami. To by je potom dle tohoto porušovali i např.autoři aplikace Metro.