Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

T-Mobile MDA Vario (HTC Wizard) - tipy, triky, zkušenosti

ElSoft (1244)|5.3.2006 16:30
pomocí tohoto programu ano

priste prosim vice hledat;)
Faterson (78)|5.3.2006 21:29
Včera som si v slovenskom T-Mobile kúpil Vario. Zatiaľ som spokojný, ale nepríjemne ma šokovali dve veci:

1) ActiveSync 4.1 nepodporuje na rozdiel od ActiveSync 3.7 Backup&Restore. To bola fantastická funkčnosť, bez nej je tento nový Windows dosť okýptený. Môžeme len čakať, kým nám Microsoft túto vlastnosť vráti.

2) Nemožnosť písať diakritické znaky (slovenské, české atď.) na softvérovej aj na hardvérovej klávesnici Varia. Slovenský T-Mobile nedodáva s týmto produktom ŽIADNU lokalizáciu, iba do slovenčiny preložený návod. V roku 2006 si kúpiť vreckový počítač a nemôcť vo Worde používať rodný jazyk - to je fakt rarita. Volal som dnes na hotline slovenského T-Mobilu a tam mi potvrdili, že po slovensky si do tohto počítača ťukať nebudem.

Vedel by niekto poradiť riešenie? Dá sa kúpiť od SunnySoftu lokalizácia aj na Slovensko? Budem to však ešte ďalej reklamovať u T-Mobilu, lebo to je fakt absurdné, čo tu urobili. S Variom dodávajú 2 CD, z toho na 1 CD je celkovo ca. 12 MB (!!) údajov, tj. USB driver a 2 PDF-súbory s dokumentáciou, inak je to CD úplne prázdne a volá sa "Aplikácie".

Ďakujem za radu, ako rozbehať diakritiku na Variu!
janopi (19)|5.3.2006 21:59
... odporúčam Ti stiahnuť si zo stránky českého T-Mobilu upgrade (má to 52MB) môžem Ti ti aj poslať na CD, budeš mať všetko české aj s diakritikou ....http://t-mobile.cz/Web/Residential/PeceAPodpora/SouboryKeStazeni.aspx :))
hrtak_ce4you (314)|5.3.2006 23:41
dneska jsme se bavili s Katem na ICQ na tema RAM MDA2 x Wizard. Jak jste na tom vy s RAMkou? Ja mam nainstalovany (co se spusti po startupu) Wisbar, Pocket Plus, Gprs Monitor a GBsoft Teak a mam po Soft resetu volnych zhura 23MB. Kam se podelo zbylych 40? OS si prece nemuze vzit vic jak 15-18MB (mel jsem MDA1 s 32 RAM a OS bral zhruba 12)
Faterson (78)|6.3.2006 00:42
[QUOTE="janopi"]... odporúčam Ti stiahnuť si zo stránky českého T-Mobilu upgrade (má to 52MB) môžem Ti ti aj poslať na CD, budeš mať všetko české aj s diakritikou ....http://t-mobile.cz/Web/Residential/PeceAPodpora/SouboryKeStazeni.aspx :)) [/QUOTE]

Ďakujem, už som si to stiahol. Len sa to bojím spustiť, keď hovoríš "budeš mať všetko české". Mal by som záujem iba o podporu písania diakritických písmen na SW aj HW klávesnici, t.j. o "malú lokalizáciu". Pri Windows by som bol rád, keby zostal v angličtine. Bolo by také niečo možné pomocou tohto upgradu?
JecminekMaselnik (464)|6.3.2006 08:37
2hrtak: tak se podivej, z kolika mas tech 23 MB volnych. Zarizeni Ti u ramky ani neukaze 64 MB, ale nejakych 44. Uz jsem se o to taky zajimal a je to nejspise normalni, bohuzel.
manigk (34)|6.3.2006 16:26
nevim jestli se to tu uz neresilo, ale nemohu to najit,
obcas Vario po delsi dobe ztrati kontakt s mini SD kartou (1gb sandisk) a musim ji prsste jenom vycvaknout a cvaknout zpatky a vse je opet ok. Dela to nekomu???

poznamky pro ostatni:
- zkousim romku 2.8.7.101 (ta test version) a zatim jsem nemel problem
- muzu doporucit RegistryWizard (utilita na xda developers),vyborna utilita (v posledni verzi akorat nezaskrtavat nic s default input method - vede k HR) na nastaveni registru
tazz1 (680)|6.3.2006 16:46
Me jen obcas vyskoci Media Player a zahlasi, ze byla vlozena pametova karta a jestli chci natahnout videa a hudbu (nebo tak neco), jinak s kartou problem nemam. Mozna je to tim, ze mam jenom 256ku.

Registry wizard nepouzivam, daleko radeji mam caby od Samana :D
sorX (120)|6.3.2006 17:16
Ahoj, hleadm jak muzu, ale ani za prase nemuzu najit cab, ktery mi umozni psat s Variem na HW klavesnici ceske znaky.
TheMelin (1642)|6.3.2006 17:34
O žádném cabu zatím nevím, ale někde tu je ke stažení soubor sym.txt který se nakopíruje do složky Windows a pak je možné psát znaky. Použij vyhledávání ;)
burticek (211)|6.3.2006 17:54
[QUOTE="Faterson"]Ďakujem, už som si to stiahol. Len sa to bojím spustiť, keď hovoríš "budeš mať všetko české". Mal by som záujem iba o podporu písania diakritických písmen na SW aj HW klávesnici, t.j. o "malú lokalizáciu". Pri Windows by som bol rád, keby zostal v angličtine. Bolo by také niečo možné pomocou tohto upgradu?[/QUOTE]

Koukni sem Je to i slovensky.
manigk (34)|6.3.2006 19:11
lokalizace nema vyznam - sw klavesnice (napr. resco ...) a spravne upraveny sym.txt to resi
sorX (120)|6.3.2006 19:50
[QUOTE="TheMelin"]O žádném cabu zatím nevím, ale někde tu je ke stažení soubor sym.txt který se nakopíruje do složky Windows a pak je možné psát znaky. Použij vyhledávání ;) [/QUOTE]
Jasne, to je ono, jenom jsem si nepamatoval ze to byl .txt.
macula_ce4you (691)|6.3.2006 21:00
[QUOTE="Tazz1"]Me jen obcas vyskoci Media Player a zahlasi, ze byla vlozena pametova karta a jestli chci natahnout videa a hudbu (nebo tak neco) [/QUOTE]

No tak to je zajímavý. Kámošovi to dělá to samé. Má ROM 1.6.2.3 (již v zařízení přímo od TM) s kompletní instalací extrom. Já tento problém nemám ale neinstaloval jsem komplet extrom. Je to tím?
wencaxp (5)|6.3.2006 21:18
Silně zvažuji koupi Varia , ale mám pořád před sebou plno otazníků ,můžu se prosím, zeptat zkušených majitelů MDA Varia :
Co všechno se dá ovládat při zavřené hw klávesnici a schovaném péru .
Dá se psát sms na dyspleji i prstem ??
Jak co nejrychleji napsat sms ???


Díky a předem se omlouvám za tak nešikovně položené otázky .

wenca
Standa_ce4you (380)|6.3.2006 21:39
1. Pokud si vhodně přemapuješ tlačítka a pomůžeš si několika prográmky k tomuto účelu stvořenými, můžeš bez HW klávesnice a péra (stylus) ovládat tlačítky téměř celé pda (včetně nabídky Start a OK/Zavřít).
2. SMS se dá psát prstem na displeji pomocí klasické telefonní klávesnice (i s T9).
3. Já osobně napíšu nejrychleji SMS vysunutou HW klávesnicí.
Styxer_ce4you (39)|6.3.2006 21:44
to wencaxp :
ad 2) s default software klavesnici urcite ne,musel bys mit prsty novorozence :D jinak s urcitym programem to jde(zobrazi klavesnici na ceky displej)
ad3)urcite nejrychlejsi je to na QWERTY klavesnici,jak v porovnani s psanim na mobilu tak na softwarive klavesnici.S

//edit:pozde :( papkal jsem no...
vario (441)|6.3.2006 22:38
[QUOTE="manigk"]obcas Vario po delsi dobe ztrati kontakt s mini SD kartou (1gb sandisk) a musim ji prsste jenom vycvaknout a cvaknout zpatky a vse je opet ok. Dela to nekomu?
[/QUOTE]
..mám 1 GB Sandisk, dokud jsem instaloval, byť jen jeden program, na kartu, měl jsem tento problém několikrát za den, pak jsem zkusil vše přeinstalit do hlavní paměti (je jí dostatek) a už dva měsíce jsem neměl jediný problém, bylo to se starou i novou originální rom... na kartě mám jen média - filmy, knížky, music, obrázky, ...
Faterson (78)|7.3.2006 01:07
[QUOTE="manigk"]lokalizace nema vyznam - sw klavesnice (napr. resco ...) a spravne upraveny sym.txt to resi[/QUOTE]

Ďakujem Tebe aj ostatným za reakcie a prepáčte, že som to hneď aj sám nenašiel, fakt sú tu lavíny tém a informácií a dá sa v nich stratiť. ;) Aby som ušteril prípadné hľadanie ďalším záujemcom o písanie diakritických písmen na HW klávesnici Varia/Wizardu, našiel som na tomto serveri 2 do češtiny upravené verzie sym.txt: prvá, druhá.

Osobne si ich ešte rozšírim na PC v unicodovom plain-text editore nielen o slovenské znaky, ale aj o ruské písmená a potom mi už nič k šťastiu nechýba. :D Potvrdzujem, že SW klávesnica sa na Variu stáva relatívnou zbytočnosťou, ak treba len zopár písmen vyťukať, postačí aj anglická plain-text verzia SW klávesnice, ak treba viac, je tu komfortná HW klávesnica. Napriek tomu ďakujem za link na Resco, vyzerá to byť super voľba pre tých, čo radi píšu na SW klávesnici. Hlavne cena ($20) sa zdá byť výhodná v porovnaní so Sunnysoftom, ktorí chcú 1000 českých korún (!) + DPH + bankové poplatky pri platbe zo Slovenska za "malú lokalizáciu".

Ešte jedna pikantnosť na záver: telefonoval som s hotlinom slovenského T-Mobilu včera v nedeľu aj dnes v pondelok, obidva razy ma uistili, že "na Variu sa bohužiaľ slovenské písmená nedajú písať, nič sa s tým nedá robiť". Žiadal som, aby ma spojili s technikmi, odmietli. Potom som tam poslal email, zatiaľ neodpovedali, no ale najprofesionálnejší hotline je evidentne tento server, kde som teraz večer našiel ideálne a pritom super jednoduché riešenie v podobe \Windows\sym.txt.

Posledná urgentná vec, ktorú v týchto dňoch riešim, keďže Microsoft v ActiveSync 4.x zrušil Backup/Restore, ktorý vo verzii 3.x perfektne fungoval, je, či si mám kúpiť zálohovací program SPB Backup ($20), Sunnysoft Backup Manager (Kč 400+DPH) alebo Sprite Backup ($30). Najlepšie zatiaľ na mňa zapôsobil SPB Backup, aj možnosti platby zo zahraničia nie sú tak dobrodružné ako pri Sunnysofte.
Faterson (78)|7.3.2006 02:54
[QUOTE="Faterson"]Aby som ušteril prípadné hľadanie ďalším záujemcom o písanie diakritických písmen na HW klávesnici Varia/Wizardu, našiel som na tomto serveri 2 do češtiny upravené verzie sym.txt: prvá, druhá. Osobne si ich ešte rozšírim na PC v unicodovom plain-text editore nielen o slovenské znaky, ale aj o ruské písmená a potom mi už nič k šťastiu nechýba. :D[/QUOTE]

OK, možno aj iní používajú tie isté jazyky ako ja, takže prikladám moju verziu: sym.txt.

Komunikujem pravidelne (v tomto poradí) v slovenčine, angličtine, nemčine, ruštine, češtine a francúzštine (podobne ako Old Shatterhand, "laponské dialekty do toho nerátam" ;) ;) ;) ), takže vyššie uvedený sym.txt by mal umožniť písanie na HW klávesnici Varia vo všetkých šiestich uvedených jazykoch (ak som v rýchlosti nezabudol na nejaký znak). Pritom sa zdá, že defaultný sym.txt vo Variu/Wizarde podporuje znaky zo všetkých západoeurópskych jazykov + z poľštiny.

Po skopírovaní sym.txt do \Windows\ cez TotalCommander bol potrebný soft reset.
Mem__ce4you (485)|7.3.2006 09:35
[QUOTE="Styxer"]to wencaxp :
ad 2) s default software klavesnici urcite ne,musel bys mit prsty novorozence :D jinak s urcitym programem to jde(zobrazi klavesnici na ceky displej).[/QUOTE]
Vždyť Standa píše, že s telefonní klávesnicí (keypadem) s T9 se dá psát v pohodě SMS prstem po displeji, a má pravdu, tak co tady točíš o default sw klávesnici :sarcastic:
Zbyňa_oldd (64)|7.3.2006 09:36
[QUOTE="manigk"]Posledná urgentná vec, ktorú v týchto dňoch riešim, keďže Microsoft v ActiveSync 4.x zrušil Backup/Restore, ktorý vo verzii 3.x perfektne fungoval, je, či si mám kúpiť zálohovací program SPB Backup ($20), Sunnysoft Backup Manager (Kč 400+DPH) alebo Sprite Backup ($30). Najlepšie zatiaľ na mňa zapôsobil SPB Backup, aj možnosti platby zo zahraničia nie sú tak dobrodružné ako pri Sunnysofte.[/QUOTE]

Co se týče funkčnosti, tak můžu doporučit Sprite Backup. Obnoví nejvíce informací. Sunnysoft Backup 3.7 ani SPB v nějaké betě mi toliko spolehlivě nepomohl, jako Spirte.
Faterson (78)|7.3.2006 10:27
Bolo by možné napísať stručný príklad dát, ktoré SPB alebo Sunnysoft Backup nedokázali obnoviť na rozdiel od Spritu? Pri Sprite ma zatiaľ odrádza hlavne cena a fakt, že neexistuje demo-verzia, treba si ho hneď kúpiť.

Inak na mojom predošlom PDA som bol bezo zvyšku spokojný s Backup/Restore cez ActiveSync 3.7, som neveriacky čumel, keď som zistil, že v novej verzii ActiveSync 4.1 táto základná funkčnosť chýba :!: :O :dead:
Styxer_ce4you (39)|7.3.2006 15:22
[QUOTE="Mem_"]
Vždyť Standa píše, že s telefonní klávesnicí (keypadem) s T9 se dá psát v pohodě SMS prstem po displeji, a má pravdu, tak co tady točíš o default sw klávesnici :sarcastic: [/QUOTE]
Myslel jsem ze ma na mysli qwerty sw klavesnici.Jinak samozrejme muze psat na keypadu.
Omlouvam se...S
ElSoft (1244)|7.3.2006 16:09
[QUOTE="Faterson"]Inak na mojom predošlom PDA som bol bezo zvyšku spokojný s Backup/Restore cez ActiveSync 3.7, som neveriacky čumel, keď som zistil, že v novej verzii ActiveSync 4.1 táto základná funkčnosť chýba :!: :O :dead: [/QUOTE]
Tato vlastnost u ActiveSync 4.1 naozaj je, ale už není na WM5;)
opicak (3)|10.3.2006 07:53
Ahoj všichni. Možná teď budu chtít něco, co už se tu několikrát probíralo,ale přece jen mi to nedá. Jednoduše - láká mě MDA Vario. V současné době mám Nokie 6630 se symbianem, tzn. ne úplně "blbý" telefon, troufám si říct, že ji hodně dobře ovládám, včetně spousty naistalovaných programů.Se vší skromností - cítím se víc než běžný uživatel a i více zvládnu. Vím,že vario se svým operačním systémem je úplně o něčem jiném.Spoustě věcí uvedených v diskusi o variu vůbec nerozumím, ale prostě chci to zkusit.Abych se dostal k tomu co chci : uvítal byl reakci někoho, kdo přešel z "chytrého telefonu" na MDA.Jeho zkušenosti, první reakce a zda toho nelitoval. Díky všem.
tazz1 (680)|10.3.2006 09:08
Přešel jsem na Vario taky pravě z 6630. A řeknu Ti, docela skok. Ale určitě nelituju, je to něco uplně jiného a ten kvalitativní skok je neskonalý. Jestli jsi do těhle věciček trošku zapálený (jako já), tak budeš taky nadšený.
jarecek_ce4you (161)|10.3.2006 13:54
[QUOTE="opicak"]uvítal byl reakci někoho, kdo přešel z "chytrého telefonu" na MDA.Jeho zkušenosti, první reakce a zda toho nelitoval. Díky všem.[/QUOTE]

rozhodne do toho jdi. mel jsem symbian, i wm for smartphone, ale komunikator a cistokrevny wm5 je proste uplne jina dimenze. fakt si to clovek skvele uziva a pripada si jako plnohodnotnej clen rodici se cyberpunkove spolecnosti :)
Dandak_ce4you (101)|10.3.2006 16:55
[QUOTE="opicak"]Ahoj všichni. Možná teď budu chtít něco ... Jeho zkušenosti, první reakce a zda toho nelitoval. Díky všem.[/QUOTE]

Budes spokojenej. pokud jsi Symbian vyuzil naplno, bude Ti Vario, resp. pristroj s WM5 vyhovovat. Ja presel ze Siemense SX1.
sorX (120)|11.3.2006 20:54
Jenom jsem se chtel zeptat, jestli je zpusob jak do zarizeni vratit CID lock, tedy soubor lock_backup.bin, vytvoreny programem aWizzard pri unlockovani. Ptam se z ciste informativnich duvodu :).
Saman_ce4you (1451)|11.3.2006 21:15
v aWizard\lib:
pdocwrite.exe -n 1 -b 0x4000 lock_backup.bin 0x000000 0x010000
sorX (120)|11.3.2006 21:21
2Saman: Diky, kde jsi k ty informaci prisel?
Saman_ce4you (1451)|11.3.2006 23:04
Kde? Nikde. To sem, hmm, zpetne odvodil :D
du.du (41)|14.3.2006 11:37
bylo to spatnou verzi 3.0 funguje...;-lll
manigk (34)|14.3.2006 13:15
ja jsem osobne pouzil lokiwiz v. 0.2b a vse funguje

jinak otazka, pravdepodobne spise pro Samana, ale klidne i jine:
Cetl jsem nejednoznacne odpovedi jestli je mozno posledni romku od i-mate preflashovat (2.16.9.1 WWE)? To ze se neda upravit ext rom me netrapi.

Dik
patak_ce4you (25)|14.3.2006 13:26
Poslední dobou se mi stává, že chvílem nefunguje klikání na obrazovku. Ovládání přes klávesy je při tom funkční. Už jsem i přehrál ROM ale závada se pořád opakuje. Nevíte někdo v čem by mohl být problém?
Saman_ce4you (1451)|14.3.2006 14:00
manigk: Slovem prefleshovat myslis presne co?
a) Mas ji tam a chces zpatky nejakou starsi - to nevim, mozna flashovaci wizard na zacatku bude rvat, ze davas starou verzi, ale to by pripadne mohlo jit obejit, ale nevim jiste, to sem nedelal.
b) Mas nejakou starou a chces tuhle - pokud provedes CID unlock, tak bez problemu.. (Jinak bych ji nemel ;) )
manigk (34)|14.3.2006 17:42
to saman:
preflashovat myslim nahrat jinou rom. Ale jinak mam ji tam, a jsem s ni spokojen.
Jde mi jen o pripadnou reklamaci, tj. musel bych tam dat zpatky nejakou TMO orig. proto se ptam.
Dik za odpoved
patak_ce4you (25)|14.3.2006 20:09
Tak dneska se mi stala dost "hrozná" věc. Vracel jsem tam starší ROMku, nějak to zatuhlo a po resetu to nenabíhá (ani po HW). Objeví se verze starší ROMky a logo nové a toť vše. Nemáte někdo nějakou radu?
sorX (120)|14.3.2006 21:37
Zajet do bootloaderu a flashovat znova?
jiří šuman (11)|14.3.2006 22:44
Píšete zde o fleshnutí ROMky u Varia /tedy u T mobilu/,Qtec 9100 od ET si s tím nerozumí.Existuje taky novější firmware pro Qtec.Nebo to jde nějak jinak?Přešel jsem z Compactu a dost toho lituju.
patak_ce4you (25)|14.3.2006 22:46
[QUOTE="patak"]Tak dneska se mi stala dost "hrozná" věc. Vracel jsem tam starší ROMku, nějak to zatuhlo a po resetu to nenabíhá (ani po HW). Objeví se verze starší ROMky a logo nové a toť vše. Nemáte někdo nějakou radu?[/QUOTE]
Tak už je to vyřešený. Pro zajímavost: po startu přidržet tlačítko kamery a tím se aktivuje bootloader. Pak už to jde přehrát. Uff, ale zapotil sem se
patak_ce4you (25)|14.3.2006 22:49
[QUOTE="jiří šuman"]Píšete zde o fleshnutí ROMky u Varia /tedy u T mobilu/,Qtec 9100 od ET si s tím nerozumí.Existuje taky novější firmware pro Qtec.Nebo to jde nějak jinak?Přešel jsem z Compactu a dost toho lituju.[/QUOTE]
Podívej se na např na
https://www.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=12105
jiří šuman (11)|14.3.2006 23:24
Jo jo,to už jsem četl.Ale to znamená,že přijdu o českou verzi.Do toho se mě teda moc nechce.Spíš mě zajimá,jestli Eurotel má nějaké nové firmware jako T Mobile na svých stránkách.
TheMelin (1642)|15.3.2006 05:09
Asi ne, nikde jsem na ní nenarazil :?
vaca_ce4you (9)|15.3.2006 17:49
Ahoj, měl bych dotaz. Jaká verze OS je nejnovější pro MDA Vario? Na T-Mobilu jsem si stáhnul verzi 1.6.2.3 CSY. Po nainstalování mě nejde tvrdej reset (2 tlačítka + reset) - předtím šel. Jak se dělá? Dík
manigk (34)|15.3.2006 19:51
HR (tvrdy reset) se dela porad stejne. Drzis tlacitko comm managera a voice commandera, típneš stylusem do resetu (stale ale drzis ty dve horni az se ti objevi zprava o potvrzeni tlacitkem Send)
vaca_ce4you (9)|16.3.2006 07:57
Zkouším to pořád tím samým způsobem stejně, ale dojde pouze k softresetu. Předtím to stačilo podržet v cca 5sekund abylo, ale teď ani po půl minutě nic. Tak nevím. Nemůže to být tím novým OS co jsem tam nahrál?
TheMelin (1642)|16.3.2006 08:31
Jeste radeji jednou,neb kolega tam ma chybku.Drzis soucasne tlacitka pro Comm a Voice a k tomu pichnes do soft resetu,kde stylus pridrzis cca 5 vterin. Potom stylus vytahnes,ale ty dve tlacitka nahore drzis stale.Behem chvilky by se mela obevit cerna potvrzovaci obrazovka, kde potvrdis zelenym tlacitkem pro prijem hovoru.
vaca_ce4you (9)|16.3.2006 08:57
:D no jasný už to frčí, dík. A stím OS, je to nej nebo je něco víc? Mám od Téčka 1.6.2.3? Dík