www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Ford chce půjčovat elektrokoloběžky, koupil startup Spin

Ford chce půjčovat elektrokoloběžky, koupil startup Spin
, , aktualita
Jedna z největších automobilek světa koupila americký startup Spin, který půjčuje jízdní kola a koloběžky s elektrickým pohonem. S novým vlastníkem chystá společnost masivní expanzi do dalších měst. Proč se Ford rozhodl k takovému kroku?
K oblíbeným
reklama
Sdílené elektrické koloběžky jsou nyní v módě a Lime není zdaleka jediná společnost, která podniká v tomto odvětví, dokázala ovšem nejrychleji globálně expandovat. Především na americkém trhu funguje řada dalších hráčů, kteří ve městech nabízejí k půjčení elektrokoloběžky. Jedním z nich je startup Spin, který byl založen teprve vloni v San Francisku a původně začínal s elektrokoly. Nyní funguje ve 13 městech a univerzitních kampusech po celých USA, přičemž ve své flotile má také koloběžky s elektrickým pohonem. Systém sdílení i ceny (1 dolar za vypůjčení a 15 centů za každou minutu) jsou přitom velmi podobné jako u konkurenčního startupu Lime.
 
 
Spin během následujících 18 měsíců chystá expanzi do stovky měst a začíná v Detroitu. To je pořádné sousto, na které by si společnost netroufla bez silného vlastníka. Minulý týden získala Spin pod svá křídla americká automobilka Ford Motor Company, která měla podle spekulací za akvizici utratit 40 milionů dolarů (922 milionů korun). Žádný rebranding na koloběžky s modrým logem ovšem nečekejte, startup bude nadále fungovat jako samostatný subjekt v rámci divize Ford Smart Mobility. Spolu s expanzí musí dojít také k výraznému rozšíření zaměstnanců i flotily elektrických koloběžek. Dosud Spin patrně využíval modely od čínského Xiaomi, ačkoliv to oficiálně nepotvrdil. Tím se liší od Limu, který si navrhuje koloběžky sám, ale nechává si je vyrábět (několika) třetími stranami.
 
Proč ovšem jedna z největších automobilek světa koupila společnost, která se zabývá sdílením elektricky poháněných kol a koloběžek? Jedná se o součást dlouhodobé strategie mobility, která počítá s tím, že řidiči už nebudou potřebovat vlastní automobil. Výrobci automobilů budou muset rozšířit svůj záběr, přičemž kromě různých autonomních a sdílených vozidel hledají i další alternativy. Ford považuje Spin za ideální možnost přepravy tzv. první nebo poslední míle. Důvodem je snadná ovladatelnost i cenová dostupnost, sdílené koloběžky navíc mohou pomoci řešit problémy s dopravními zácpami, parkováním a znečištěním ovzduší.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xiaomi vyvíjí 100W rychlé nabíjení. Baterii dobije za 17 minut Xiaomi vyvíjí 100W rychlé nabíjení. Baterii dobije za 17 minut
Xiaomi se rozhodlo posunout laťku v rychlosti rychlého nabíjení o pořádný kus nahoru. Nová technologie Super Charge Turbo by měla dobít 4000mAh baterii ve smartphonu za pouhých 17 minut. Má to jen jeden háček.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Hackeři na soutěži hackli Teslu Model 3 a vyhráli ji Hackeři na soutěži hackli Teslu Model 3 a vyhráli ji
Jedním ze sponzorů hackerské soutěže Pwn2Own byla letos i Tesla. Ta slíbila, že komu se podaří prolomit jeden ze systémů vozu, může jej získat. Týmu Fluoroacetate se to povedlo a celkem si i z dalších soutěží odnesl 375 tisíc USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Galaxy S10 s Exynosem trápí rychle se vybíjející baterie Galaxy S10 s Exynosem trápí rychle se vybíjející baterie
Někteří majitelé Galaxy S10 si stěžují na nezvykle rychlé vybíjení baterie. Týká se pouze verze s procesorem Exynos a příčinou problému by mělo být internetové volání. Před nedávnem zase uživatelé objevili, že se obrazovka telefonu rozsvěcí při nošení v kapse.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Redmi 7 přichází se sluchátky Redmi AirDots za 15 dolarů Redmi 7 přichází se sluchátky Redmi AirDots za 15 dolarů
Xiaomi představilo velmi levný smartphone Redmi 7, který přichází s elegantním designem a nadprůměrnou baterií. Zamrzí snad jen rozlišení displeje. Objevila se také bezdrátová sluchátka, která konkurují AirPods hlavně svou cenou.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Norsko zavádí bezdrátové nabíjení pro taxíky Norsko zavádí bezdrátové nabíjení pro taxíky
Norsko je známo jako země elektromobilů, každé třetí auto zde prodané jezdí na elektřinu. Aby se vyřešil problém s nabíjením, chystá instalaci bezdrátových indukčních nabíječek, zatím jen pro taxíky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala