www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Ford chce půjčovat elektrokoloběžky, koupil startup Spin

Ford chce půjčovat elektrokoloběžky, koupil startup Spin
, , aktualita
Jedna z největších automobilek světa koupila americký startup Spin, který půjčuje jízdní kola a koloběžky s elektrickým pohonem. S novým vlastníkem chystá společnost masivní expanzi do dalších měst. Proč se Ford rozhodl k takovému kroku?
K oblíbeným
reklama
Sdílené elektrické koloběžky jsou nyní v módě a Lime není zdaleka jediná společnost, která podniká v tomto odvětví, dokázala ovšem nejrychleji globálně expandovat. Především na americkém trhu funguje řada dalších hráčů, kteří ve městech nabízejí k půjčení elektrokoloběžky. Jedním z nich je startup Spin, který byl založen teprve vloni v San Francisku a původně začínal s elektrokoly. Nyní funguje ve 13 městech a univerzitních kampusech po celých USA, přičemž ve své flotile má také koloběžky s elektrickým pohonem. Systém sdílení i ceny (1 dolar za vypůjčení a 15 centů za každou minutu) jsou přitom velmi podobné jako u konkurenčního startupu Lime.
 
 
Spin během následujících 18 měsíců chystá expanzi do stovky měst a začíná v Detroitu. To je pořádné sousto, na které by si společnost netroufla bez silného vlastníka. Minulý týden získala Spin pod svá křídla americká automobilka Ford Motor Company, která měla podle spekulací za akvizici utratit 40 milionů dolarů (922 milionů korun). Žádný rebranding na koloběžky s modrým logem ovšem nečekejte, startup bude nadále fungovat jako samostatný subjekt v rámci divize Ford Smart Mobility. Spolu s expanzí musí dojít také k výraznému rozšíření zaměstnanců i flotily elektrických koloběžek. Dosud Spin patrně využíval modely od čínského Xiaomi, ačkoliv to oficiálně nepotvrdil. Tím se liší od Limu, který si navrhuje koloběžky sám, ale nechává si je vyrábět (několika) třetími stranami.
 
Proč ovšem jedna z největších automobilek světa koupila společnost, která se zabývá sdílením elektricky poháněných kol a koloběžek? Jedná se o součást dlouhodobé strategie mobility, která počítá s tím, že řidiči už nebudou potřebovat vlastní automobil. Výrobci automobilů budou muset rozšířit svůj záběr, přičemž kromě různých autonomních a sdílených vozidel hledají i další alternativy. Ford považuje Spin za ideální možnost přepravy tzv. první nebo poslední míle. Důvodem je snadná ovladatelnost i cenová dostupnost, sdílené koloběžky navíc mohou pomoci řešit problémy s dopravními zácpami, parkováním a znečištěním ovzduší.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google zlepšuje kontrolu aplikací pro Android, vývojáři se bouří Google zlepšuje kontrolu aplikací pro Android, vývojáři se bouří
Operační systém Google Android není zrovna synonymem pro vysoké bezpečí. Dost často se i do oficiálního obchodu dostanou závadné aplikace, což chce Google změnit. Vývojářům se ale zvýšená kontrola nelíbí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy A (2020) přinese až 108MPx fotoaparát Samsung Galaxy A (2020) přinese až 108MPx fotoaparát
Samsung si pro příští rok chystá aktualizaci velmi úspěšné řady Galaxy A. Vlajková loď by si tentokrát měla odnést dokonce snímač s neuvěřitelným rozlišením 108 MPx, který byl vyvinut původně pro Xiaomi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Bugatti Centodieci: nástupce EB110 má 1600 koní Bugatti Centodieci: nástupce EB110 má 1600 koní
Na oslavu 110 let existence automobilky Bugatti a připomenutí legendárního modelu EB110 vyrobí automobilka limitovanou sérií vozů Centodieci. Připravte se na výkon 1600 koní a cenu 8 milionů EUR.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Surface Pro 6 a Book 2 po updatu běží jen na 400 MHz Surface Pro 6 a Book 2 po updatu běží jen na 400 MHz
Chybné aktualizace se nevyhýbají žádnému výrobci a tentokrát se to povedlo Microsoftu. Jeho mobilní zařízení Surface Book 2 a Surface Pro 6 totiž po aktualizaci velmi často padají do throttlingu CPU, které pak běží jen na frekvenci 400 MHz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Motorola One Action s netradiční 117° kamerkou Motorola One Action s netradiční 117° kamerkou
Motorola představila nový smartphone One Action. Jak už název napovídá, je určen pro akční zákazníky. Důvodem je zde širokoúhlý fotoaparát se 117° záznamem s otočeným senzorem pro pohodlné natáčení.
17.8.2019, aktualita, Milan Šurkala