www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Ford chce půjčovat elektrokoloběžky, koupil startup Spin

Ford chce půjčovat elektrokoloběžky, koupil startup Spin
, , aktualita
Jedna z největších automobilek světa koupila americký startup Spin, který půjčuje jízdní kola a koloběžky s elektrickým pohonem. S novým vlastníkem chystá společnost masivní expanzi do dalších měst. Proč se Ford rozhodl k takovému kroku?
K oblíbeným
reklama
Sdílené elektrické koloběžky jsou nyní v módě a Lime není zdaleka jediná společnost, která podniká v tomto odvětví, dokázala ovšem nejrychleji globálně expandovat. Především na americkém trhu funguje řada dalších hráčů, kteří ve městech nabízejí k půjčení elektrokoloběžky. Jedním z nich je startup Spin, který byl založen teprve vloni v San Francisku a původně začínal s elektrokoly. Nyní funguje ve 13 městech a univerzitních kampusech po celých USA, přičemž ve své flotile má také koloběžky s elektrickým pohonem. Systém sdílení i ceny (1 dolar za vypůjčení a 15 centů za každou minutu) jsou přitom velmi podobné jako u konkurenčního startupu Lime.
 
 
Spin během následujících 18 měsíců chystá expanzi do stovky měst a začíná v Detroitu. To je pořádné sousto, na které by si společnost netroufla bez silného vlastníka. Minulý týden získala Spin pod svá křídla americká automobilka Ford Motor Company, která měla podle spekulací za akvizici utratit 40 milionů dolarů (922 milionů korun). Žádný rebranding na koloběžky s modrým logem ovšem nečekejte, startup bude nadále fungovat jako samostatný subjekt v rámci divize Ford Smart Mobility. Spolu s expanzí musí dojít také k výraznému rozšíření zaměstnanců i flotily elektrických koloběžek. Dosud Spin patrně využíval modely od čínského Xiaomi, ačkoliv to oficiálně nepotvrdil. Tím se liší od Limu, který si navrhuje koloběžky sám, ale nechává si je vyrábět (několika) třetími stranami.
 
Proč ovšem jedna z největších automobilek světa koupila společnost, která se zabývá sdílením elektricky poháněných kol a koloběžek? Jedná se o součást dlouhodobé strategie mobility, která počítá s tím, že řidiči už nebudou potřebovat vlastní automobil. Výrobci automobilů budou muset rozšířit svůj záběr, přičemž kromě různých autonomních a sdílených vozidel hledají i další alternativy. Ford považuje Spin za ideální možnost přepravy tzv. první nebo poslední míle. Důvodem je snadná ovladatelnost i cenová dostupnost, sdílené koloběžky navíc mohou pomoci řešit problémy s dopravními zácpami, parkováním a znečištěním ovzduší.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Americká pošta USPS zkouší autonomní trucky TuSimple Americká pošta USPS zkouší autonomní trucky TuSimple
Další projekt autonomních vozidel má na starosti společnost TuSimple. Ta provede další test na reálných silnicích ve spolupráci s americkou poštou USPS, pro kterou bude vozit balíky mezi dvěma logistickými centry.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vodafone "zjednodušuje", vrací nefér účtování po minutě Vodafone "zjednodušuje", vrací nefér účtování po minutě
Mobilní operátor Vodafone ohlásil, že od léta zhoršuje své služby, což se ale tradičně snaží zastřít marketingovými texty o zpřehledňování a zjednodušování služeb. Vrací se totiž k účtování po minutě, tedy 60+60.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Chytrý náramek Xiaomi Mi Band 3: miláček davu Chytrý náramek Xiaomi Mi Band 3: miláček davu
Náramek Mi Band 3 čínského Xiaomi jde u nás opravdu na dračku. V dnešní recenzi se podíváme, co nabízí a zda opravdu stojí za to. Cenově jde o velmi levnou záležitost, přesto slibuje dost funkcí.
Včera, recenze, Milan Šurkala
Honor 20 a Honor 20 Pro oficiálně: v hlavní roli fotoaparáty Honor 20 a Honor 20 Pro oficiálně: v hlavní roli fotoaparáty
Honor přinesl nové špičkové modely zaměřené na focení. Jeden z nich nabízí na zádech celkem čtyři fotoaparáty, z toho jeden pro makro. Další z foťáků se zase vyznačuje rekordní světelností. To vše doplněno o známý procesor Kirin 980.
21.5.2019, aktualita, Jáchym Šlik
Elon Musk varuje před bankrotem, Tesla prověří každý cent Elon Musk varuje před bankrotem, Tesla prověří každý cent
Poslední finanční výsledky automobilky Tesla nebyly vůbec pozitivní. Elon Musk to tak nehodlá nechat a nechal se slyšet, že od nynějška se bude kontrolovat každý utracený cent, aby se náklady snížily na naprosté minimum.
21.5.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře