Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Fisker se vrací: elektrické SUV Ocean se solární střechou za 37.500 USD

7.1.2020, Milan Šurkala, aktualita
Fisker se po prvotním neúspěchu opětovně vrací na trh s elektrickými auty. Tentokrát to bude SUV Ocean, které bude překvapivě levné a o dobíjení se bude starat i solární střecha. Zajímavé bude u pořizování vozu.
Společnost Fisker Automotive to se svým prvním elektromobilem moc dobře nezvládla, nicméně své štěstí chce zkusit znovu s mnohem levnějším a přístupnějším vozem Ocean, které bude elektrickým SUV. Prozatím toho o vozu moc nevíme, je zde ale přesto několik zajímavých informací. Např. cena má činit jen 37.500 USD, což je dosti atraktivní částka. Navíc Fisker má v USA stále ještě plnou pobídku do státu ve výši 7.500 USD, takže vůz bude k dispozici za pouhých 30 tisíc dolarů. Kdo bude chtít, může si ho i pronajmout za 379 USD měsíčně a co je zde jedinečné, je fakt, že se neuzavírají žádné dlouhodobé kontrakty. Zákazník může vrátit vůz po měsíci i po několika letech. Žádná pokuta za brzké vrácení, ve poplatku je zahrnuta možnost najet 30 tisíc mil (48 tisíc km) ročně, obsahuje i veškeré služby a údržbu.
 
Fisker Ocean SUV
 
Fisker Ocean bude vybaven 80kWh akumulátorem, který mu má zajistit dojezd 250 až 300 mil (400 až 480 km). O dobíjení se bude starat nejen připojení do elektrické sítě, ale i solární střecha. Ta pochopitelně neslibuje 100% solární provoz jako např. u Lightyear One, nicméně nějaký ten km denně navíc může přidat, čímž se sníží ekologická zátěž vozu. Ostatně dle našich výpočtů, kde jsme se zabývali smyslem solárních aut, je např. u nás možné dosáhnout solární střechou tak 10 % provozu ze solární energie v případě ideálních podmínek (neparkovat ve stínu, garáži). To je kolem 1000-1500 km u osobních aut, v praxi však kvůli výše zmíněným faktům spíše polovina. Ve slunných státech by ale výsledek mohl být klidně třeba dvojnásobný. Sám Fisker hovoří o zhruba 1000 mílích (1600 km) ročně ze solární energie.
 
Fisker Ocean SUV
 
Dále jsme se dozvěděli to, že vůz z 0 na 60 mph (96 km/h) zrychlí za 2,9 sekundy a při jeho výrobě bylo využito co nejvíce recyklovaných materiálů. Interiér je pak plně veganský. Automobilka očekává, že by mezi lety 2022 až 2077 mohla vyrobit okolo 1 milionu těchto vozů, neboť si už zajistila i všechny potřebné dodavatelské kanály.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama