Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Druhý život systému BlackBerry 10? Možná se objeví na telefonech jiných značek

7.10.2016, Jáchym Šlik, aktualita
BlackBerry už sice svůj vlastní operační systém odepsalo a nahradilo jej Androidem, ale přesto by se v budoucnu ještě mohl vrátit do hry. Společnost totiž uvažuje, že by poskytovala licenci na systém ostatním výrobcům smartphonů.
Strategie BlackBerry se za poslední rok výrazně proměnila. Nejprve společnost oznámila konec svého legendárního operačního systému a jeho nahrazení upraveným Androidem od Googlu. Minulý týden následovala další rána pro fanoušky, když BlackBerry potvrdilo ukončení vývoje a výroby vlastního hardwaru. Se smartphony s ostružinovým logem se sice budeme vídat i nadále, ale půjde vlastně jen o rebrandované modely jiných výrobců. Příkladem budiž telefony BlackBerry DTEK50 a DTEK60, které jsou převlečenými Alcately. Už dříve se společnost nechala slyšet, že se nyní chce zaměřovat na vývoj softwaru a také jeho licencování ostatním společnostem.
BlackBerry Passport představený v roce 2014


Týkat by se to ovšem nemuselo jen dílčích služeb a aplikací, ale rovnou celého operačního systému. Viceprezident Alex Thurber v nedávném rozhovoru prohlásil, že se jeho společnost nebrání ani licencování svého systému BlackBerry 10. To by tedy mohlo znamenat, že by jej ve svých telefonech mohli použít jiný výrobci. Přece jen BlackBerry OS zůstává synonymem platformy zaměřené na bezpečnost a produktivitu, ačkoliv byla většina funkcí již implementováno i v upravené verzi Androidu, který je používán ve výše uvedených modelech.

Asi nelze očekávat, že by se systém od BlackBerry objevil ve smartphonech velkých značek, ale některý menší výrobce by mohl mít zájem pokračovat v tradici kvalitních zařízení pro podnikovou sféru. Ale existuje pár problémů, které by mohly tomuto kroku zabránit. Vývoj BlackBerry OS 10 už přece jen skončil, od té doby jsou vydávány jen menší opravy chyb a bezpečnostní záplaty. Pryč je také zájem vývojářů aplikací o tuto platformu, většina z nich (včetně Facebooku) už své aplikace dále neaktualizuje.

Zdroj: Liliputing.com
reklama