Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Automobil Lime si půjčíte stejně snadno jako koloběžku

14.11.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Ulice Seattlu začínají zaplavovat automobily s logem Lime, které jsou po koloběžkách a kolech dalším dopravním prostředkem nabízeným k zapůjčení tímto americkým start-upem. Do konce příštího roku chce svou flotilu rozšířit na 1 500 vozidel.
Spekulace, že Lime začne po elektrokoloběžkách a jízdních kolech půjčovat také automobily, se vyplnila. Americká společnost tento týden opravdu spustila svou službu sdílení vozidel, která dostala jméno LimePod. Prvním městem, kde mohou obyvatelé a návštěvníci potkat zelenobílá auta s logem limetky na dveřích, je Seattle na severozápadě USA. V tuto chvíli lze v ulicích města napočítat jen 50 vozidel, ale každý týden by se měl jejich počet zvyšovat až dosáhne počtu 500 koncem letošního roku. Během příštího roku potom Lime počítá s 1 500 automobily v Seattlu, takže vytvoří vůbec největší flotilu sdíleným vozidel v jednom americkém městě.
 
 
Lime v tuto chvli využívá čtyřmístné modely Fiat 500 s benzinovými motory. To je asi vůbec největší překvapení, neboť vzhledem k pozitivnímu vztahu společnosti k ekologickým druhům přepravy se očekávalo, že využije elektromobily. Z důvodu problematické logistiky nabíjení se ovšem prozatím rozhodl využít spalovací pohon. Společnost přesto doufá, že její služba pomůže snížit počet aut ve městě. Zákazník si nejbližší vozidlo najde na mapě v aplikaci Lime stejně, jako to funguje v případě koloběžky. Za zapůjčení zaplatí 1 dolar a za každou minutu dalších 40 centů. Auto potom může zaparkovat kdekoliv na předem daném území, není tedy nutné vyhledávat konkrétní místo.
Lime nezveřejnil, jakým způsobem bude řešit doplňování paliva a přesun vozidel na místa s nejvyšší poptávkou. Seattle už nyní nabízí rozvinutou síť sdílených automobilů od společností Car2Go (Daimler AG) a ReachNow (BMW AG). Lime v tuto chvíli jedná o rozšíření své služby LimePod do neupřesněného města v Kalifornii.
 
 


reklama