Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple ruší modemy Qualcommu, nové iPhony výhradně s Intelem

27.7.2018, Milan Šurkala, aktualita
Vypadá to, že Qualcomm přišel o velkého zákazníka v podobě společnosti Apple. Po velkých sporech Applu došla trpělivost a přestane používat modemy Qualcommu. Nové iPhony přejdou výhradně na Intel.
Apple má dlouhodobé spory se společností Qualcomm, se kterou se navzájem žalují už několik let ohledně licenčních sporů. Mnohými je Qualcomm dokonce označován za patentového trolla, neboť spousta jeho příjmů jde z licenčních poplatků, které bývají mnohdy neúměrně vysoké (ostatně o tom také byla jedna z žalob). Apple už to nehodlá trpět a zatímco dosud měly některé jeho iPhony modemy od Qualcommu a některé od Intelu, nové modely, které se představí během následujících měsíců, by měly být už výhradně s hardwarem od Intelu.
 
Apple logo
 
George Davis z Qualcommu tuto možnost naznačil, přičemž sice nezmínil konkrétně Intel, ale "modemy komkurence", které by Apple mohl použít, vyrábí už jenom Intel. Ten už navíc v telefonech Apple mnohdy najdeme, takže by nešlo o nic tak nového. Qualcomm se však chlubí tím, že jeho LTE modemy jsou rychlejší než ty od Intelu a Apple si tak pohorší.
 
Tento přechod může být pro Apple trochu problém i z jiného hlediska, neboť Qualcomm už ohlásil 5G modemy, které budou na trhu v první polovině příštího roku (některé už dokonce i v tomto roce), zatímco Intelu to nejspíše potrvá trochu déle. Své 5G modemy představí někdy kolem léta 2019 a reálné nasazení čeká spíše až v roce 2020.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama