Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple neokopíroval čínský smartphone, iPhone se zase může prodávat v Pekingu

26.3.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Případ z minulého roku, kdy neznámý čínský výrobce zažaloval Apple kvůli tomu, že se iPhony 6 a 6 Plus údajně příliš podobal jeho telefonu Baili 100C, je u konce. Apple může tyto modely opět prodávat na území Pekingu.
Možná si vzpomínáte na absurdní případ z loňského roku, kdy neznámý a skoro neexistující čínský výrobce Shenzhen Baili Marketing Services Co. zažaloval Apple kvůli porušení patentů týkajících se designu. Jeho již neprodávaný smartphone Baili 100C se měl údajně příliš podobat iPhonu a iPhonu 6 Plus. Pekingský úřad pro průmyslové vlastnictví znal žalobu jako oprávněnou, neboť kvůli podobnosti konkurenčních přístrojů mohlo u zákazníků dojít k záměně. Dva výše uvedené modely iPhonu se tedy nějaký čas nemohly prodávat v Pekingu, na zbytek Číny se však omezení nevztahovalo.

Apple na toto omezení zareagoval stížností u soudu, který mu nakonec dal za pravdu. Americký výrobce i distributoři mohou znovu na území Pekingu prodávat iPhony 6 a 6 Plus. Soud totiž uznal, že podobnost s čínským smartphonem není taková, aby si je zákazníci mohli splést. Společnost Baili i pekingský úřad pro průmyslové vlastnictví nyní zvažují, zda se proti rozsudku odvolají. Apple zároveň požadoval, aby byly odstraněny patenty týkající se telefonu Baili 100C, ale v tomto rozsudku mu nedal čínský soud za pravdu.





Zdá se, že v tomto absurdním případě nakonec zvítězil zdravý rozum. Určitou podobnost u telefonů sice nalezneme, ale nikdo by si snad konkurenční modely nespletl. Naopak jsou přístroje, které se ještě více podobají iPhonům. Případ byl zajímavý také v dalších ohledech. Týkal se totiž jen iPhonů 6 a 6 Plus, přitom iPhony 6s a 6s Plus mají naprosto stejný design. Společnost Shenzhen Baili Marketing Services Co. je navíc skoro neexistující firmů, kterou její vedení nejspíš udržuje při životě jen kvůli drženým patentům. Žádné telefony už společnost nevyrábí a její kanceláře jsou prázdné.

Snad se bude zároveň jednat o poučení pro jiné čínské společnosti, které se čas od času pokusí o podobný absurdní krok. Baili jistě vynaložilo nemalé finanční prostředky na soud a nezískalo nic víc než trochu slávy, ale jelikož už společnost neprodává žádné produkty, nejspíš tuto popularitu nedokáže využít. Úspěšnější byla v loňském roce firma Xintong Tiandi, která prodává kožené výrobky se značkou „iphone“. Začala tak přitom činit už v roce 2007, tedy o dva roky dříve, než se iPhony od Applu začaly oficiálně prodávat na čínském trhu.

Zdroj: SCMP.com
reklama