Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple iPhone 6s a 6s Plus oficiálně: stejný design, lepší výbava

10.9.2015, Jáchym Šlik, aktualita
Roční čekání všech fanoušků značky s nakousnutým jablkem je u konce. Dnes byly představeny nové iPhony, které přinášejí displeje 3D Touch rozeznávající sílu dotyku, výkonnější procesor, lepší fotoaparát a čtvrtou barevnou variantu.
iPhone 6s a 6s Plus nejspíš na pohled nerozeznáte od loňských modelů iPhone 6 a 6 Plus. Není divu, Apple totiž zdařilý design neměnil, pouze použil na výrobu kvalitnější hliník, který by měl zabránit ohýbání konstrukce (viz aféra bendgate). Novinkou je také nová barevná varianta Rose Gold, kterou jistě ocení především ženy. Růžové zlato tak v nabídce doplní stříbrnou, šedou a zlatou.

Zajímavý je pohled na rozměry a hmotnost nových iPhonů ve srovnání s předchůdci. iPhone 6s a 6s totiž povyrostly, i když jen o desetiny milimetrů, takže rozdíl je pouhým okem nepostřehnutelný. V hmotnosti už je ovšem rozdíl znatelnější, iPhone 6s Plus je dokonce o 20 gramů těží než iPhone 6 Plus.Displeje zůstaly na první pohled stejné – 4,7“ HD+ u iPhonu 6s, respektive 5,5“ Full HD u iPhonu 6s Plus. Ve skutečnosti je ale právě displej možná největší inovací nových modelů. Apple totiž vůbec poprvé nasadil technologii 3D Touch, která je ještě pokročilejší než Force Touch používaný například u nového Macbooku.

Displej s 3D Touch dokáže rozeznat hned tři různé síly stlačení, přičemž na každý stupeň samozřejmě systém zareaguje jinak. Novému způsobu ovládání bylo přizpůsobeno celé iOS 9, které teď rozpozná nespočet nových gest. 3D Touch budou moct ve svých aplikacích samozřejmě využít i vývojáři.Další inovovanou částí výbavy je procesor, výrobce totiž použil svůj nový 64bitový čipset Apple A9. Slibován je o 70 % vyšší výpočetní výkon ve srovnání s čipsetem Apple A8, grafický výkon by měl narůst dokonce o 90 %. Součástí čipu je také koprocesor Apple M9, který umožní iPhone probudit ze spánku povelem „Hey Siri“.

Významnou změnou prošel také zadní fotoaparát, který nyní dokáže pořizovat 12MPx snímky. Kromě rozlišení by mělo dojít k celkovému zlepšení kvality fotografií včetně podání barev nebo makrosnímků. Novinkou je také nahrávání videí ve 4K rozlišení.5MPx přední fotoaparát přichází se zajímavou vychytávkou, která usnadní pořizování selfie za špatného osvětlení. Není přitom potřeba samostatná přisvětlovací dioda, místo toho dojde ke krátkému nárůstu jasu displeje. V domovském tlačítku zůstala ukryta čtečka otisků prstů Touch ID, která by měla být až dvakrát rychlejší než u předchůdce.

Novou generaci iPhonů bude možné předobjednat už od 12. září, do prodeje se pak smartphony dostanou 25. září. Ovšem Česká republika v první vlně nebude, my se tedy nejspíš dočkáme až v průběhu října. A jaké budou ceny? Údajně stejné, za kolik se zpočátku prodávaly iPhony 6 a 6 Plus.

Zdroj: Apple.com


reklama