Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Čínský výrobce zažaloval Apple, iPhone 6 prý vypadá stejně jako jeho telefon

23.6.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Pekingský úřad si došlápl na Apple kvůli tomu, že se iPhony 6 a 6 Plus údajně příliš podobají smartphonu pro nás neznámého čínského výrobce. Výsledkem by mohl být i zákaz prodeje daných iPhonů v čínské metropoli. Doplněny podrobnosti o společnosti Baili.
Aktualizováno 23. 6. 2016: Novináři z Wall Street Journal zjistili, že společnost Shenzhen Baili Marketing Services Co., která Apple žaluje kvůli porušení patentů, skoro neexistuje. Smartphone Baili 100C, jehož design údajně napodobil americkýc výrobce při návrhu designu iPhonu 6, už se nevyrábí a podle všeho nemá nástupce. O žádný prodejní trhák přitom rozhodně nešlo, noaopak se ukazuje, že telefon byl kvůli chybám skoro nepoužitelný, Společnost nejen přestala s výrobou smartphonů, ale také zrušila své webové stránky, telefony nikdo nezvedá a všechny tři kanceláře jsou prázdné. Z průzkumu Wall Street Journal tedy vyplývá, že Baili už funguje jen za účelem držení patentů, díky kterým může žalovat Apple. Cílem je nejspíš mimosoudní vyrovnání, díky kterému by si firma přišla na slušný balík peněz.Patentové spory jsou někdy absurdní, aktuální kauza z Asie je toho důkazem. V našich končinách naprosto neznámá čínská společnost Baili obvinila Apple z porušení patentů týkajících se designu. iPhone 6 a iPhone 6 Plus se údajně příliš podobají telefonu Baili 100C s operačním systémem Android. A Pekingský úřad pro průmyslové vlastnictví dává domácí společnosti za pravdu, rozdíly ve vzhledu obou přístrojů jsou podle něj tak malé, že by si průměrný zákazník mohl oba smartphony splést.
Srovnání designu iPhonu 6 a Baili 100C (zdroj obrázku: Phonearena.com)


Spor by mohl vést až k tomu, že by se zmíněné modely iPhonů přestaly prodávat v Pekingu, zbytku Číny by se omezení nejspíš netýkalo. Apple se ovšem proti květnovému rozhodnutí úřadu odvolal, takže spor bude mít pokračování. V tuto chvíli se tedy všechny aktuální modely iPhonů prodávají na čínském trhu, který je pro americkou společnost jedním z klíčových. Na růžích tam ale rozhodně ustláno nemá, před nedávnem čínské úřady zakázaly Applu provoz služeb iBooks a iTunes Movies, výrobce také přišel o výhradní práva na značku iPhone.

Celý spor se společností Baili je absurdní už jen z toho důvodu, že celosvětově známého výrobce žaluje za porušení patentů neznámá společnost z Číny, kde si přece jen s duševním vlastnictvím nedělají takové starosti jako v Evropě či USA. Případ má ovšem i několik dalších perliček. Oba telefony (viz obrázek výše) se přece jen nepodobají tolik, aby si je někdo mohl splést. Rozhodně bychom našli mnoho jiných modelů, které jsou si s iPhonem podobnější. Zástupcům Baili zároveň vadí jen iPhone 6 a 6 Plus, přitom novější iPhony 6s a 6s Plus používají naprosto stejný design.

Zdroj: Arstechnica.com
reklama