Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Aplikace od BlackBerry zabraňuje zvědavcům, aby vám koukali na displej

12.3.2017, Jáchym Šlik, aktualita
BlackBerry pro své telefony s Androidem vydalo novou aplikaci Privacy Shade, která chrání soukromí před zraky zvědavců, ať už neznámých lidí v tramvaji či rodinných příslušníků. Podívali jsme se také, zda existuje alternativa pro smartphony jiných značek.
BlackBerry už sice samo nenavrhuje ani nevyrábí smartphony (tuto práci dělají jiné firmy vlastnící licenci), ale o to více se zabývá softwarem. Především upravuje Android pro ostružinové smartphony, což se týká především vývoje vlastních aplikací zaměřujících se především na bezpečnost či produktivitu. Nedávno do portfolia přibyl další titul v podobě aplikace Privacy Shade, která má chránit citlivá data uživatele. K jejich ukradení totiž vždy není nutné se nabourat do telefonu nebo jej ukrást, někdy stačí jen bystrý zrak a vhodná příležitost.

Pokud někdy pracujete na cestách s citlivými údaji, jako jsou hesla, čísla platebních karet či firemní dokumenty, může se vám nová aplikace hodit. V každém případě alespoň dodá pocit bezpečí. Privacy Shade totiž zatmaví většinu obrazovky, takže je velmi špatně viditelná pro ostatní. Uživatel si přitom může nastavit průhlednost, jinak řečeno o kolik procent chce ztmavit obrazovku. Viditelná potom bude jen ta část obrazovky, kterou právě čte nebo v ní zadává text. Zvědavcům koukajícím přes rameno tak aplikace znemožní špehovat.





Důležitá je také rychlá aktivace této funkce, která je možná přes rychlé nastavení v Androidu Nougat nebo ještě rychleji po přiřazení tlačítku Convenience Key. Aplikaci Privacy Shade je možné zdarma stáhnout z Google Play Store, ale to se týká jen uživatelů vlastnících telefony BlackBerry s Androidem. Kompatibilita je tedy zaručena s modely Priv, DTEK50, DTEK60, KeyOne a Aurora.


Alternativa pro smartphony jiných značek?


Zatím není jasné, zda aplikace opravdu nebude fungovat na telefonech jiných značek, nebo by stačilo získat instalační balíček APK a nainstalovat jej na libovolný model s Androidem. V každém případě existuje několik alternativ, které mají rovněž chránit obrazovku před zraky okolí, i když fungují trochu jiným způsobem než řešení od BlackBerry. Aplikace Screen Guard zakryje obrazovku poloprůhledným vzorem, přičemž uživatel si může vybrat z řady vzorů i barev a svá nastavení uložit do profilů. Čitelnost displeje se ovšem tímto znatelně sníží nejen pro okolí, ale také samotného uživatele.





Dlouhodobějším řešením potom může být speciální fólie, která se aplikuje přímo na displej a zjednodušeně řečeno omezí pozorovací úhel.

Zdroj: Play.google.com
reklama