Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Android 6.0 Marshmallow se stal novým králem, Nougat roste jen pomalu

6.6.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Google aktualizoval statistiky podílu jednotlivých verzí Androidu. Na začátku června se nejpoužívanějšim stal Android 6.0 Marshmallow, který nalezneme na bezmála třetině zařízení. A jak si vede nejnovější Android Nougat?
Google každý měsíc zveřejňuje nové statistiky, které nám ukazují podíl jednotlivých verzí Androidu. Po řadu měsíců se situace jen pomalu měnila. Zařízeních se staršími verzemi ubývalo, naopak rostl podíl novějších verzí. K ničemu zásadnímu vlastně z určitého pohledu nedošlo ani začátkem června, přesto můžeme mluvit o jedné docela zajímavé změně, a to rovnou na nejvyšším postu. Nejpoužívanější verzí se totiž stal Android 6.0 Marshmallow, který běží na 31,2 % aktivních zařízení. Jeho podíl se sice ve srovnání s minulým měsícem nezměnil, ale o něco si pohoršil dosud vedoucí Android Lollipop. Pokud sečteme verze 5.0 (8,2 %) a 5.1 (22,5 %), dostaneme výsledek 30,7 %. Rozdíl mezi prvním a druhým místem je tedy poměrně nízký.
 
 
 
 
Následuje Android 4.4 KitKat, který už můžeme bez obav označit jako zastaralý. Představen byl v roce 2013, ale stále jej nalezneme na 18,2 % aktivních zařízení s operačním systémem od Googlu. Až na čtvrtém místě se s podílem 9,5 % nachází nejnovější Android Nougat. Z toho verze 7.0 běží na 8,9 % a verze 7.1 dokonce jen 0,6 % zařízení. Výrobci sice postupně aktualizují své smartphony a tablety, ale zatím spíše nedostatečně. Statistikami samozřejmě hýbou také nová zařízení, která jsou často dodávána už s Androidem Nougat, ale ani to není pravidlem. Mnoho modelů především z nižších tříd je představováno ještě s Androidem Marshmallow. Podíl nugátové verze sice postupně roste, ale bude možná trvat i několik let, než se stane nejpoužívanějším Androidem.
 
Ve statistikách stále nalezneme ještě archaický Android Jelly Bean (verze 4.1 až 4.3), který má nadále podíl 8,8 %, tedy o 0,3 % méně ve srovnání s minulým měsícem. Ve statistikách zůstávají také Android 4.0 Ice Cream Sandwich a 2.3 Gingebread, které nadále používá necelé jedno procento uživatelů. Google je bude do tabulky a grafu zahrnovat, dokud budou mít alespoň 0,1% podíl. Google pro tvorbu statistiky využívá data ze služby Google Play, zahrnuta jsou tedy jen aktivní zařízení. na závěr jedna dobrá zpráva. Připravovaný Android O by měl znatelně urychlit proces aktualizací.
 
reklama