Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Alcatel vyžadoval ohodnocení aplikace, jinak zablokoval funkce

26.4.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Alcatel našel nové dno. Po několika ostudách s adwarem v předinstalovaných aplikacích bylo zjištěno, že ve svém Kalkulátoru se vývojáři snažili hodně nevybíravým způsobem donutit uživatele k pětihvězdičkovému ohodnocení.
Původně francouzská značka Alcatel, dnes v rukách čínského gigantu TCL, umí dělat docela slušné telefony s líbivým designem a rozumným poměrem cena/výbava. Horší to ovšem většinou bývá se softwarem, neboť telefony na trh obvykle přicházejí s Androidem, který je zastaralý už v době uvedení na trh. A na aktualizaci přinášející novější verzi operačního systému mohou uživatelé rovnou zapomenout, výrobce je totiž téměř zcela ignoruje. Alcatel si ovšem pohrává s důvěrou uživatelů ještě prostřednictvím defaultních aplikací v telefonu. Před pár měsíci jsme vás informovali o přerodu dříve jednoduchých předinstalovaných aplikací na jiné, které sice obsahují více funkcí, ale pocházejí od jiného vývojáře a hlavně obsahují reklamy.
 
Později bylo zjištěno, že se Alcatel snaží tyto aplikace protlačit do telefonů uživatelů, kteří odmítli aktualizaci skrze Google Play Store, prostřednictvím bezpečnostních aktualizací Androidu. Dalším neduhem potom měla být falešná pětihvězdičková hodnocení, kterými se vývojáři snažili vyrovnat záplavu negativních recenzí. Ani tím ovšem nekončí problémy, neboť Alcatel používal ve svých aplikacích další podezřelý postup. Nutil totiž uživatele k tomu, aby aplikaci dali maximální ohodnocení v Google Play Store. Tento trik odhalili uživatelé předinstalovaného Kalkulátoru v Alcatelu Idol 4, ale nejspíš se týkal i jiných modelů této značky.
 
 
Uživatelům byli k dispozici základní matematické funkce, ale pokud chtěl využít pokročilejší výpočty, zobrazilo se dialogové okno, které k odemknutí všech funkcí kalkulačky požadovalo pětihvězdičkovou recenzi. Po kliknutí na tlačítko „Go to Unlock“ byl uživatel přenesen do Google Play Store. Naštěstí není možné, aby aplikace zjistila, zda uživatel v recenzi opravdu udělil pět hvězdiček nebo méně, ani zda vůbec nějakou recenzi zanechal. Přesto mohla být řada uživatelů zmatená a raději přidala nejlepší hodnocení jen s cílem odemknout všechny funkce.
 
Není jasné, zda nucení uživatelů k pětihvězdičkovému hodnocení mělo spíše opačný efekt, nebo si zkrátka Alcatel uvědomil, že takové chování není fér, ale daná aplikace už z Play Store zmizela. Také je možné, že zasáhl samotný Google a aplikaci smazal kvůli porušení některé z podmínek jeho obchodu. Nedlouho poté se objevila nová verze kalkulátoru od Alcatelu, která už patrně nenutí uživatele k ohodnocení.
 


reklama