Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Aplikace Alcatelu se proměňují ve spamware

5.2.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Galerie i další předinstalované aplikace od Alcatelu se v poslední době proměnily a začínají se chovat jako spamware. Po aktualizaci se změnil vývojář v Google Play Store a byl znatelně rozšířen seznam požadovaných oprávnění.
Téměř každý výrobce využívá ve svých smartphonech předinstalované aplikace. Výjimkou není ani Alcatel, který po vzoru ostatních umístil tyto defaultní aplikace do Google Play Store. Tím umožnil jejich snadnou a rychlou aktualizaci nezávisle na zbytku operačního systému. Před dvěma měsíci se však v s aplikací Galerie (Gallery) začaly dít podivné věci. Vývojář se změnil z „mie-alcatel.support“ na „Hi Art Studio“, stejně tak byl upraven název aplikace na „Candy Gallery“. Podpisový klíč, který identifikuje každou aplikaci v Google Play Store, přitom zůstal stejný, takže se spekuluje k několika variantách.
 
 
Alcatel, respektive čínský vlastník této značky TCL, mohl svou aplikaci prodat jiným vývojářům, případně alespoň propůjčit, samozřejmě s vidinou nějakého finančního výdělku. Tím by společnost zároveň „prodala“ své uživatele, respektive jejich uživatelská data. Candy Gallery se totiž tváří jako podezřelá aplikace, která navíc vyžaduje přístup k téměř všem dostupným oprávněním včetně ID zařízení, SMS zpráv nebo informací o Wi-Fi připojení. Jak majitelé se získanými údaji nakládají není jasné, ale můžeme předpokládat, že mnohé z těchto informací se hodí pro personalizaci reklamy nebo přeprodej dalším zájemcům.
 
 
Původní aplikace Galerie si přitom vystačila jen s oprávněním pro přístup k souborům, bez kterého by se neobešla. Na druhou stranu Candy Gallery nabízí mnohem více funkcí. Snad ještě méně pravděpodobná se jeví varianta, že by hackeři využili slabého zabezpečení, neboť k proměně aplikace došlo už před dvěma měsíci a za tu dobu by problém jistě stihl být vyřešen. Alcatel se zatím k situaci nevyjádřil, a to ani na dotaz webu Android Police, který o nastalé situaci informoval jako jedno z prvních médií. Ne všichni uživatelé tuto změnu nejspíš zaznamenali, přesto se na Google Play Store množí jednohvězdičková hodnocení.
 
Reklamy se objevují také v dalších aplikacích od Alcatelu, jako je Počasí (Simplicity Weather), Joy Launcher nebo Kalendář (Calendar Lite), ale s rozdílem, že pod těmito tituly je ještě podepsán Alcatel.
 


reklama