www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Alcatel tlačí do svých mobilů aplikace s reklamou, zneužívá bezpečnostní updaty

Alcatel tlačí do svých mobilů aplikace s reklamou, zneužívá bezpečnostní updaty
, , aktualita
Alcatel pokračuje v kontroverzním nahrazování svých defaultních aplikací novými, které však obsahují plno reklam a nelze je odinstalovat. A nyní se tyto pochybné aplikace snaží do svých telefonů dostat prostřednictvím bezpečnostních aktualizací.
reklama
Alcatel už je dnes pouze značka, která patří čínskému gigantu TCL. Ten ji však nyní zneužívá způsobem, který bychom rozhodně nečekali. Před měsícem jsme vás poprvé informovali o tom, že s aplikacemi předinstalovanými v telefonech Alcatel se děje něco divného. V Google Play Store byly nahrazeny jinými, které mají zcela jiné funkce, uživatelské rozhraní, nesrovnatelně více oprávnění a především pocházely od jiného vývojáře. Nové verze aplikací obsahují reklamy, takže se jedná o způsob, jak si výrobce přivydělá něco navíc i ve chvíli, kdy už telefon prodá. Reklamy však v předinstalovaných aplikacích obvykle nečekáme, navíc můžeme celkem oprávněně pochybovat o ochraně osobních údajů o uživatelích, není totiž vůbec jasné, komu se dostaly do rukou.
 
 
Alcatel však na negativní reakce nejspíš nedbá a naopak hledá další způsoby, jak donutit aktualizovat na nové verze aplikací také uživatelé, kteří tak dosud neučinili. A využívá k tomu bezpečnostní aktualizace Androidu. Po jejich instalaci dojde mimo jiné k nahrazení původních defaultních aplikací novými, které už jsou samozřejmě plné reklam. V popisu aktualizace se sice dozvíme, že součástí jsou také vylepšené aplikace, ale málokdo by asi čekal, že si spolu s  bezpečnostními záplatami stáhne do telefonu také pochybné aplikace s reklamami. Na dotaz jednoho z nespokojených uživatelů, co má dělat, pokud nechce aktualizovat na nové aplikace, Alcatel odpověděl, aby nestahovat bezpečnostní aktualizace. Od poměrně známé značky bychom rozhodně čekali svědomitější chování.
 
Na Redditu se objevil seznam aplikací s reklamami, které najdeme v telefonech od Alcatelu. Jedná se o galerii obrázků Candy Gallery, předpověď počasí Simplicity Weather, domovskou obrazovku Joy Launcher, záznamník zvuku Joy Recorder a správce souborů File Manager. Hodnocení v Google Play Store se plní jednohvězdičkovými recenzemi od uživatelů, kterým se změna nelíbí. Většina z nich totiž považuje za podezřelé, že se aplikace najednou objevila v jejich telefonech, aniž by ji instalovali. A jelikož se jedná o systémové aplikace, není u nich možná odinstalace (bez přístupu k právům root). Uživatel sysbuild z Redditu si také myslí, že Alcatel dává svým aplikacím falešná hodnocení, aby vyvážil negativní recenze.
 
Určitá reakce na kritiku je však vidět, Alcatel u některých aplikací snížil počet požadovaných oprávnění a vrátil k nim své jméno jako vývojáře.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Dívka zemřela po explozi staršího telefonu Nokia Dívka zemřela po explozi staršího telefonu Nokia
Indická média informovala o incidentu, při kterém přišla o život osmnáctiletá dívka. Příčinou má být výbuch telefonu Nokia 5233, ke kterému došlo po jeho připojení do nabíječky. Společnost HMD Global se od problému distancovala.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
MIUI 9.5 se řítí na více než 30 smartphonů od Xiaomi MIUI 9.5 se řítí na více než 30 smartphonů od Xiaomi
Xiaomi začalo vydávat další aktualizaci své uživatelské nadstavby MIUI, která přináší na telefony Xiaomi nové funkce notifikací dostupné na jiných Androidech už dávno. Podívejte se na kompletní seznam aktualizovatelných modelů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
HTC Desire 12 a Desire 12+ oficiálně: stylovky za přijatelné ceny HTC Desire 12 a Desire 12+ oficiálně: stylovky za přijatelné ceny
HTC představilo dvojici cenově dostupných smartphonů z řady Desire. Překvapí nepřehlédnutelným designem inspirovaným vlajkovými loděmi, ale o výbavě to samé říct nemůžeme, neboť výrobce šetřil, kde se dalo.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Oppo R15 a Vivo X21: elegantní smartphony s výřezem displeje Oppo R15 a Vivo X21: elegantní smartphony s výřezem displeje
Oppo R15, Oppo R15 Dream Mirror Edition a Vivo X21 je trojice novinek, která byla představena na čínském trhu. Společným znakem všech telefonů je 6,3" OLED displej s výřezem pro umístění předního fotoaparátu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Autonomní vůz Uberu při nehodě zabil prvního chodce Autonomní vůz Uberu při nehodě zabil prvního chodce
Autonomní vozidlo už v minulosti zabilo svou chybou řidiče, nyní došlo k prvnímu usmrcení chodce. Stalo se tak vozidlu společnosti Uber, které v Arizoně najelo do chodkyně, která svým zraněním podlehla.
19.3.2018, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře