Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X2

8.6.2010, Pavel Koza, recenze
Dosud poslední u nás prodávaný produkt Sony Ericssonu má označení XPERIA X2 a kromě širokoúhlého WVGA displeje s odporovou dotykovou vrstvou uzpůsobenou pro ovládání prsty i stylusem nabízí 8 Mpix fotoaparát s autofocusem, vysouvací 4řádkovou QWERTY klávesnici, optický ovladač pod displejem a stereofonní reproduktory. Pro příznivce klasiky ideální zařízení?
Ve světě posedlém patláním prstů po displejích působí portfolio konzervativních zařízení z dílny Sony Ericssonu trochu jako zjevení. Jejich dosud poslední u nás prodávaný produkt nese označení XPERIA X2 a kromě širokoúhlého WVGA displeje s klasickou odporovou dotykovou vrstvou uzpůsobenou jak ovládání prsty, tak i ovládání stylusem nabízí papírově nadprůměrný 8 Mpix digitální fotoaparát s automatickým ostřením, vysouvací čtyřřádkovou QWERTY klávesnici, optický ovladač pod displejem nebo stereofonní reproduktory po stranách přístroje. Pro příznivce klasiky téměř ideální zařízení. Jenže, je tomu skutečně tak a není to jen falešné pozlátko na povrchu? To se dozvíte v této recenzi.



Tímto bych rád rovněž poděkoval společnosti Sunnysoft za zapůjčení zařízení k recenzi.

A ještě upozorním na to, že testované zařízení mělo českou verzi ROM R1BA023 a rádio 6.5.6026 a většinu testování jsem tedy prováděl s touto verzí. Těsně před dokončením recenze ale v SE vydali novou verzi ROM R3AA035 a rádio 6.5.6028, takže screenshoty a video odpovídají této nové ROMce a na základě dvoudenního intenzivního testování zařízení s novou verzí ROM jsem pak i některé pasáže textu upravil. Více se pak dozvíte v závěrečném hodnocení.


Základní informace


Zhruba jeden rok po zahájení prodeje předchozího modelu XPERIA X1 se na trh dostal i její nástupce označený logicky XPERIA X2. Na první pohled není změn mnoho a ani druhý, podrobnější průzkum jich neodhalí o mnoho víc, jak se ostatně můžete přesvědčit sami v tomto srovnání. Mezi ta nejdůležitější vylepšení patří digitální fotoaparát s osmimegapixelovým snímačem a elektronickým stabilizátorem, displej s nepatrně větší úhlopříčkou a o půl generace novější verze operačního systému. Mezi méně podstatné novinky bych zařadil TV-out výstup, dvojici reproduktorů hrajících ve stereu a senzor zrychlení.



Stejně jako první generace je i tato k dostání ve dvojím provedení - evropském a americkém. Na rozdíl od první generace ale není zařízení vyrobeno HTC, ale jiným taiwanským výrobcem jménem Mobinnova (dceřinka Foxconnu).


Obsah balení


Malá krabička v sobě ukrývá příjemně bohatou nabídku příslušenství. Navíc je velmi sympatické, že veškeré materiály jsou v češtině, a to včetně uživatelské příručky.



  • Zařízení Sony Ericsson XPERIA X2
  • Baterie
  • Stylus
  • Ochranný váček
  • Stereosluchátka typu "pecky" prodlužovací kabel
  • Zdroj elektrické energie
  • microUSB kabel
  • TV-out kabel cinch
  • Uživatelská příručka
  • Několik letáků s informacemi
  • Záruční informace

Zařízení si necháme na pozdější dobu, nyní se budu věnovat příslušenství. Jednodílný stylus je v balení jen jeden. Je velmi tenký (2,5 mm) a dlouhý (84 mm), kromě obou umělohmotných konců je vyroben z nějakého lehkého kovu. Potěšující je koženkové (nebo možná kožené), měkce vypolstrované pouzdro chránící zařízení proti odření a poškrábání.



Přibalená sluchátka jsou rozdělena na dvě části. První část tvoří "prodlužovačka" s klasickým 3,5 milimetrovým konektorem pro připojení libovolných sluchátek a jednoduchý ovládací panel s mikrofonem a tlačítkem pro ovládání telefonických hovorů. Druhou část tvoří sluchátka typu "pecky" s hrdým nápisem BASS reflex na povrchu. A překvapivě nehrají špatně, samozřejmě v relaci dané kategorie.



Sympaticky malý a lehký (40 gramů) je zdroj elektrické energie s konektorem pro připojení USB kabelu, který v balení samozřejmě nechybí. Na jedné straně má klasické USB, na druhém moderní microUSB pro připojení do zařízení a jeho celková délka je 10 centimetrů. A aby v krabici nebylo těch kabelů málo, je tam k dispozici i kabel pro připojení zařízení k televizi pomocí tří cinchů, dokonce s pozlacenými konektory.



Tím se dostáváme k posledním položkám na seznamu. Hlavní, 100-stránkový manuál je k dispozici online, v krabici má uživatel k dispozici jen stručnou příručku pro rychlý start. Kromě ní je tam už jen pár letáků a záruční informace. Ale jak jsem psal, všechno je v češtině tak, jak by to mělo vypadat u všech výrobků prodávaných v ČR.
reklama