Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Srovnání: Huawei Kirin 955 vs. Snapdragon 820 a Exynos 8890

22.7.2016, Jan Pánek, článek
Huawei nevyrábí jen telefony, ale i vlastní procesory, činí tak ale jen několik let. Má vůbec šanci prorazit v procesorovém odvětví a v konkurenci v podobě Snapdragonu 820 či třeba Samsungu Exynos 8890?
Pro někoho se může na první pohled zdát otázka, zda se může Kirin 955 rovnat se Snapdragonem 820 či Exynosem 8890, nesmyslná. Pokud jste zahlédli výsledky benchmarků, Kirin 955 s necelými 100.000 body vůbec nestačí na konkurenci s více než 130.000 body. Pro lepší pochopení následujících informací doporučujeme článek o procesorových jádrech ARMu.

Tento článek vás má ale vyvést z omylu, pojďme se na procesory podívat podrobněji. Kirin 955 používá licencovaná jádra od ARMu, a to konkrétně 4× Cortex-A53 na frekvenci 1,8 GHz jako úsporná jádra a 4×Cortex-A72 na frekvenci 2,5 GHz jako výkonná jádra. K tomu pomáhá grafický čip Mali-T880MP4 s taktem 900 MHz. Procesor je vyroben 16nm technologií. Exynos 8890 má také 8 jader, ovšem výkonnější čtveřice je postavena na vlastní architektuře Samsungu s názvem Mongoose, jež je doplněna dalšími 4 procesory s jádry Cortex-A53. Procesor je vyroben 14nm výrobní technologií Samsungu, která je možná trochu paradoxně horší než 16nm technologie TSMC. Jako GPU slouží Mali-T880MP12, což je grafický čip připravovaný ARMem.





Dalším procesorem k porovnání je Snapdragon 820 od Exynosu, jenž má jako jediný špičkový procesor pouze 4 jádra, která jsou založena na jeho vlastní architektuře Kryo. Ta jsou rozdělena na dvě (1,6 GHz) a dvě (2,2 GHz) a fungují v podstatě v zapojení big.LITTLE, takže ta pomalejší ale efektnější pracují na nenáročných úlohách a ta výkonnější na těch náročnějších. Procesor je vyroben na 14nm výrobní technologii Samsungu a jako GPU slouží Adreno 530 od Qualcommu. Nezapomeňte se podívat na naše srovnání Snapdragonu 820 a Exynosu 8890.

Co se týče procesorové části, může vám to připadat, že výsledky všech procesorů musí být velmi odlišné, když používají vlastní technologie a jsou vyrobeny na odlišných výrobních procesech. Ve skutečnosti mezi nimi zásadní rozdíl není.




Pouze procesorová část bez GPU


Nejlépe si vede Exynos 8890 od Samsungu, za ním může být trochu překvapivě právě Kirin 955 a až poslední je Snapdragon 820. Jádra Kryo se z části neukazují v dobrém světle. Na druhou stranu jich stačí polovina, aby mohly konkurovat silnějším jádrům Mongoose či Cortex-A72.

Celý příběh se ale odehrává mezi grafickými čipy. Největší výhodou Qualcommu jsou jeho vlastní grafická jádra Adreno, s kterými má již několik let zkušeností a doladil je k maximu jejich potenciálu. Navíc je velkou výhodou, pokud se procesorové i grafické čipy vyrábí pod jednou střechou. Naproti tomu Huawei ani Samsung grafické čipy nevyrábějí, a tak si musí licencovat ty od ARMu, tedy od společnosti, od které si licencují i jádra Cortex. Nedá se říct, že by ARM nedělal dobrá grafická jádra, ale Qualcomm dělá mnohem lepší.




Výkon pouze grafické části


Proč má ale Exynos 8890 o tolik lepší skóre než Kirin 955? Oba disponují GPU se stejnými jádry Mali-T880, nicméně v jejich GPU najdeme rozdílná označení – u Exynosu Mali-T880MP12 a u Kirinu Mali-T880MP4. Poslední číslo říká, kolik grafických jader je v GPU přítomno. A výsledky hovoří poměrně jasně – Exynos má v benchmarku téměř 3× vyšší skóre.

Samotné procesory Huawei nedělá vůbec špatně a může konkurovat klidně i Qualcommu. Bohužel ale stejně jako Samsung nemá divizi grafických čipů jako Qualcomm a musí si je licencovat.

Pokud tedy vybíráte telefon kvůli čistě výpočetnímu výkonu procesoru, Kirin 955 je zajímavé řešení. Pokud ale chcete mobil či tablet na hraní her, Qualcomm Snapdragon 820 je ideální volbou. Z tohoto pohledu by nemuselo být špatné, kdyby funkce Continuum od Microsoftu podporovala i jiné procesory než Snapdragony. Takový Kirin by nemusel být vůbec špatný, protože Huawei by mohl přinést na trh velmi zajímavý a levný telefon s Windows 10.

Zdroje: Anandtech, Antutu
reklama