Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Snapdragon 820 vs. Exynos 8890: velké srovnání

12.1.2016, Jan Pánek, aktualita
Přinášíme vám velké porovnání dvou špičkových procesorů - Snapdragonu 820 od Qualcommu a Exynosu 8890 od Samsungu. Porovnáme různé parametry a použité technologie z oficiálních zdrojů informací.
Základní rozdíl mezi čipsety se objevuje již v počtu jader - Snapdragon 820 má totiž jádra 4, tato jádra jsou vlastní architektury a nesou název Kryo. Naopak Samsung zvolil jinou strategii a představil 8jádrový procesor. 4 jádra jsou na architektuře Cortex-A53 od ARMu a další 4 jádra jsou založena na vlastní architektuře Mongoose.

Co znamená, že je architektura vlastní a že je od ARMu? ARM je společnost, která vytvoří generaci architektur, například ARMv7 nebo ARMv8 a následně pro tyto generace připravuje jednotlivé architektury. ARMv7 je 32bitová a nalezneme v ní architektury jako Cortex-A7 nebo Cortex-A15. ARMv8 je 64bitová a jsou v ní architektury jako Cortex-A53 nebo Cortex-A72.

Výrobci mají možnost si buď licencovat výrobu jednotlivých architektur (jako Cortex-A53), nebo vzít třeba ARMv8 a na tomto technologickém základě postavit vlastní architekturu, která se bude Cortexům podobat. A právě to udělali i Qualcomm, i Samsung a představili vlastní jádra Kryo a Mongoose. Samsung tato jádra ještě doplnil 4 jádry Cortex-A53.





Kombinace výkonných vlastních jader Mongoose a úsporných jader Cortex-A53 poskytuje dobrý poměr spotřeby ku výkonu. Naopak Qualcommu se tento krok vloni nevyplatil a podobná kombinace se hodně přehřívala, možná i proto letos sáhnul po 4jádrovém řešení.

Samsung ještě nepoodhalil frekvence procesoru, ale očekává se, že to bude mezi 2,2-2,5 GHz, Snapdragon 820 má maximální frekvenci 2,2 GHz. V dnešní době vyšší frekvence a více jader neznamená nutně vyšší výkon, Snapdragon 810 měl 8×2,0 GHz a byl téměř o polovinu pomalejší (podle benchmarků).

Velmi důležitý je výrobní proces - oba procesory jsou vyráběny 14nm procesem, což je u Samsungu stejně jako vloni, kdy měl Samsung 14nm, ale Qualcomm měl jen 20nm proces. Samsung ale představil právě u Exynosu 8890 nový 3D design tranzistorů. To představuje 3× více pomyslných cest, kudy mohou bity cestovat.

U výkonu je stěžejní grafické jádro, Qualcomm si vyrábí vlastní, kdežto Samsung si GPU zatím kupuje. U Snapdragonu 820 tedy najdeme Adreno 530, zatímco u Samsungu Mali-T880, které je od ARMu.

Oba procesory jsou připraveny na ty nejnáročnější a nejjemnější displeje - oba podporují maximální rozlišení 4K. V případě Qualcommu je zde i možnost obraz v rozlišení 4K z mobilu streamovat, Samsung podobnou informaci zatím nezveřejnil, i když se očekává stejná funkcionalita.

Oba procesory v sobě mají zabudovaný i modem pro LTE (a další přenosové technologie). Oba modely podporují stejné maximální rychlosti LTE, které se nyní vyšroubovaly na 600 Mbps v případě downloadu a 150 Mbps v případě uploadu, to odpovídá standardům LTE Cat. 12 a Cat. 13.





Výhodou Qualcommu nad Samsungem je Sense ID. Jedná se o systém, který dokáže rozpoznat otisky prstů na celé ploše displeje. Už tak nemusí být vyhrazeno speciální místo pro snímač, kde musíme povinně přiložit prst, jinak se neodemkne telefon. Takto zařízení neustále kontroluje, zdali je ve správných rukou.

Qualcomm má dále vlastní technologii pro bezdrátové nabíjení. Toto řešení sice není rozšířené (např. jako standard Qi), ale má zásadní výhodu. Tou je možnost bezdrátově dobíjet i kovový telefon. Všechny ostatní standardy požadují telefon s plastovými zády, což je problém v dnešní době, kdy se na trhu objevuje stále více kovových modelů.

První telefon se Snapdragonem 820 již byl představen, jednalo se o neznámou značku LeTV, ta v AnTuTu dosáhla skóre přes 130 000 bodů. Samsung se podle svých slov výkonově zlepšil o 30 %, což by v AnTuTu dělalo skóre asi přes 100 000 bodů. Zde si ale musíme počkat na skutečné testy. Bohužel, Samsung o svém procesoru poskytl méně informací než Qualcomm, takže tímto naše velké srovnání končí.

Zdroje: Samsung, Qualcomm
reklama