Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Zpomaluje se vám iPhone? Na vině může být baterie

19.12.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Smartphony se postupem času zpomalují a jejich uživatelé nejčastěji viní operační systém. Výjimkou nejsou ani iPhony, i když u některých starších modelů bylo zjištěno překvapivé řešení tohoto problému – výměna baterie za novou.
Pokud máte starší iPhone, nejspíš se časem setkáváte s postupným zpomalováním svého smartphonu. Příčin může být celá řada, stárne totiž celé zařízení a spolu s ním všechny komponenty. A potom je tady samozřejmě operační systém, který je postupem času zanášen balastem a většina aktualizací iOS působí spíše opačným efektem než zrychlováním. V mnoha případech nepomůže obnovení továrního nastavení ani downgrade na předchozí verzi iOS. Na síti Reddit se však uživatelé dohadují, že minimálně v některých případech může být řešením výměna baterie.
 
 
Na první pohled se to může zdát jako nesmysl, ale po přečtení vysvětlení možná změníte názor. Na počátku bylo zjištění jednoho z majitelů iPhonu 6s, že jeho smartphone dosáhl v benchmarku Geekbench o skoro jen polovičního skóre, než by měl. Ten stejný uživatel si také všiml toho, že jeho zařízení se v poslední době celkově zpomalilo i při běžném každodenním používání. A objevila se teorie, že Apple snížil u některých iPhonů frekvenci procesoru, aby prodloužil výdrž baterie. Postupem času totiž klesá její maximální kapacita a v případě, že by telefon stále běžel na plný výkon, by se mohla baterie vybít opravdu velmi rychle.
 
V takovém případě by bylo logické, že jakmile by operační systém rozpoznal instalaci nové baterie, přetaktoval by procesor zpět na maximální frekvenci. A opravdu by tomu nasvědčovala tvrzení řady uživatelů, že po výměně baterie zaznamenaly znatelný nárůst výkonu a odstranění různých potíží souvisejících s výkonem. Toto řešení se ukázalo úspěšné především u modelů iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s a iPhone 6s Plus. Naopak iPhonu 7 a novějších se to nejspíš netýká, neboť modernější procesory Apple A10 či A11 využívají architekturu s různě taktovanými jádry pro ušetření energie. Stejný proces postupného snižování frekvence byl v minulosti zaznamenán také u Macbooků, takže nejde o nic zcela nového.
 
Majitelé iPhonů si mohou zjistit aktuální takt pomocí různých aplikací, jako je CPU DasherX. Ke zjištění a porovnání výkonu mohou pomoci také nejrůznější benchmarky. Toto chování se nejspíš objevilo od iOS 10.2.1, které opravovalo chybu se samovolným vypínáním šestkových iPhonů.
 


reklama