Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Zoox může spustit autonomní taxislužbu v Kalifornii

24.12.2018, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Zoox jako první v Kalifornii dostala od státu povolení spustit autonomní taxislužbu převážející lidi a nemít tak jen testovací provoz. Na rozdíl od Arizony ale Kalifornie stále vyžaduje záložního řidiče.
Existují desítky společností, které vyvíjí autonomní vozidla a mnoho z nich už testuje svá vozidla i v provozu. Jen v Kalifornii má toto povolení přes 60 společností. Zatímco většina z nich je jen v testovacím provozu pro vývoj technologií, společnost Zoox zde jako první dostala povolení přejít do další fáze a spustit autonomní taxislužbu. Nově tedy může převážet lidi tam, kam chtějí a nepůjde jen o vývoj. Na rozdíl od taxislužby Waymo One v Arizoně zde ale budou dva háčky.
 
Toyota od Zoox
 
V případě společnosti Zoox musí být vždy k dispozici záložní řidič (Waymo sice už může jezdit i bez řidiče, v drtivé většině jízd je ale stále přítomen) a zatím nesmí od zákazníků vybírat peníze. Ti tak budou jezdit zadarmo. Zoox musí dále reportovat jakékoli incidenty do California Public Utilities Commission (CPUC), ta chce ale i záznamy o běžných jízdách, přičemž toto povolení má platnost do 21: prosince 2021. Cílem společnosti je spustit komerční taxislužbu o něco dříve, ideálně do konce roku 2020. Tehdy už by měly být vozy plně autonomní a půjde vždy o elektromobily.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama