www.svetmobilne.cz
>
>

Zloděj ukradl část čínské solární dálnice. V prvním týdnu po otevření

Zloděj ukradl část čínské solární dálnice. V prvním týdnu po otevření
, , aktualita
Nejdelší fotovoltaická dálnice na světě vydržela plně funkční jen pár dnů, záhy totiž bylo zjištěno, že malou část panelů někdo ukradl. Důvodem by mohla být snaha okopírovat technologii jinou čínskou firmou.reklama
28. prosince 2017 se otevřela nejdelší solární silnice na světě, a to poblíž čínského města Ťi-nan v provincii Šan-tung. Přes kilometr dlouhý úsek je pokryt více než deset tisíci fotovoltaickými panely, které se nacházejí mezi vrchní vrstvou materiálu propouštějícího více než 90 % světla a spodní betonové izolace. Celkem tloušťka nepřesahuje tři centimetry a na pohled může dálnice vypadat, jako by byla tvořena z malých dlaždic. Ale při rutinní kontrole 2. ledna pracovníci zjistili, že část panelů o šířce přibližně 15 cm a délce méně než dva metry zmizela. Rovný řez přitom naznačuje, že nedošlo k samovolnému poškození, ale zásahu osoby. Další část povrchu byla na několika místech poškozena.
 
 
Dělníci velmi rychle dálnici znovu opravili
 
Otázkou zůstává, proč by někdo kradl takovou malou část solárního panelu, která by pro případného zloděje měla minimální finanční hodnotu, oprava přitom stála tisíce dolarů, neboť musely být patrně vyměněny celé panely, nikoliv jen uříznutý segment. Nabízí se tedy spíše varianta, že si pro „kus“ silnice přišla konkurence. Jak je známo, čínské firmy velmi rády kopírují a proto by nebylo takovým překvapením, že by se konkurence pokusila vytvořit podobnou technologii. I takový negativně vnímaný krok by tedy mohl přispět ke zlevnění a dalšímu rozšíření solárních silnic. Případ už vyšetřuje čínská policie, nikde však není uvedeno, zda plánuje správce silnice učinit nějaká opatření, aby se něco podobného neopakovalo. Jedna věc je totiž krádež technologie a vysoké finanční náklady na opravu, druhá potom bezpečnost silničního provozu.
 
 
Zbrusu nová solární dálnice ještě před slavnostním otevřením
 
V tuto chvíli je celá fotovoltaická dálnice opět plně funkční a může vyrábět elektrickou energii. Součástí jsou také elektromagnetické indukční cívky, které by v budoucnu měly nabíjet projíždějící elektromobily, v zimě zase může být povrch dálnice zahříván, aby nedocházelo ke vzniku sněhové pokrývky či námrazy. Další výhodou jsou integrované senzory shromažďující data o provozu. Podle čínských médií je dokonce vrchní materiál silnice bezpečnější než běžný asfalt.
 
Zdroj: Qlwb.com (čínsky) via Technode.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
WhatsApp Business: nová aplikace pro firmy WhatsApp Business: nová aplikace pro firmy
WhatsApp vydal na vybraných trzích svou novou aplikaci zaměřenou na menší firmy a podnikatele, kteří jejím prostřednictvím mohou snáze komunikovat se svými zákazníky. V čem se WhatsApp Business liší?
20.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik
MWC 2018: Místo LG G7 vylepšené LG V30 s umělou inteligencí? MWC 2018: Místo LG G7 vylepšené LG V30 s umělou inteligencí?
Okolo nové vlajkové lodi LG se stále něco děje. Výrobce měl vývoj vrátit na začátek, navíc podle nové strategie má být nový model představen až ve chvíli, kdy bude potřeba. Na MWC 2018 bychom se místo toho měli dočkat vylepšeného LG V30.
20.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Tesla a Apple mají nejhorší koncepci autopilotů, vede GM Tesla a Apple mají nejhorší koncepci autopilotů, vede GM
Navigant srovnal technologie autonomních vozidel od 19 různých výrobců. Fanoušky společností Tesla a Apple jistě nepotěší, že řešení těchto dvou firem byla nejhorší. Naopak ti nejlepší předbíhají dobu.
19.1.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Samsung Galaxy A8 (2018) přicestoval na český trh. Jaká je cena? Samsung Galaxy A8 (2018) přicestoval na český trh. Jaká je cena?
Samsung přináší na český trh před měsícem představený model střední třídy Galaxy A8. Mezi jeho přednosti patří voděodolnost, displej 18,5:9 s tenkými rámečky a duální přední fotoaparát. Zrovna levný však smartphone není.
19.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Fuchsia OS: podívejte se, jak vypadá nový systém od Googlu Fuchsia OS: podívejte se, jak vypadá nový systém od Googlu
Už delší dobu se mluví o třetím operačním systému od Googlu s názvem Fuchsia. Dosud nebyl oficiálně oznámen ani není jasné jeho určení, redaktor webu Ars Technica však systém spustil na svém Pixelbooku a podělil se s námi o své dojmy.
19.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik