www.svetmobilne.cz
>
>

Zloděj ukradl část čínské solární dálnice. V prvním týdnu po otevření

Zloděj ukradl část čínské solární dálnice. V prvním týdnu po otevření
, , aktualita
Nejdelší fotovoltaická dálnice na světě vydržela plně funkční jen pár dnů, záhy totiž bylo zjištěno, že malou část panelů někdo ukradl. Důvodem by mohla být snaha okopírovat technologii jinou čínskou firmou.
reklama
28. prosince 2017 se otevřela nejdelší solární silnice na světě, a to poblíž čínského města Ťi-nan v provincii Šan-tung. Přes kilometr dlouhý úsek je pokryt více než deset tisíci fotovoltaickými panely, které se nacházejí mezi vrchní vrstvou materiálu propouštějícího více než 90 % světla a spodní betonové izolace. Celkem tloušťka nepřesahuje tři centimetry a na pohled může dálnice vypadat, jako by byla tvořena z malých dlaždic. Ale při rutinní kontrole 2. ledna pracovníci zjistili, že část panelů o šířce přibližně 15 cm a délce méně než dva metry zmizela. Rovný řez přitom naznačuje, že nedošlo k samovolnému poškození, ale zásahu osoby. Další část povrchu byla na několika místech poškozena.
 
 
Dělníci velmi rychle dálnici znovu opravili
 
Otázkou zůstává, proč by někdo kradl takovou malou část solárního panelu, která by pro případného zloděje měla minimální finanční hodnotu, oprava přitom stála tisíce dolarů, neboť musely být patrně vyměněny celé panely, nikoliv jen uříznutý segment. Nabízí se tedy spíše varianta, že si pro „kus“ silnice přišla konkurence. Jak je známo, čínské firmy velmi rády kopírují a proto by nebylo takovým překvapením, že by se konkurence pokusila vytvořit podobnou technologii. I takový negativně vnímaný krok by tedy mohl přispět ke zlevnění a dalšímu rozšíření solárních silnic. Případ už vyšetřuje čínská policie, nikde však není uvedeno, zda plánuje správce silnice učinit nějaká opatření, aby se něco podobného neopakovalo. Jedna věc je totiž krádež technologie a vysoké finanční náklady na opravu, druhá potom bezpečnost silničního provozu.
 
 
Zbrusu nová solární dálnice ještě před slavnostním otevřením
 
V tuto chvíli je celá fotovoltaická dálnice opět plně funkční a může vyrábět elektrickou energii. Součástí jsou také elektromagnetické indukční cívky, které by v budoucnu měly nabíjet projíždějící elektromobily, v zimě zase může být povrch dálnice zahříván, aby nedocházelo ke vzniku sněhové pokrývky či námrazy. Další výhodou jsou integrované senzory shromažďující data o provozu. Podle čínských médií je dokonce vrchní materiál silnice bezpečnější než běžný asfalt.
 
Zdroj: Qlwb.com (čínsky) via Technode.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung představil 5G Exynos Modem 5100 Samsung představil 5G Exynos Modem 5100
Samsung je vedle Intelu, Qualcommu a dalších jednou ze společností, která chce prorazit na trhu 5G modemů. Výsledkem je tak nový Exynos Modem 5100, který má být prvním, jenž splňuje všechny 3GPP Rel.15 standardy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google Coach bude novým AI asistentem pro fitness Google Coach bude novým AI asistentem pro fitness
Zákulisní informace naznačují, že společnost Google chystá nového asistenta pro cvičení a živý zdravotní styl obecně. Aplikace se patrně bude jmenovat Google Coach a pomůže i se návrhy na vyváženou stravu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cenu EISA 2018-2019 získal Huawei P20 Pro, Honor 10 i Nokia 7 Plus Cenu EISA 2018-2019 získal Huawei P20 Pro, Honor 10 i Nokia 7 Plus
Prestižní odborná ocenění EISA Awards pro letošní rok našly své majitele. Spokojen může být Huawei, který uspěl hned ve dvou kategoriích a s prázdnou neodešla ani Nokia. Naopak odborné recenzenty letos neoslovil Samsung.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Android Pie Go Edition pro levné smartphony přijde na podzim Android Pie Go Edition pro levné smartphony přijde na podzim
Google představil speciální verzi Androidu 9 Pie, která je určena pro nejlevnější smartphony na trhu. Go Edition zabírá méně prostoru v úložišti, rychleji se spouští a chrání uživatele díky vylepšenému zabezpečení.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
V Glasgow vyvinuli flow-baterie pro EV uvolňující elektřinu nebo vodík V Glasgow vyvinuli flow-baterie pro EV uvolňující elektřinu nebo vodík
Vylepšila se další technologie baterií, která by měla změnit svět elektromobilů, byť nejde zas až o takovou novinku. Flow-baterie vyvinuté na Univerzitě v Glasgow by měly dle potřeby poskytnout elektřinu nebo vodík.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře