www.svetmobilne.cz
>
>

Zloděj ukradl část čínské solární dálnice. V prvním týdnu po otevření

Zloděj ukradl část čínské solární dálnice. V prvním týdnu po otevření
, , aktualita
Nejdelší fotovoltaická dálnice na světě vydržela plně funkční jen pár dnů, záhy totiž bylo zjištěno, že malou část panelů někdo ukradl. Důvodem by mohla být snaha okopírovat technologii jinou čínskou firmou.
reklama
28. prosince 2017 se otevřela nejdelší solární silnice na světě, a to poblíž čínského města Ťi-nan v provincii Šan-tung. Přes kilometr dlouhý úsek je pokryt více než deset tisíci fotovoltaickými panely, které se nacházejí mezi vrchní vrstvou materiálu propouštějícího více než 90 % světla a spodní betonové izolace. Celkem tloušťka nepřesahuje tři centimetry a na pohled může dálnice vypadat, jako by byla tvořena z malých dlaždic. Ale při rutinní kontrole 2. ledna pracovníci zjistili, že část panelů o šířce přibližně 15 cm a délce méně než dva metry zmizela. Rovný řez přitom naznačuje, že nedošlo k samovolnému poškození, ale zásahu osoby. Další část povrchu byla na několika místech poškozena.
 
 
Dělníci velmi rychle dálnici znovu opravili
 
Otázkou zůstává, proč by někdo kradl takovou malou část solárního panelu, která by pro případného zloděje měla minimální finanční hodnotu, oprava přitom stála tisíce dolarů, neboť musely být patrně vyměněny celé panely, nikoliv jen uříznutý segment. Nabízí se tedy spíše varianta, že si pro „kus“ silnice přišla konkurence. Jak je známo, čínské firmy velmi rády kopírují a proto by nebylo takovým překvapením, že by se konkurence pokusila vytvořit podobnou technologii. I takový negativně vnímaný krok by tedy mohl přispět ke zlevnění a dalšímu rozšíření solárních silnic. Případ už vyšetřuje čínská policie, nikde však není uvedeno, zda plánuje správce silnice učinit nějaká opatření, aby se něco podobného neopakovalo. Jedna věc je totiž krádež technologie a vysoké finanční náklady na opravu, druhá potom bezpečnost silničního provozu.
 
 
Zbrusu nová solární dálnice ještě před slavnostním otevřením
 
V tuto chvíli je celá fotovoltaická dálnice opět plně funkční a může vyrábět elektrickou energii. Součástí jsou také elektromagnetické indukční cívky, které by v budoucnu měly nabíjet projíždějící elektromobily, v zimě zase může být povrch dálnice zahříván, aby nedocházelo ke vzniku sněhové pokrývky či námrazy. Další výhodou jsou integrované senzory shromažďující data o provozu. Podle čínských médií je dokonce vrchní materiál silnice bezpečnější než běžný asfalt.
 
Zdroj: Qlwb.com (čínsky) via Technode.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
DigiLens vyvíjí rozšířenou realitu pro motorkářské přilby DigiLens vyvíjí rozšířenou realitu pro motorkářské přilby
Výrobce HUD systémů DigiLens a Sena, producent Bluetooth zařízení, se dali dohromady a vyvíjí MonoHUD, systém rozšířené reality např. pro motorkářské přilby. Ta využije nejnovější technologie a přinese HUD zobrazení v malém balení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Potvrzeno: Xiaomi Mi 8 se představí 31. května Potvrzeno: Xiaomi Mi 8 se představí 31. května
Xiaomi zveřejnilo teaser na svou dlouho očekávanou vlajkovou loď. V něm potvrzuje předchozí spekulace, že novinka se bude jmenovat Mi 8 a nikoliv MI 7. K oficiálnímu představení dojde v poslední květnový den.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Google Family Link přichází do ČR, rodičům umožňuje kontrolovat své děti Google Family Link přichází do ČR, rodičům umožňuje kontrolovat své děti
Rok stará aplikace Google Family Link přichází do České republiky a dalších evropských zemí. Rodičům umožňuje vytvořit účty pro své děti, kontrolovat instalované aplikace a mít přehled o tom, co dělá na svém zařízení.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi Redmi 5A se stalo nejprodávanějším telefonem s Androidem Xiaomi Redmi 5A se stalo nejprodávanějším telefonem s Androidem
Xiaomi se na trhu opět daří a dokazuje to statistika nejprodávanějších smartphonů na světě v březnu 2018, kam se probojovalo levné Redmi 5A jako nejúspěšnější model s Androidem. Předběhlo tak dokonce Samsung Galaxy S9, lepší byly jen iPhony.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung uvedl levné telefony Galaxy J4, J6 a J8 Samsung uvedl levné telefony Galaxy J4, J6 a J8
Řada cenově dostupnějších smartphonů Galaxy J od Samsungu se počátkem týdne rozrostla o tři nové modely. Dva vyšší nabídnou displeje Super AMOLED označované jako Infinity, to znamená s podlouhlým poměrem stran.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář