
Dříve vysmívaný, dnes obávaný lídr trhu (zdroj foto:appadvice)
Na vině špatných prodejů je celá řada faktorů a seznam se navíc neustále rozšiřuje. Pád prodejů odstartoval vysmívaný iPad, ke kterému se přidaly časem i další tablety. Řada uživatelů totiž zjistila, že na prohlížení internetu není potřeba 3kg stroj s klávesnicí a výdrží 3 hodiny. Svůj podíl má i společnost Intel, která trestuhodně zaspala nástup úsporných čipsetů s procesory ARM a její řešení přichází příliš pozdě.
Dalším na seznamu je Microsoft, který se svými Windows 8 a Windows 8 RT dokázal pomotat hlavu i vlastním prodejcům, natož aby se v jeho značení vyznali zákazníci. O funkce okleštěné Windows 8 RT navíc trpěly nedostatkem aplikací a zařízení se na trhu daly spočítat na prstech jedné ruky. Lidé z Redmondu se pokusili prorazit s vlastním hardware Surface, ale ten se vyprodává ještě dnes.
Nejnovějším bodem na seznamu problémů je společnost Google, která představila vlastní operační systém Chrome OS a v kombinaci s velmi levným hardwarem začíná na americkém trhu standardním notebookům zle zatápět. Ostatně Chromebooky stojí po přepočtu v rozmezí 6-10 tisíc a přitom nabídnou takřka plnohodnotné surfování s výdrží okolo 6-9 hodin.
Není tedy divu, že na takto nepříznivý vývoj reagují výrobci hardwaru a postupně se stahují z trhu či značně omezují výrobu. Korejský Samsung podle serveru DigiTimes pro letošní rok (2014) snížil prodejní cíl na polovinu oproti minulému roku a pro příští rok (2015) hodlá prý tento trh zcela opustit. Částečnou náhradou mají být již zmiňované Chromebooky.
Japonské Sony je na tom podobně, neboť svou divizi Vaio odprodá japonskému investičnímu fondu Japan Industrial Partners (JIP). Spolu s odprodejem prý odejde okolo 300 zaměstnanců, i když Sony si prý ponechá částečný vliv a také 5% podíl. Problém pro evropské zákazníky by však mohla být plánovaná snaha cílit Vaio produkty především na domácí japonský trh.
Nový CEO Microsoftu Satya Nadella má tedy před sebou nelehký úkol a pokud se mu nepodaří vykročit správným směrem, mohlo by to pro platformu Windows znamenat velké problémy. Podobně je na tom i Intel, který pro své x86 procesory bude jen těžko hledat odbyt.
Zdroj: Svět hardware, Sony, TheVerge, Digitimes