Zabalí to Sony a Samsung v oblasti notebooků?

Zabalí to Sony a Samsung v oblasti notebooků?
, , aktualita
Internetem kolují v posledních týdnech zvěsti o odchodu dvou poměrně velkých hráčů z oblasti notebooků. Nejprve se začalo spekulovat o korejském Samsungu a nyní se přidává japonské Sony. Co by to znamenalo pro nás uživatele?
K oblíbeným
reklama
Trh s notebooky je na tom již několikátý rok špatně a dle současných průzkumů jej rozhodně nečekají příliš dobré vyhlídky. Většina výrobců se potýká s poklesy prodejů či nenaplněnými cíli. Špatné prodeje táhnou směrem dolů i velké matadory a není divu, že se chtějí této zátěže zbavit.
Dříve vysmívaný, dnes obávaný lídr trhu (zdroj foto:appadvice)


Na vině špatných prodejů je celá řada faktorů a seznam se navíc neustále rozšiřuje. Pád prodejů odstartoval vysmívaný iPad, ke kterému se přidaly časem i další tablety. Řada uživatelů totiž zjistila, že na prohlížení internetu není potřeba 3kg stroj s klávesnicí a výdrží 3 hodiny. Svůj podíl má i společnost Intel, která trestuhodně zaspala nástup úsporných čipsetů s procesory ARM a její řešení přichází příliš pozdě.

Dalším na seznamu je Microsoft, který se svými Windows 8 a Windows 8 RT dokázal pomotat hlavu i vlastním prodejcům, natož aby se v jeho značení vyznali zákazníci. O funkce okleštěné Windows 8 RT navíc trpěly nedostatkem aplikací a zařízení se na trhu daly spočítat na prstech jedné ruky. Lidé z Redmondu se pokusili prorazit s vlastním hardware Surface, ale ten se vyprodává ještě dnes.
Samsung to zřejmě zabalí již příští rok (klikněte pro recenzi Ativ Book 8)


Nejnovějším bodem na seznamu problémů je společnost Google, která představila vlastní operační systém Chrome OS a v kombinaci s velmi levným hardwarem začíná na americkém trhu standardním notebookům zle zatápět. Ostatně Chromebooky stojí po přepočtu v rozmezí 6-10 tisíc a přitom nabídnou takřka plnohodnotné surfování s výdrží okolo 6-9 hodin.

Není tedy divu, že na takto nepříznivý vývoj reagují výrobci hardwaru a postupně se stahují z trhu či značně omezují výrobu. Korejský Samsung podle serveru DigiTimes pro letošní rok (2014) snížil prodejní cíl na polovinu oproti minulému roku a pro příští rok (2015) hodlá prý tento trh zcela opustit. Částečnou náhradou mají být již zmiňované Chromebooky.
Sony svou divizi Vaio prodalo již letos (klikněte pro recenzi Vaio Duo 11)


Japonské Sony je na tom podobně, neboť svou divizi Vaio odprodá japonskému investičnímu fondu Japan Industrial Partners (JIP). Spolu s odprodejem prý odejde okolo 300 zaměstnanců, i když Sony si prý ponechá částečný vliv a také 5% podíl. Problém pro evropské zákazníky by však mohla být plánovaná snaha cílit Vaio produkty především na domácí japonský trh.

Nový CEO Microsoftu Satya Nadella má tedy před sebou nelehký úkol a pokud se mu nepodaří vykročit správným směrem, mohlo by to pro platformu Windows znamenat velké problémy. Podobně je na tom i Intel, který pro své x86 procesory bude jen těžko hledat odbyt.

Zdroj: Svět hardware, Sony, TheVerge, Digitimes
reklama
Nejnovější články
Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h
Je dobře známo, že Čína a její společnost CRRC Corporation chystá nové rychlovlaky typu maglev. Nyní představila výsledek svého vývoje, který bude v budoucnu brázdit Čínu rychlostí přes 600 km/h.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km
Mercedes-Benz se chce rychle stát automobilkou vyrábějící jen elektromobily. Vizi takové budoucnosti nyní ukazuje jeho koncept Vision EQXX, který by měl přinést excelentní efektivitu a nízkou spotřebu.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů
Tesla vybudovala obrovskou síť nabíječek Supercharger, ty ale byly dostupné výhradně elektromobilům Tesla. To by se ještě letos mělo změnit. Musk hodlá nabíječky otevřít i pro jiné značky elektromobilů.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují
Vypadá to, že velmi dlouho očekávaný elektrický truck Tesla Semi se přeci jen začne už brzy vyrábět. Přípravy na výrobu jsou v závěrečné fázi a vozu bychom se tak mohli dočkat už v následujících měsících.
21.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88 MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88
MediaTek přichází s aktualizovanými procesory pro mainstreamové a levnější telefony. Představuje 8jádrové procesory Helio G96 a Helio G88. V obou případech počítejte nanejvýše se 4G LTE připojením.
19.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář