reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Sony VAIO Duo 11: především dotykově

, , recenze
Sony VAIO Duo 11: především dotykově
Po recenzi hybridního tabletu od firmy Fujitsu se nyní podíváme naopak na hybridní ultrabook v podání Sony. Můžeme se těšit na 11" obrazovku s rozlišením Full HD, ovládání pomocí aktivního stylusu a rovněž využití coby notebooku a tabletu.
Sony VAIO Duo 11: především dotykově
Sony prezentuje svůj VAIO Duo 11 jako tablet a notebook v jednom, jenž je určen pro běžné uživatele, kteří potřebují na svém počítači pracovat, prohlížet fotografie či přehrávat hudbu, využívat web a zkrátka jej využívat pro běžné účely. Tento počítač ale sám o sobě běžný rozhodně není, a to díky svému provedení a designu. Sony zmiňuje především přednosti dodávaného aktivního stylusu, s nímž budeme moci psát či kreslit. Dodávaný N-trig stylus však bohužel ani nám a ani jiným nerozpoznával úrovně přítlaku ve Photoshopu.


- klikněte pro zvětšení -

Dále se máme těšit z rychlého probuzení z režimu spánku, což netrvá ani sekundu, výdrž na baterie dosahuje až deseti hodin, ovšem s využitím přídavné baterie, jinak to bude 5 hodin bez 15 minut. Kamery tu jsou dvě, ovšem obě pouze s rozlišením 2 Mpix na senzoru Exmor R, přičemž lepší kameru s rozlišením 8 Mpix má až 13" verze Duo 13. A pak webová prezentace mluví o kvalitním zvuku, podpoře NFC pro snadné propojení s kompatibilními zařízeními a rychlém SSD. Toto jsou všechno poněkud nesourodé informace, jež ani nemusí platit zrovna u našeho zařízení, takže se nyní zaměříme na specifikace testovaného kusu.Ten přišel jako již použitý počítač s holým systémem Windows 8, nicméně dle výčtu aplikací stejně o moc nepřijdeme, takže už se věnujme specifikacím:

Model
Sony Vaio Duo 11
Procesor
Intel Core i5-3317U
Frekvence apod.
1,7 GHz (2,6 GHz max), 3 MB L3 Cache, 17W TDP
Čipová sada
Intel HM76 Express Chipset
RAM
4 GB DDR3-1600 SDRAM
HDD
128GB SSD - Toshiba THNSNS128GMCP
Úhlopříčka displeje
11,6" IPS, lesklý
Rozlišení displeje
1920 x 1080, LED podsvícení
Grafická karta
Intel HD Graphics 4000
Zvuková karta
Realtek High Definition (HD) Audio
Intel Display Audio
Mechanika
-
Reproduktory
stereo reproduktory
Zvukové vstupy/výstupy
2x 3,5mm pro sluchátka a mikrofon
Polohovací zařízení
Optical pointer + 3 tlačítka, dotykový displej (10 bodů)
PS/2
ne
USB/eSATA
2x USB 3.0
Výstup na externí monitor
HDMI + Audio
D-Sub
S-Video výstup (TV out)
ne
Express Card / PCMCIA
ne
FireWire (IEEE 1394)
ne
Čtečka karet
SD/SDHC/SDXC, Memory Stick PRO Duo
Bluetooth
Bluetooth (4.0 + HS)
Infra port
ne
Bezdrátová rozhraní
Intel Centrino Advanced-N 6235 (802.11n) + Intel WiDi
Modem
-
LAN
Realtek Gigabit Ethernet
Webkamera
2,1Mpix vepředu i vzadu
Speciální výbava
stylus
senzor orientace
světelný senzor
přídavná tlačítka a vypínače
GPS
podsvícená klávesnice
NFC
TPM 1.2 + Intel Anti Theft
Otvor pro zámek Kensington
ne
Typ baterie
6článková, 4960 mAh
Deklarovaná výdrž baterie
až 4 h 45 m na hlavní baterii
až 9 h 45 m s volitelnou "sheet" baterií
Rozměry
320 x 199 x 18 mm
Hmotnost
1,3 kg
Operační systém
Microsoft Windows 8 Pro 64-bit

Sony VAIO Duo 11 neklade moc velký důraz na výkon a v podstatě ani nemůže, neboť je limitován velmi tenkou základnou svého 11" těla, v němž by se výkonný hardware nechladil dobře. Téměř vše tedy padá na bedra procesoru Core i5-3317U, jenž si i s svým jádrem HD Graphics 4000 vezme maximálně 17 W. K dispozici tu pak je obvyklý základ v podobě 4 GB paměti a k tomu 128GB SSD od firmy Toshiba.

Těšit se můžeme na to, co nám předvede 11,6" displej typu IPS s rozlišením Full HD a dotykovou vrstvou, po níž budeme moci drandit také s využitím dodávaného stylusu či elektronického pera. Další obvyklá výbava v podobě Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, D-Sub či USB 3.0 je zde doplněna o čtečku karet zvládající také karty Memory Stick, což v případě počítače od firmy Sony není žádný div.

Překvapením není vzhledem k typu recenzovaného zařízení ani přítomnost dvou kamer, přídavných tlačítek, senzoru orientace a okolního osvětlení. Do povinné výbavy však už nepatří podpora NFC, GPS modul podsvícená klávesnice a zabezpečení pomocí modulu TPM 1.2 a technologie Intel Anti Theft.

Ohledně baterie nám výrobce prozradil pouze to, že je šestičlánková a má kapacitu 4960 mAh, což nám dá výdrž necelých 5 hodin. Dokoupit si budeme moci tzv. "sheet" baterii, jež prodlouží výdrž až na téměř 10 hodin, čili celý pracovní den. Ta se vzhledem k umístění krytého konektoru bude zapojovat na spodní stranu notebooku a dle toho i dle svého názvu bude tenká a plochá (cena je cca 3300 Kč)


Příslušenství


K tomuto notebooku jsme dostali očekávané příslušenství v podobě množství tištěného materiálu, který nám pomůže při úvodním seznámení se s VAIO Duo 11 a poradí při potížích, pak nesmí chybět napájecí adaptér a pak také aktivní stylus napájený jednou baterií AAAA.
Napájení


O napájení se postará klasicky vypadající (čili tlustý) adaptér Sony s výstupem 10,5 V a 4,3 A, čili s výkonem dostatečných 45 W. Základní integrovaná baterie, kterou si tak snadno nevyměníme, má 6 článků a kapacitu 4960 mAh, přičemž ji lze doplnit o již zmíněnou VAIO Duo 11 Sheet Battery (Model VGPBPSC31), která výdrž prodlouží ze 4:45 o dalších pět hodin, tedy alespoň dle uvedených specifíkací.


Operační systém a software


Jako OS se zde uplatní Microsoft Windows 8 Pro 64-bit doplněný o následující aplikace:
  • Kaspersky Internet Security (30denní zkušební verze)
  • Microsoft Office 2013 (zkušební verze)
  • ArtRage Studio Pro
  • Sony PlayMemories Home
  • Sony VAIO Care