Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Xiaomi Mi 9 v testu odolnosti uspělo, zradilo jen „safírové sklo“

16.3.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Populární youtuber JerryRigEverything tentokrát otestoval vlajkovou loď Xiaomi Mi 9. A ukázalo se, že nízká cena telefonu se nepodepsala na odolnosti konstrukce. Jediné pochybnosti vzbuzuje ochrana zadního fotoaparátu.
Xiaomi znovu dokázalo, že za mnohem nižší cenu než konkurence umí vyrobit solidní vlajkovou loď. Nové Xiaomi Mi 9 zatím v recenzích sklízí převážně chválu, a výjimkou není ani netradiční test, který provedl známý youtuber s přezdívkou JerryRigEverything. Ten ve svých videích zkouší odolnost smartphonů, především proti poškrábání nebo prasknutí. Před pár týdny jsme psali o Xiaomi Redmi Note 7, které si z tohoto testu neodneslo zrovna dobré hodnocení. Ukázalo se totiž, že konstrukce příliš nevydrží ohýbání. Kvalita vlajkové lodi čínského výrobce je naštěstí znatelně větší, a to také díky použitým materiálům. Plastových částí nalezneme na modelu Mi 9 minimálně, přednost dostal kov a sklo.
 
 
Displej je chráněn Gorilla Glass 6, na kterém se objevily škrábance při použití nástroje s tvrdostí 6 podle Mohsovy stupnice. V tomto ohledu tedy telefon nijak nevybočuje z průměru. Boky zařízení jsou vyrobeny z anodizované hliníku, také tlačítka napájení a ovládání hlasitosti jsou z kovu. Šuplíček na SIM karty je chráně gumovým páskem před vniknutím prachu nebo vlhkosti, ale jeho kvalita není příliš vysoká. Naštěstí výrobce neuvádí žádný stupeň odolnosti proti prachu nebo vodě, takže to není zase takový problém. Mezi sklem displeje a kovovým rámem se nachází plastová vrstva, která zmírní případný tlak mezi oběma materiály v případě pádu.
 
 
Trochu záhadný je použitý materiál, který chrání modul trojitého zadního fotoaparátu. Xiaomi totiž v oficiálních materiálech uvádí, že se jedná o „safírové sklo“. Jak ovšem podotýká JerryRigEverything, toto spojení je nepřesné, nebo dokonce chybné. Safír je totiž krystal, zatímco sklo je nekrystalická látka. Uměle vyráběný safír je používán nejen ve světě luxusních náramkových hodinek, ale v posledních letech si jej oblíbili i někteří výrobci smartphonů. Důvode je jeho vyšší tvrdost ve srovnání se sklem, a tedy i lepší odolnost proti poškrábání. Ukázalo se, že Xiaomi u Mi 9 opravdu použilo safír, ale pravděpodobně v horší kvalitě, neboť škrábance se začaly objevovat už při tvrdosti 6. Kvalitní safír by přitom měl mít tvrdost minimálně stupně 8.
 


reklama